Acai Berry - Acai Üzümü Faydaları Nelerdir?

Acai Berry üzümü nedir faydaları ve zararları nelerdir, Acai Berry Üzümü neye iyi gelir neye faydası vardır, acai berry nasıl tüketilir hakkında bilgi

Acai Berry - Acai Üzümü Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda; Acai Berry nedir, Acai Berry (üzümü) hakkında bilgi, Acai Berry sağlığa faydaları ve zararları nelerdir, Acai Berry (üzümü) besin değerleri nelerdir, Acai Berry (üzümü) nasıl tüketilmeli nasıl kullanılır konu başlıkları yer almaktadır. 

 Yemek Kulübüm - Acai Berry Üzümünün Faydaları Nelerdir

Acai Berry (Acai Üzümü) Nedir, Acai Berry (Acai Üzümü) Hakkında Bilgi

Acai Berry-Acai Üzümü (Euterpe oleraceaEuterpe familyasından, geniş ve büyük üzüm salkımları şeklinde yaban mersinine benzeyen, mor renkli meyveler veren bir tür palmiye ağacıdır. Acai üzümü Güney Amerika kıtasına özgü tropikal iklimlerde yetişen, son yıllarda tanınmaya ve popüler olmaya başlayan bir meyvedir. Henüz yeni yeni tanınmasının en büyük nedeni bu ağacın Brezilya’nın kuzey bölgelerinde ve özellikle Amazon nehri ve diğer nehirlerin kıyılarında doğal olarak yetişmesidir. Brezilya’nın bu bölgelerinde yaşayan yerli halk tarafından çeşitli hastalıkların tedavisinde yüzyıllar öncesinden beri kullanılmakta olan Acai Üzümü adını da yerli halkın söylediği şekliyle dünyaya duyurmuştur. Hatta “Açai” adının eski bir kabile şefinin kızının ismi olduğuna dair bir efsaneden de söz edilmektedir. Günümüzde Acai üzümünün en yaygın kullanımı Amerika kıtasında gerçekleşmektedir. Gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra çeşitli kozmetik ürünlerine de ilave edilerek özelliklerinden faydalanılmaktadır.

  

Acai Berry (Acai Üzümü) Besin Değerleri

 YemekKulübüm - Besin Öğeleri Tablosu - Acai Berry-Acai Üzümü

Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri;

Acai Üzümü meyvesinde 99.700,

Acai Üzümü suyunda  1.767’dir. 

Bu değerler ile Acai üzümü antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelirken, Kuşburnu ile birlikte en yüksek antioksidan içeriğine sahip meyvedir.

Acai Berry (üzümü);

Yüksek antioksidan kapasitesi, diğer meyvelere oranla yüksek lif, düşük şeker ve düşük asit içeriği, doymamış yağ asidi içeriği (Omega 3), yüksek C vitamini içeriği, yüksek antosiyanin içeriği ile insan sağlığına sağlamış olduğu sayısız destek ve fayda nedeniyle bilimsel olarak Süper Gıda olarak kabul edilmiştir.

  

Acai Berry (Acai Üzümü) Sağlığa Faydaları

Yüzyıllar öncesinde Brezilya’nın yerli halkı tarafından gıda olarak tüketilmeye başlanan Acai üzümü daha sonraları sayısız faydasının olduğu görülerek çeşitli hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Brezilya yerli halkı tarafından geleneksel tıp alanında; ishal tedavisinde, yüksek ateşli hastalıklarda ateşin düşürülmesinde, yüksek kanamaların durdurulmasında, ülser tedavisinde, parazit enfeksiyonlarının önlenmesinde kullanılagelmiştir. Acai üzümünün bilimsel olarak kanıtlanmış en önemli faydaları şunlardır:

 

