Makarna Nasıl Pişirilir İyi Makarna Yapmanın Sırları

Güzel makarna nasıl yapılır, mükemmel makarna yapmanın sırları nelerdir, makarna pişirmenin püf noktaları nelerdir, mükemmel makarna nasıl yapılır? hepsi bu yazımızda

Öğrencilerin ve bekarların en vazgeçilmez yemeği, hazırlaması kolay ve pratik, istenildiği gibi lezzetlendirilebilen canımız ciğerimiz makarna! Hazırlaması kolay ve pratik dediğimize bakmayın aslında yapması o kadar da kolay değildir. Her öğrenci evinin ve bekar evinin kendine has; güzel makarna nasıl yapılır, iyi makarna yapmanın sırları nelerdir, makarna nasıl pişirilir tüyoları ve yolları vardır. Lakin bu yollar bazen lapalara gelebilir.

 

Yemek Kulübüm; tüm bekarlar ve öğrenciler için başucu kılavuzu olacak "Mükemmel Makarna Yapmanın Sırları"nı gururla sunar.

 

Nedir bu Al Dante?

Al Dente İtalyanca bir kelimedir ve Türkçesi; diri, sıkı ama sert olmayan anlamındadır. Daha açık anlatmak gerekirse; ısırıldığında ve ağza alındığında kolayca dağılmayan sertlikte ancak dişin ve dilin hissedebileceği kadar da yumuşak olmayan demektir. Makarna çok pişirildiği zaman hamurlaşır. Hamurlaşan makarnanın ağızdaki sindirimi kısa sürer ancak mide ve bağırsaktaki sindirim süresi uzar. Yani mideyi yorar. Ama al dante olursa, ağızdaki sindirimi uzun, mide ve bağırsaktaki sindirimi ise kısa zaman alır. Böylece hazmı kolay olur. Al Dante bu yüzden daha çok tercih edilir.

 

İyi makarna yapmak için ilk kural;

Hepimizin bildiği gibi iyi hammaddeden iyi malzeme yapılır. O zaman iyi makarna yapmanın da ilk ve en önemli kuralı kaliteli hammadde kullanmaktır. Kullandığınız makarna kötüyse en kral aşçı bile ne yazık ki iyi bir makarna yapamaz. Kaliteli hammadde nasıl olur derseniz; durum buğdayından yapılmış olandır deriz.

 

Makarna pişirmenin bir usulü var mı?

Elbette. İyi bir makarna pişirebilmek için makarna, tuz ve su oranlarının iyi ayarlanması gerekir. Hadi ya dediğinizi duyar gibiyiz. Oranı veriyoruz 10-100-1.000. Bu şu demek oluyor; 1 litre suya 100 gram makarna, 10 gram tuz atılmalıdır. Ya da şöyle anlatalım, bir paket makarna 5 litre su içerisinde ve 50 gram tuz ilave edilerek yapılmalıdır. Birbirine yapışmaması için su miktarının fazla olması önem arz eder.

 

Makarnayı pişirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Pişirme sırasında tencere kapağını kesinlikle kapatmayın. Tencere kapağı kapalı olursa, sudan çıkan buhar tencere içinde basınç oluşturarak makarnanın yumuşamasına neden olur. Ve pişerken 1-2 dakika da bir karıştırmayı unutmayın. Karıştırmazsanız birbirine yapışır ve lapa olur. Bir diğer önemli hususta makarnanın suya bırakılma zamanıdır. Su fokur fokur kaynamaya başlamadan makarna suya atılmaz. Eğer su kaynamadan suya atarsanız, lapa olur.

 

Makarnanın tuzu ne zaman atılmalı?

Tuz, su kaynadıktan hemen sonra ve henüz makarnayı suyun içine bırakmadan önce atılmalıdır. Makarnayı suya attıktan sonra tuz eklerseniz makarna su çekmiş olduğundan artık tuzu çekmeyecektir.

 

Makarna süzmenin bir püf noktası var mı?

Olmaz mı! İyi makarna yapmak istiyorsanız ocaktan indirir indirmez sıcak su içerisinde bekletmeden metal ve ayaklı bir süzgeç yardımıyla hemen süzün. Ve süzerken ya da süzdükten sonra soğuk sudan geçirmeyin! Al Dante kesinlikle soğuk sudan geçirilmez. Unutmayın, soğuk sudan geçirilmeyen makarna sıcak olacağı için kendi sıcaklığında pişmeye devam eder. Bu demek oluyor ki bekletmeden hemen servis etmelisiniz.

 

Sosun dayanılmaz cazibesi

İyi bir makarna mutlaka sos ile servis edilendir. Makarna ve sosun lezzet uyumu sağlaması için mutlaka birbirine yakın sıcaklıklarda olmaları gerekir. Tabi bir diğer önemli hususta her sos her makarnaya gitmez. Hangi makarnaya hangi sos en uygundur diye sorarsanız Makarna Çeşitleri ve Özellikleri bölümümüze göz atmanızı öneririz.

 

Makarna nasıl servis edilmeli?

Makarna servis edilene kadar sıcak ve hafif nemli olacak şekilde muhafaza edilmelidir. Nemini kaybederse kurumaya ve birbirine yapışmaya başlar. Ve mutlaka bir sos ile servis edilmelidir.

 

Bu saydığımız püf noktaları haricinde;

Bu konuda, birçok aşçı ve bazı kaynaklar der ki; iyi güzel bir makarna yapmak için suyuna sıvı yağ ekleyin ve süzdükten sonra soğuk sudan geçirin. Bu söylenenler doğru mu? Yanlış değil. Ama niyetiniz Al Dante makarna yapmaksa bu söylenenleri unutun. Al Dante yapma yönteminde bu işlemler yapılmaz. Bir diğer önemli püf noktası da satın aldığınız paketin üzerinde yazan pişirme talimatlarına uymaktır. Çünkü aldığınız makarnanın özelliklerini en iyi bilen onu yapanlardır.

 

Bu kadar anlattınız hani tarif diyenler güzel tarifler için Makarna Tarifleri bölümümüze göz atabilirler.

Top