Ekmek, Poğaça, Kek, Kurabiye ve Diğer Unlu Mamüllerin Saklama Süreleri ve Saklama Sıcaklıkları

Ekmek nasıl saklanır, nasıl muhafaza edilir? Hamur işleri nasıl saklanır, Ekmek buzdolabında kaç gün saklanır, ekmek saklama şartları ve koşulları nelerdir?

Ekmek, kek poğaça gibi unlu mamüller nasıl muhafaza edilir, nasıl muhafaza edilmelidir, unlu mamülleri saklama ve muhafaza etme yöntemleri ve koşulları nelerdir, unlu mamülleri saklama ve muhafaza sıcaklığı nedir ne olmalıdır.

Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Ekmek, poğaça, kek, kurabiye ve diğer unlu mamüllerin saklama süreleri ve saklama sıcaklıkları tablosundan; beyaz ekmek, ekmek hamuru, ekşi mayalı ekmek, galeta unu, peksimet, mısır ekmeği, tam buğday ekmeği, poğaça, kek, acıbadem, simit, kruvasan, kurabiye, pastaban, erişte, katmer, börek, mantı ve yufka nasıl saklanır saklama süresi ve saklama sıcaklığı nedir kolayca öğrenebilirsiniz. 

Bu tablo ile evinizde gıda güvenliğini sağlamanız, gıdaların tazeliğini korumanız ve ev ekonomisine katkıda bulunmanız mümkün olacaktır.

 

Bu tabloyu mutfağınızda uygun bir yere asarak hamur işi ürünlerin saklama sürelerini ve saklama sıcaklıklarını dilediğiniz zaman takip edebilirsiniz. 

 

Unlu Mamülleri Saklama Süreleri ve Saklama Sıcaklıkları Tablosu

 

 Yemek Kulübüm - Gıdaların Saklama Süreleri ve Saklama Sıcaklıkları Tablosu Ekmek, Poğaça, Kek, Kurabiye

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top