E127 Eritrosin nedir

E127 Eritrosin; gıdalara kırmızı renk vermek amacıyla kullanılan, sentetik iyodin içeren bir gıda katkı maddesidir. Suda yüksek çözünme özelliği gösteren Eritrosin, gıda sanayinde dondurmalarda, buzlu içeceklerde, pastacılık sektöründe ve jölelerde kırmızı renk elde etmek için kullanılır. 

İnsan vücudunda tolere edilebilir miktarı günlük olarak 0.1 mg/kg’dır. Bu miktarın üzerinde ve daha yüksek miktarlarda, uzun süre tüketilmesi durumunda vücutta toksik etki yaratabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. E127’nin kanserojen etkisi olduğu henüz kanıtlanamamıştır ancak kanser yaptığına ve mutajenik olduğuna ilişkin şüpheler bulunmaktadır. Astıma ve alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir.

Eritrosin; yapılan araştırmalarda hiperaktiviteyi arttırdığı ispatlanmıştır. Bununla birlikte insanlarda güneş ışığına karşı duyarlılığa, vücutta iyot metabolizmasının bozulmasına neden olmaktadır. E127 hakkında henüz kesin olarak ispat edilememiş diğer şüpheli konular ise şunlardır; Tiroid bezi anormalliklerine, tiroid hormonu seviyesinin yükselmesine, hipertiroide ve beyin fonksiyonlarında hasara neden olmak.

Bu nedenlerden dolayı; ABD ve Norveç’te gıdalara renklendirici katkı maddesi olarak ilave edilmesi yasaklanmıştır.

E127 helal bir katkı maddesidir. Tüm din gruplarına mensup kişiler tüketebilir. Bununla birlikte et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenlerin tüketimi için uygundur.

01 Ocak 2019 22:22 Salı

Gıda Danışmanım

Top