E129 Allura Red AC

 

E129 Allura Red (AC), gıda sanayinde gıdalara kırmızı renk vermesi amacıyla kullanılan, suda yüksek çözünme kabiliyeti gösteren, sentetik bir azo boyasıdır. 

Diğer tüm sentetik azo boyaları gibi insan vücudunda histamini serbest bırakma özelliğine sahiptir. Bu nedenle intoleransı, alerjik reaksiyonları ve astımı tetikleyen özelliktedir ve sağlık riski taşımaktadır. Benzoatlarla kombinasyon oluşturmaları durumunda çocuklarda hiperaktiviteye yol açabilir, deri döküntülerine neden olabilir. Kansere neden olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamakla birlikte kanserojen bir madde olduğuna dair ciddi şüpheler bulunmaktadır.

Günlük kabul edilebilir alım miktarı vücut ağırlığı üzerinden 7 mg/kg’dır. Yüksek dozlarda tüketildiğinde karışımlardaki bazı bileşikler mutajenik özellik gösterebilir. Bileşiklerinin parçalanma ürünleri yüksek konsantrasyonlarda tüketildiğinde mesane kanserine neden olur. Bu özellikleri nedeniyle; Almanya, Danimarka, İsveç, İsviçre, Fransa, Belçika, Norveç ve Avusturya’da gıda katkı maddesi olarak kullanımı yasaklanmıştır ancak Avrupa Birliği henüz E129 kullanımına sınırlama getirmemiştir. 

E129 Allura Red, gıda sanayinde pek çok gıda maddesinde kullanılabilme özelliğine sahip olmasına karşın, yalnızca şekerlemelerde ve et ürünlerinde sınırlı miktarda kullanılmaktadır. Gıda katkı maddesi olarak kullanımı dışında eczacılık ve kozmetik sektöründe de kullanılır. 

E129 helal bir gıda katkı maddesidir. Her dine mensup kişiler tarafından da tüketilebilir. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilebilir.

03 Ocak 2019 22:07 Perşembe

Gıda Danışmanım

Top