Antioksidan Özellik : Acai üzümü meyveler arasında kuşburnu ile birikte en yüksek ORAC değerine yani antioksidan kapasitesine sahip meyvedir. Acai üzümünün ORAC değeri 99.700, Kuşburnu’nun ORAC değeri 96.150’dir. Bu iki meyveyi takip eden ve en yüksek üçüncü ORAC değerine sahip meyve Siyah Ahududu’dur ve ORAC değeri yalnızca 19.220’dir. ORAC değerleri göz önüne alındığında Acai üzümü ve Kuşburnu diğer meyveler ile mukayese edilemeyecek kadar yüksek antioksidan madde kapasitesine sahiptir. Antioksidan özelliğinin yüksek olması; soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalığın önlenmesinde ve karaciğer sağlığının korunmasında çok büyük destekçi ve yardımcı anlamına gelmektedir. Antioksidan maddeler ile ilgili daha detaylı bilgiyi Antioksidanlar bölümümüzden öğrenebilirsiniz. Antioksidan maddeler çeşitli yollarla vücudumuza giren ve sağlığımız için olumsuz etkilere neden olan serbest radikal ismi verilen toksin maddelerin vücuttan atılabilmesi için en önemli ve en gerekli maddelerdir. Başka bir ifade ile vücudumuza detoks yapmamıza imkan sağlayan maddelerdir ve Acai üzümü en iyi detoks yapma imkanı sağlayan meyvedir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur : Acai üzümü içeriğinde bulunan antioksidan maddeler (antosiyaninler, flavonoidler vd.) sayesinde damar çeperlerinde meydana gelen tıkanıkların ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesinde oldukça etkilidir. Damar sağlığı üzerine göstermiş olduğu bu olumlu etki ile kalbin sağlıklı bir şekilde tüm vücuda kan pompalamasına yardımcı olurken kalp ritminin ve kalp kapakçıklarının da korunmasına büyük yardımcıdır.

Kilo Vermeye Yardımcıdır, Obeziteyi Önler : Yapılan bilimsel çalışmalarda, metabolik bozuklukları nedeniyle kilo almaya eğilimli kişilerin düzenli şekilde Acai üzümü tüketmesi durumunda, Acai üzümünün metabolik bozuklukların düzeltilmesine yardımcı olduğu ve kilo almaya yatkınlığı ve obezite riskini düşürdüğü görülmüştür. Acai üzümü yüksek lif içeriğine sahiptir. Yüksek lif içerikli gıdaların sindirimi barsaklarda uzun sürdükleri için tokluk hissi verirler. Böylece sık yemek yeme alışkanlığının önüne geçilebilmektedir. Bu özelliği nedeniyle de son yıllarda A.B.D.’de kilo vermek isteyen kişiler arasında oldukça popüler bir gıda maddesi olmuştur.

Kanseri Önler : Acai üzümü birçok bilimsel araştırmaya konu olmuş bir meyvedir. Bu araştımalar arasında kanser de bulunmaktadır. Deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalarda Acai üzümünün mesane kanserine neden olan kanserli hücrelerin gelişimini engellediği ispatlanmıştır. Kanserli hücrelerin gelişimini büyük bir olasılıkla yüksek antioksidan özelliği sayesinde gerçekleştirdiği düşünülmektedir. Mesane kanserinin yanı sıra yüksek antioksidan kapasitesi ve yüksek lif içeriği ile kolon kanserinin ve löseminin önlenmesinde de etkilidir. 2006 yılında Florida Üniversitesinde Acai üzümü ektraktı ile yapılan bir çalışmada içerisinde bulunan antioksidan maddelerin (C3G) lösemili hücrelerin apoptotik ölümünü tetiklediği görülmüştür.

