Aflatoksin Zehirlenmesi

Aflatoksin Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Aflatoksin hangi gıdalarda bulunur? Aflatoksin kanser yapar mı? Gıdalardaki kanserojen toksin maddeler nelerdir

Aflatoksin Nedir? Aflatoksin Zehirlenmesi Nasıl Olur?

AflatoksinlerAspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus küfleri tarafından üretilen toksik maddelere verilen isimdir. Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus tarafından üretilen aflatoksinlerin B1, B2, G1 ve G2 olmak üzere dört farklı türü vardır. B1 ve B2 türleri UV ışığa altında mavi renk verirlerken, G1 ve G2 türleri UV ışığı altında sarı-yeşil renk vermektedir. Bu dört farklı türe ek olarak M1 ve M2 adı verilen iki farklı türü daha vardır ancak bu iki tür Aspergillus flavus ve Aspergillus Parasiticus küfleri tarafından üretilmezler. M1 ve M2, aflatoksin madde içeren yemlerle beslenen hayvanların dışkılarında, etlerinde ve sütlerinde bulunan maddelerdir. İnek, sığır gibi memeli hayvanların yemler ile vücutlarına aldıkları aflatoksinin, bu hayvanların metabolizmaları tarafından çok farklı iki (M1,M2) türe dönüştürüldüğü görülmüştür.

Aflatoksinler çoğunlukla toprak üzerinde kurutulan gıdalarda ve uygun şartlarda depolanmayan gıdalarda oluşabilen bir küf türüdür.

 

Aflatoksin karaciğer kanserine neden oluyor!

Aflatoksin bugüne kadar üzerinde en çok araştırma yapılan mikotoksin türüdür. Yapılan araştırmalar ve testler göstermiştir ki vücuda ilk alındığından itibaren doğrudan karaciğere nüfuz etmekte ve etkilemektedir. Kısa vadede Hepatit B oluşumuna neden olan bu madde uzun vadede karaciğer kanserine neden olmaktadır. Kanserojen etkisini yanı sıra teratojenik ve mutajenik etki gösterdiği yine çeşitli araştırmalarda görülmüştür.

 

Aflatoksini nasıl yok edebiliriz?

Aflatoksinleri gıdalardan uzaklaştırabilmemiz ya da yok edebilmemiz çok zordur. Çıplak gözle görülme ve fark edilmeleri de mümkün değildir. Bu maddeler ancak UV ışık altında görülebilirler ve 180oC ve üzeri sıcaklıklarda öldürülebilirler. Bu nedenle içinde aflatoksin olduğunu düşündüğümüz gıdaları tüketmekten kaçınmamız bu toksin maddeden uzak durmak adına çok önemlidir. Çünkü evimizde yapacağımız ısısal işlemler ile bu maddeleri öldürebilmemiz ve yok edebilmemiz mümkün değildir.

 

Aflatoksin hangi gıdalarda bulunur?

Mısır, yer fıstığı ve pamuk tohumudur. Bunlara ek olarak fındık, badem, kurutulmuş meyve ve sebzeler, İsot, pul biber, baharatlar, toprak üzerinde kurutulan tüm gıdalar, aflatoksin bulaşmış yemlerle beslenen hayvanların et ve sütleri.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top