Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Sağlığımıza Faydaları Zararları nelerdir? Adaçayı neye iyi gelir, neye faydası vardır? Adaçayının erkeklere zararı nedir, Antioksidan içeren gıdalar.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda yer alan konu başlıkları; adaçayı nedir, adaçayı hakkında bilgi, adaçayının sağlığa faydaları ve zararları nelerdir, adaçayının besin değerleri, adaçayı nasıl hazırlanır, adaçayı nasıl ve ne kadar tüketilmeli şeklindedir.

 Yemek Kulübüm - Adaçayının Faydaları Nelerdir

Adaçayı Nedir, Adaçayı Hakkında Bilgi

Adaçayı; Ballıbabagiller familyasından Salvia cinsini oluşturan kokulu bitkilerin tamamına verilen isimdir. Ilıman iklim özelliklerini sevmesi nedeniye ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Haziran-Temmuz aylarında çiçek açan Adaçayının tüketilen bölümü olan yaprakları gri-yeşil renkte olur.

Adaçayı’nın ilk olarak Roma ve Antik Yunan dönemlerinde et gibi kolay bozulabilen gıda maddelerinin saklama sürelerini uzatmak için kullanıldığı bilinmektedir. Faydalarının çok olması ve tüketiminin giderek cazipleşmesi nedeniyle zaman içerisinde Akdeniz’de ve Arap Yarımadasında Kutsal Bitki, Ölümsüzlük Kaynağı gibi isimlerle anılmıştır.

  

Adaçayının Besin Değerleri

Yemek Kulübüm - Besin Değerleri, Adaçayı 

Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri;

Taze Adaçayında 32.004,

Öğütülmüş Adaçayında 98.714 tür. 

Bu değerler ile adaçayı antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelmektedir.

En yüksek antioksidan kapasitesine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayı, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir bitkidir. A vitamini, K vitamini, B6 vitamini, Kalsiyum, Demir ve Magnezyum mineralleri bakımından çok zengindir. Vitamin ve mineral maddeler haricinde içerdiği fenoloik ve antioksidan özellikteki maddeler sayesinde adaçayı, cilt güzellğinden soğuk algınlığına diyabetten kansere kadar pek çok konuda sağlığımız için faydalıdır.

Ruh Sağlığı; İçeriğinde bol miktarda bulunan antioksidanlar sayesinde çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan depresyon ve stres ile mücadele etmemize yardımcı olabilir. Adaçayının sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı, teskin edici özellikleri olduğu bilinmektedir. Stres seviyenizin çok yüksek olduğu durumlarda adaçayı tek başına sakinleşmek için yeterli gelmese de her gün bir bardak adaçayı içmek günün ve iş hayatının getirmiş olduğu stres ile başa çıkabilmek için oldukça önemli bir katkı sağlayabilir. Sinir sistemi üzerine olumlu etkileri nedeniyle uyku problemi yaşayan kişilere de faydalı geldiği bilinmektedir.

Diyabet: Yapılan bazı araştırmalarda adaçayının antihiperglisemik özellikte bir bitki olduğu görülmüştür. Başka bir ifade ile kan şekerini yükseltmeyen bir bitkidir. Bunun yanında henüz kesinlik kazanamamış olmasına karşın Tip 2 diyabet hastalığından korunmak için kullanılan bazı ilaçlarla aynı özelliklere sahip etkiler gösterdiği de gözlemlenmiştir. Şeker ilave edilmeden her gün tüketilen bir bardak adaçayı diyabet kontrolüne yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığı, Grip, Nezle: Adaçayı bileşiminde bulunan yüksek C vitamini ve antioksidan maddeler sayesinde kış aylarında soğuk algınlıklarından korunmak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için ıhlamur gibi oldukça etkili bir bitkidir. Soğuk algınlığından korunmak için adaçayının, kekik, karabiber, limon ve bal gibi gıdalar ile takviye edilip tüketilmesi oldukça etkili olur. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde ve hafifletilmesinde çok olumlu etki gösterir.

Antioksidan etki: Adaçayı yapısında bulunan C vitamini ve antioksidan maddeler sayesinde karaciğerin antioksidan ihtiyacına katkı sağlayarak karaciğerin antioksidan aktivesinin artmasına yardımcı olur. Bu antioksidanlar vücudumuzda bulunan zararlı toksin maddelerin vücuttan atılması işinde kullanılır. Adaçayı, yapısında bulunan antioksidan maddeler sayesinde vücutta kansere neden olabilecek yabancı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Alzheimer: Adaçayı beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle Alzheimer hastalığının ön safhalarında, çeşitli nedenlere bağlı hafıza kayıpları yaşanması hallerinde, iş yaşamının yoğunluğu nedeniyle yaşanan unutkanlık hallerinde, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlık hallerinde hafızayı güçlendirme amacıyla düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kalp Hastalıkları: Adaçayı günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiğinde kardiyovasküler (kalp ve damar) sistemin düzenli çalışmasına, kalbin ritmini korumasına yardımcı olmaktadır. Kalp dostu olan adaçayı tüm vücuttaki kan damarlarının da sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemi: Adaçayı, nane, kekik gibi baharat olarak kullanıldığı durumlarda yapısında bulunan lifler sayesinde barsakların düzenli çalışmasına, barsaklarda bulunan fazla yağın vücuttan atılmasına, kandaki kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Bunlara ek olarak mide hazımsızlığında gaz söktürücü ve sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir.

