Gıda İntoleransı

Gıda İntoleransı nedir, nasıl tedavi edilir? Gıda intoleransı neden olur, belirtileri nelerdir? Gıda intoleransına neden olan gıdalar hangileridir?

Gıda İntoleransı nedir, nasıl tedavi edilir, gıda intoleransı neden olur, belirtileri nelerdir, gıda intoleransına neden olan gıdalar hangileridir, gıda alerjisi ve intolerans arasındaki fark nedir başlıkları bu yazımızda yer almaktadır.

 

Gıda İntoleransı Nedir?

Bazı gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan bazı maddelerin vücudumuza girdiklerinde sindirilememesi veya barsaklarda emilememesi nedeniyle vücudumuzda ortaya çıkan metabolik aksamaların yaşandığı durumdur. Kısacası gıda intoleransı, bir gıdanın vücudumuzda sindirilememesidir.

 

Gıda Alerjisi Nedir?

Bazı gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan bazı maddelerin, vücudumuza girdiklerinde vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından yabancı-zararlı madde olarak algılanarak bağışıklık sistemimizin o maddeye karşı reaksiyon göstermesi durumudur.

 

Gıda alerjisi ile Gıda İntoleransı arasındaki fark;

Alerji bağışıklık sisteminin bir maddeye gösterdiği reaksiyondur ve zaman zaman ölümcül olabilir.

İntolerans vücudun bir gıda maddesini sindirme yeteneğinin olmamasıdır. Ölüm tehlikesi düşük olmakla birlikte çok rahatsız edici bir durumdur.

 

Gıda İntoleransı Neden Olur?

Bazı gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan bazı maddelerin vücudumuza girdiklerinde sindirilememesi veya barsaklarda emilememesi nedeniyle vücudumuzda ortaya çıkan metabolik aksamaların yaşandığı durumlara gıda intoleransı denilmektedir. Kısacası gıda intoleransı bir gıdanın vücudumuzda sindirilememesi ve bunun neticesinde vücudun bu maddeye karşı göstermiş olduğu ters tepkidir. En yaygın olarak bilinen gıda intoleransları; Gluten intoleransı ve Laktoz intoleransıdır. 

 

Gıda İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Gıda intoleransına neyin sebep olduğunu detaylı bazı testler yapmadan söylemek kolay ve doğru değildir. Genel olarak gıda intoleransı vücudumuzda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar sırasında reaksiyonun kolayca gerçekleşmesi için yardımcı olan enzimlerin vücudumuzda olmaması neticesinde meydana gelmektedir. Örneğin Laktoz intoleransına vücudumuzda Laktozu parçalayacak Laktaz enziminin olmaması ve vücudumuz tarafından Laktaz enzimi üretilemiyor olması sebep olur. Genel olarak vücudumuzda enzim eksikliğinden kaynaklanan gıda intoleransları kalıtım, stres, ateşli hastalıklar, bağışıklık sistemi dengesizlikleri, dengesiz beslenme gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Gıda intoleransı vücudumuzda meydana geldiğinde hangi gıdadan ve gıdanın içerisinde bulunan hangi maddeden kaynaklığında tespit etmek çok zor bir durumdur. Hatta çoğu zaman gıda intoleransı ile gıda alerjisi benzer belirtiler gösterdiği için karıştırılmaktadır. Her hangi bir maddenin bir bireyin vücudunda meydanda getirdiği intolerans tepkimeleri ile başka bir bireyin vücudunda meydana getirdiği intolerans tepkimeleri de farklı olabilir. Bu sebeple gıda intoleransı olduğunu düşündüğünüz durumlarda acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Gıda intoleransının en bilinen tipi laktoz intoleransıdır. Laktoz intoleransına sahip kişilerde sütteki laktoz şekerini sindirecek laktaz enzimi yetersizdir. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bir diğer gıda intoleransı ise Gluten intoleransıdır. Bilinen diğer gıda intolerans tipleri fruktoz, alkol, bazı tip lifler ve lezzet arttırıcı (MSG), koruyucu (sülfit) gibi gıda katkı maddeleri intoleransıdır.

Gıda İntoleransı tahmin edilenden daha yaygın bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre dünya nüfusunun yarısında Gıda İntoleransı bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün 2006 yılında yayınlamış olduğu rapora göre dünya üzerinde tanısı konmuş gıda intoleransı hastalığı 1 milyar kişide vardır ve bu rakamın 2015'te 2,5 milyara ulaşacağı düşünülmektedir. Yapılan birçok bilimsel araştırma ve çalışma göstermektedir ki daha önceden sebebi bilinmeyen ve tedavisi olmayan birçok hastalığın temelinde gıda intoleransı yatmaktadır. Gıda intoleransı; şişmanlık, kilo verememe, migren, sindirim sisteminde şişkinlik ve gaz, barsaklarda problem, kronik yorgunluk, kabız, ishal, cilt problemleri (egzama, kaşıntı, deri dökülmesi, sivilce, sedef vb.), astım, romatizmal rahatsızlıklar, ağız içinde yaralar, uyku bozuklukları, depresyon, baş ağrısı, migren sürekli nezle, gibi birçok hastalığa neden olabilir. 

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top