E150 Karamel nedir

E150 Karamel, şekerin yüksek sıcaklıkta eritilmesi sonucu elde edilen doğal bir gıda katkı maddesidir. Karamel, şekerin eritilmesi sırasında sarıdan kahverengiye, kahverengiden siyaha kadar çok geniş bir renk skalasında yer alır ve bu renkler gıdaları renklendirmekte kullanılır. Suda çözünen bu madde zaman zaman acı olabilir.

Karamel, alkali, sülfat, amonyak ve bunların kombinasyonları şeklinde şekerin kuru ısıtılması ve yakılması ile E150a Alkali karamel, Sınıf I karamel, E150b Alkali-sülfit karamel, Sınıf II karamel, E150c Amonyak karamel, Sınıf III karamel, E150d Sülfit-amonyak karamel, Sınıf IV karamel elde edilir.

Gıdalarda endüstrisinde E150 kullanımı için bir sınırlandırma yoktur. Bununla birlikte E150, E150a ve E410b için günlük kabul edilebilir tüketim miktarı sınırlaması da yoktur. Ancak E150c ve E150d kabul edilebilir günlük tüketim miktarı vücut ağırlığı üzerinden 200 mg/kg’dır. Yani 80 kg ağırlığındaki bir kişi maksimum 80 x 200 = 16 gram/gün tüketmelidir. Bu miktarın üzerindeki tüketimler hiperaktivite gibi sağlık sorunlarına yol açarak zararlı olabilir.

Karamel türevleri E150c ve E150d fazla miktarda tüketilmesi sonucu bağırsakların işleyişinde problemler yaşanabilir, kanda lenfosit sayısında azalmaya neden olabilir, vücuttaki B6 vitamini seviyesinde azalmaya neden olabilir. Ayrıca bazı araştırmalarda hamile kadınlarda bebeğin düşük ağırlıklı doğumuna neden olabileceği de tespit edilmiştir.

E150 ve türevlerinin renk vermek amacıyla kullanıldığı gıdalar; alkolsüz içecekler, et suyu tabletleri, şekerlemeler, bisküviler, hazır çorbalar, pudingler, soya ürünleri, aromalı sütler ve konserve soslardır.

E150 helal bir gıda katkı maddesidir. Vejetaryen beslenen kişiler (et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri tüketmeyenler dahil) tarafından tüketilmesinde de sakınca yoktur.

 

18 Ocak 2019 20:33 Cuma

Gıda Danışmanım

Top