Saç ve Cilt Bakımı: Adaçayının kardiyovasküler sisteme sağlamış olduğu katkı ile kan dolaşımı tüm vücutta sağlıklı bir şekilde sağlanır. Kan dolaşımının kılcal damarlara kadar sağlıklı bir şekilde sağlanması ile saç ve cilt sağlığı da olumlu şekilde etkilenir. Vücuttaki fazla toksinlerin atılması ile ciltte erken yaşlanma belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olurken, cilt kırışıklarının erken oluşmasına engel olur. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde yürümesi ile ciltteki hücre yenilenmeleri ve hücre onarımları da sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışır ve erken yaşlanma belirtileri ve kırışıklık oluşumu engellenir. Cilt hücrelerinin sağlıklı bir şekilde yenilenmesi cildin daha genç, pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar. Cilt hücrelerinin düzenli şekilde yenilenmesi ve onarımı ile derinin aşırı terleme yapmasının da önüne geçilir. Adaçayı derideki açık yarıların daha hızlı kapanmasına da yardımcı olur. Adaçayı yağının saç diplerine ve kafa derisine masaj şeklinde uygulandığı durumlarda saçların erken beyazlamasına engel olduğu, saç beyazlamasını yavaşlattığı, saçın yağlanmasını engellediği, saç dökülmesini yavaşlattığı, saçların daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Adaçayının vücuda alınmadan çayının yapılıp harici olarak kullanıldığı durumlarda deride bulunan akne ve sivilcelerin temizlenmesine, ter kokusunun önlenmesine, mantar, egzama gibi cilt hastalıklarının hafifletilmesine olumlu katkısı olmaktadır.

Ağız Sağlığı: Eski zamanlardan itibaren dişlerin beyazlatılmasında kullanıldığı çeşitli kaynaklarda yer almaktadır. Adaçayının içerdiği maddeler incelendiğinde diş eti hastalıklarının önlenmesinde ya da hafifletilmesinde, dişlerin beyazlatılmasında, diş sağlığının korunmasında olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Ilık ve soğuk gargara yapıldığında ağız içerisindeki yaraların iyileşmesinde ve boğaz yolu ve bademcik iltihaplarının hafifletilmesinde olumlu etkiler göstermektedir.

 

Diğer Faydaları:

- Vücuttaki iltihapların azaltılmasında olumlu etki gösterir,

- İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde olumlu etki gösterir,

- İdrar söktürücü etki gösterir,

- Safra kesesinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur,

 

Adaçayının Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Doğada yer alan tüm gıdalar ve maddeler insan sağlığı için faydalı olsalar bile fazla tüketildiği zaman insan sağlığı için zararlı bir maddeye dönüşebilirler. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu su bile aşırı tüketildiğinde ölüme neden olabilir. Her maddenin tesir ettiği bir miktar vardır ve bu miktar aşılmamalıdır. Adaçayı da böyledir. Birçok faydası olan adaçayı aşırı tüketildiği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

- Sağlıklı bireyler günde 2 bardaktan fazla adaçayı içmemelidir ve mümkünse arka arkaya değil, uzun zaman aralıkları ile içilmelidir.

- Yüksek tansiyonu olan kişiler doktoruna danışmadan adaçayı tüketmemelidir.

- Epilepsi hastaları doktoruna danışmadan adaçayı tüketmemelidir.

- Hamile ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan adaçayı tüketmemelidir.

- Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan adaçayı tüketmemelidir.

- Bazı kaynaklarda uzun süreli adaçayı tüketiminin erkeklerde sperm sayısını azalttığı yönünde tespitlerden bahsedilmektedir. Bu nedenle erkek bireylerin adaçayı tüketiminde daha dikkatli olması tavsiye edilir.

 

Adaçayı Nasıl Kullanılmalı, Nasıl Tüketilmeli?

Adaçayını birçok farklı şekilde kullanmak mümkündür.

Çay : Kurutulmuş yaprakları çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Her bir çay bardağı için bir çay kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağını çaydanlığa koyun ve yaprakların üzerine kaynamış su döküp 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Bilinenin aksine bitki çayları hazırlanırken kaynatmak doğru değildir. Bitki üzerine kaynar su dökmek daha doğrudur. Adaçayı acı bir bitkidir, tatlandırmak ve acısını almak için bal, limon gibi başka gıdalar kullanabilirsiniz.

Baharat: Adaçayının yapraklarını taze veya kurutulmuş olarak yemeklerinize ve salatalarınıza farklı lezzetler elde etmek için kullanabilirsiniz. Taze adaçayı yapraklarını buzdolabında bir haftaya kadar saklamak mümkündür. Kurutulmuş adaçayı yapraklarını cam kavanoz içerisinde uygun şartlarda bir yıla kadar saklamak mümkündür.

Yağ : Adaçayı yağı deri ve saç için kullanılmaktadır. Yapısında bulunan fenoloik bileşikler çok güçlü olduğu için yağının ağız yoluyla tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

   

Yemek Kulübüm - Aadaçayı Tarifleri

 

Yemek Kulübüm - Adaçayı Tarifi Ekle

 

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir, size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
 
  

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz. 

Top