Enerji Verir : Acai üzümü, yapısında bulunan antioksidan maddeler (antosiyaninler, flavonoidler vd.) sayesinde birçok enerji içeceklerinin vücudumuzda yaratmış olduğu etkiden çok daha iyisini ve daha sağlıklısını tek başına sağlayabilmektedir. Acai üzümü vücuda enerji sağlamasına karşın şeker oranı düşük bir gıda maddesidir ve vücuda vermiş olduğu enerji şekerden gelmez. Kalbin, vücudun tamamına sağlıklı ve düzenli bir şekilde kan pompalamasına yardımcı olan Acai üzümü vücudun tüm hücrelerinin zararlı toksin maddelerden temizlenmesinde etkin rol oynar. Böylece vücut yorgunluğunun giderilmesine, bireyin yorgunluk halinin ortadan kalkmasına ve bireyin kendini daha enerjik hissetmesine neden olur.

Cinsel Performansı Arttırır : Acai üzümü yüksek antioksidan içeriği ile damar sağlığını korurken, kalbin de sağlıklı bir şekilde kan pompalamasına dolayısıyla erkek bireylerde ereksiyon bozukluğunun düzeltilmesine yardımcı olmaktadır. Acai üzümünün vücuda sağlamış olduğu doğal enerji de cinsel performansın artmasına ve uzamasına olanak sağlamaktadır. Acai üzümü İçeriğinde bulunan E vitamini ile erkek bireylerde sperm kalitesinin yükselmesine, hem erkek bireylerde hem de kadın bireylerde kısırlığın önlenmesine ve doğurganlığın artmasına yardımcı olur.

Soğuk algınlığı, Grip, Nezleyi Önler : Acai üzümü yüksek antioksidan madde kapasitesi ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine ciddi katkı sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile özellikle kış aylarında ortaya çıkan solunum yolu rahatsızlıklarının önlenmesinde Acai üzümü oldukça etkilidir. Soğuk algınlıkların hafif atlatılmasına ve bu hastalıklardan dolayı boğazda ve akciğerlerde oluşabilecek tahrişin en aza indirilmesinde oldukça etkilidir.

Hücre Sağlığını Güçlendirir, Yaşlanmayı Geciktirir : Acai üzümü yapısında bulunan antioksidanlar vücudumuzun yapı taşları olan hücrelerin genel sağlığının korunmasına ve geliştirilmesine yardımcı olur. Hücre yapısının içine giren toksik maddelerin hücreden atılmasını sağlar. Kalbin vücudun tamamına sağlıklı bir şekilde kan pompalanmasına yardımcı olan Acai üzümü böylece tüm hücrelerin sağlıklı bir şekilde oksijen temin etmesine de yardımcı olur. Vücut hücrelerimizin sağlıklı bir şekilde oksijen tedarik edebilmesi ve yapısına giren toksik maddelerin hücre dışına düzenli bir şekilde atılması hücrelerin daha uzun yaşamasına ve hücrelerin kendini sağlıklı bir şekilde yenilemesine olanak sağlar. Bu özelliği ile Acai üzümü yaşlanma karşıtı harika bir gıdadır. 

Hücre Genetiği : İnsanoğlunun soyunu sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için kalıtımsal yapı taşı olan DNA’nın nesiller boyunca korunması gerekmektedir. Mutasyon,  DNA üzerinde meydana gelen genetik değişiklikler için kullanılan bir terimdir. İnsan DNA’sı değiştirmeye yani mutasyona uğratmaya yatkın maddelerden bazıları radyasyon (ağır metaller), serbest radikaller, UV ışınlarıdır. Mutasyona sebep olan bu maddelerle mücadele edebilen nadide maddelerden biri antosiyoninlerdir. Bilim admları tarafından bugüne kadar tespit edilebilen 600 çeşit antosiyanin bulunmaktadır. Bu antosiyaninler arasında ki en önemli DNA koruyucu ise C3G (Cyanidin 3-Glucoside) antosiyaninidir. C3G aynı zamanda bir antioksidan maddedir ve genel olarak mor, kırmızı, pembe renkli meyvelerde ve gıdalarda bulunur. Yapılan son araştırmalarda Acai üzümünün en yüksek C3G antosiyonin içeren gıda maddesi olduğu tespit edilmiştir.

