Yumurta Zehirlenmesi

Yumurta zehirlenmesi nedir? Yumurta nasıl zehirler? Yumurta zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Yumurta zehirlenmesini ne iyi gelir ne geçirir.

Yumurta Zehirlenmesi Nasıl Olur? Yumurta Zehirlenmesine Neden Olan Bakteriler Hangileridir?

Gıdalarda gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin büyük çoğunluğu barsak kaynaklıdırlar. Hayvanların barsaklarından çıkan dışkı yüksek miktarda bakteri içerir. Yumurta da tavuklarda barsak yoluyla çıkan bir gıda maddesidir. Bu sebeple yumurta tavuktan ilk çıktığı andan itibaren üst kabuğunda birçok bakteri barındırır. Yumurtanın kabuğunun üzerinde bulunan bakteriler çapraz bulaşma ile başka gıdalara geçebildiği gibi yumurtanın kendisine de bulaşarak bozulmalara ve gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Yumurta kabuğu gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu gözenekler bakterilerin yumurtanın içerisine geçmesine izin verebilecek genişliktedirler. Normal şartlarda bakteriler bu gözenekleri kullanarak yumurtanın içerisine geçmezler ancak yumurtanın yıkanması bakterilerin kabuğun üst kısmından iç kısmına geçmelerine neden olur. Bu sebeple yumurtanın kesinlikle yıkanmaması gerekir. Yumurta kaynaklı bakterilerin gıda zehirlenmesine neden olmaması için yumurtaya dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Omlet, sahanda yumurta yaparken yumurtayı tavaya kırdıktan sonra eller yıkanmadan kesinlikle başka bir malzemeye ve gıdaya temas edilmemelidir.

Yumurtada gıda zehirlenmesine neden olan en önemli bakteriler şunlardır.

Salmonella türleri, Clostridium perfringens, Listeria monocytogenes ve Escherichia coli’ dir. Özellikle Salmonella spp.bu bakteriler içerisinde en tehlikeli olan bakteridir.

Top