E155 Brown HT

E155 Kahverengi HT, gıdalara kahverengi renk vermekte kullanılan, suda yüksek çözünme özelliğine sahip renklendirici bir gıda katkı maddesidir. Sentetik olarak elde edilen E155 bir azo boyasıdır.

Kırmızı et damgalamada kullanılması durumunda bir sınırlandırma söz konusu değildir. Diğer tüm gıdalarda 50 mg/kg ile kullanımı sınırlandırılmıştır. Bu miktarın üzerinde kullanılmamalıdır. Vücut ağırlığı üzerinden günlük tüketim limiti 1,5 mg/kg’dır. Yani 80 kg ağırlığındaki bir kişi maksimumum 80 x 1,5 = 120 mg/gün tüketmelidir. Bu miktarın üzerindeki tüketimler ciddi sağlık sorunlarına yol açarak zararlı olabilir. Gıda sekötüründe çoğunlukla şekerlemelerde ve fırıncılık ürünlerinde kullanılmaktadır.

E155 Brown HT azo boyası olması nedeniyle insan vücudunda intoleransa neden olabilir. Bunun yanı sıra histamini serbest bırakma özelliği de vardır. Bu özelliği nedeniyle astımı tetikleyebilir, alerjiye neden olabilir. Çocuklarda düşük miktarlarda bile hiperaktiviteye neden olabilir. Kansere neden olduğuna ve mutajenik olduğuna dair güçlü şüpheler olmakla birlikte henüz kanıtlanmış değildir. Kanda lökosit sayısında azalmaya neden olabilir.

Bu nedenlerden dolayı A.B.D., Danimarka, Fransa, Almanya, Norveç, İsviçre, İsveç, Belçika ve Avusturya’da gıda katkı maddesi olarak kullanımı sınırlandırılmıştır. 

E155 helal olan bir gıda katkı maddesidir ve bütün din grupları tarafından tüketilebilir. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilmesinde sakınca yoktur.

 

Kimya ve gıda sanayinde kullanılan diğer adları;

Chocolate brown HT
Food brown 3
CI (1975) No. 20285
CI Food Brown 3
Brown HT
c.i. 20285
CI food brown 3
Disodium 4,4'- (2,4-dihydroxy-5-hydroxymethyl-1,3-phenylene-bisazo) di-1-naphthalene-sulfonate
Hexacol chocolate brown HT

 

18 Ocak 2019 21:55 Cuma

Gıda Danışmanım

Top