Alerjik Reaksiyonların Önler : Japon bilim adamları tarafından 2011 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada Acai üzümünün, İmmunoglobulin E (IgE) antikorunun sebep olduğu alerjik reaksiyonları önleyebilme kapasitesinin olduğu ispatlanmıştır. Bu çalışmanın tıp dünyası için çok önemli bir çalışma doluğunu belirtelim. Çünkü gıdalardan kaynaklanan alerjik reaksiyonların bugüne kadar kesin bir çaresi ve tedavisi henüz bulunamadı. Acai üzümü gıda alerjisini tedavi etmek için kullanılabilecek çok özel bir gıda maddesi olabilir. Bu konuda ki bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

Kolesterolü Düşürür : Acai üzümü Omega 3 yağ asidi içeren tek meyve olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Omega 3 doymamış bir yağ asididir ve kalp ve damar sağlığının korunması için çok önemlidir. Acai üzümünün düzenli tüketimi ile kandaki kolesterol seviyeside düzenli bir seviyeye inecektir.

Cilt Sağlığı : Acai üzümünün yüksek antioksidan içeriği son yıllarda kozmetik sektörü tarafından da fark edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek antioksidan içeriği ile Acai üzümü cildin ve cilt hürelerinin sağlığının gelişimine katkı sağlar ve hücrelerin dolayısıyla cildin geç yaşlanmasına katkıda bulunur.

  

Acai Berry (Acai Üzümü) Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Doğada yer alan tüm gıdalar ve maddeler insan sağlığı için faydalı olsalar bile fazla tüketildiği zaman insan sağlığı için zararlı bir maddeye dönüşebilirler. Bu gıda, bilimsel olarak “Süper Gıda” olduğu ispatlanmış bir gıda maddesi olsa bile tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir. Acai üzümü hakkında bugüne kadar belirlenmiş bir tüketim sınırı henüz belirlenememiştir. Ancak Brezilya’da yaşayan yerli halk tarafından günlük olarak tüketilen miktarlara yakın tavsiyelerde bulunmak mümkündür.

Acai üzümü çiğ olarak tüketilecekse günlük olarak 250 gramdan fazla tüketilmemesi önerilir. Suyu sıkılıp tüketilecekse günlük olarak 1 litreden fazla ve tek seferde tüketilmemesi önerilir. Normal sağlıklı bireylerde aşırı tüketim sonucunda, ishale neden olabilir, bağırsaklarda sindirim zorluklarına neden olabilir, kandaki şeker seviyesini yükseltebilir. Bunun dışında tüketimine dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

 - Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler Acai üzümü tüketimi için doktor tavsiyesi almalıdır,

- MR çekimi yaptıracak kişiler MR çekiminden en az 2 gün önce Acai üzümü tüketimini sonlandırması gerekir,

- Diyabet ve yüksek kolesterol hastaları Acai üzümü tüketimi için doktor tavsiyesi almalıdır,

- Böbrek rahatsızlığı olan kişiler Acai üzümü tüketimi için doktor tavsiyesi almalıdır,

 

Acai Berry (Acai Üzümü) Nasıl Tüketilmeli?

Acai üzümünü farklı şekillerde tüketmek mümkündür. Brezilya yerlileri tarafından en çok suyu sıkılarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra meyveyi çiğ olarak da tüketmek mümkündür. Son yıllarda artan talep nedeniyle bazı firmalar Acai üzümü ekstraktı (gıda takviyesi), Acai üzümü tozu (gıda takviyesi), Acai üzümü suyu gibi çeşitli formlarda ürünler üreterek tüketicilere sunmaktadır. Acai üzümü ekstraktı ve tozunun kullanımında ürün etiketlerinde yazan önerilere uyulması tavsiye edilir.

   

Yemek Kulübüm - Acai Smoothie Tarifi

 

Yemek Kulübüm - Acai Berry Tarifi Ekle

  

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.

 

 KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top