A Vitamini (Retinol)

A vitamini faydaları nelerdir? A vitamini nelerde bulunur, ne işe yarar, nelere iyi gelir? A vitamini eksikliği belirtileri neler, en çok A vitamini içeren gıdalar.

A Vitamini (Retinol)

A vitamini gıdalarda, A vitamini olarak ya da Provitamin A olarak bulunur. Provitamin; yarı vitamin halde olan maddelere verilen isimdir. Provitamin olarak çoğunlukla bitkisel kaynaklı gıdalardan elde edilen provitamin A, vücudumuzda A vitaminine dönüştürülür. A vitaminini doğrudan aldığımız gıdalar ise hayvansal kaynaklı gıdalardır. En önemli provitamin A, β-Karoten’ dir. β-Karoten dışında birçok karotenoid Provitamin A’nın yapısını oluşturur. β-Karoten yeşil renkli bir madde olmasına karşın A vitamini renksizdir. A vitamini, oksijen, ışık ve asitlerden olumsuz etkilenerek kolayca bozulur. Bu nedenle gıdaların depolanma şartları gıdanın A vitamini içeriğini kaybetmesinde ya da korumasında çok önemlidir. A vitamini vücudumuzun görme duyusunda önemli rol oynar. Gözün retina tabakasına doğrudan etki eder. Karanlıkta görmeyi kolaylaştırır. Bunun yanında Tiroksin hormonunun aktivitesinde belirleyici rol oynar. Vücuda fazla alınan A vitamini karaciğerimizde depolanır.

A vitamini, tüm kasaplık hayvanların etlerinde ve sakatatlarında özelliklede karaciğerde bolca bulunur. Bunların dışında, yumurta, süt ve sütü ürünleri zengin A vitamini kaynaklarıdır. A vitamini eksikliğinde gece körlüğü, gözde görme kaybı, bazı hastalıklara karşı dirençte azalma meydana gelir.

A Vitamini İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 09’da görebilirsiniz.

 

A vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top