Akdiken Çayının (Bitkisinin) Faydaları Nelerdir?

Akdiken bitkisi çayının faydaları ve zararları nelerdir, akdiken bitkisi nedir hakkında bilgi, akdiken bitkisi çayı neye iyi gelir, neye faydası vardır

Akdiken Çayının (Bitkisinin) Faydaları Nelerdir?

Akdiken çayının (bitkisi, meyvesi) sağlığımıza faydaları ve zararları nelerdir, akdiken çayı nasıl hazırlanır, akdiken çayı nasıl tüketilmeli, akdiken bitkisi hakkında bilgi bu konumuzda yer alan başlıklarımızdır. 

 Yemek Kulübüm - Akdiken Çayının Faydaları Nelerdir

Akdiken Bitkisi Nedir, Akdiken Bitkisi Hakkında Bilgi

Akdiken bitkisinin botanikteki ismi Rhamnus purshiana’dır. Genel olarak yüksek rakımlı, nemli ve nispeten soğuk iklimlerde doğal olarak yetişen dikenli bir bitkidir. Anavatanı Kuzey Amerika ve Güney Avrupa’dır. Bazı türleri ülkemizde dağlık yerlerde yetişmektedir ve Anadolu bu türlerin anavatanıdır. Bu bitkiyi ülkemizde zaman zaman park ve bahçelerde süs bitkisi olarak görmemiz mümkündür. Akdiken bitkisinin meyvesi bezelye büyüklüğünde, siyaha yakın renklerde, mor, bordo, turuncu olabilir. Olgunlaşmış meyvelerinin tadı mayhoş, henüz olgunlaşmamış meyvelerinin tadı acımtıraktır. Akdiken bitkisinin bilinen diğer isimleri; Ateştacı, Barutağacı, Geyikdikeni, Rhamnus catharicus (catharica)’dır.

  

Akdiken Bitkisinin Sağlığa Faydaları

Laksatif Etki : Akdiken içeriğinde yüksek laksatif etki gösteren maddeler içerir. Bu özelliği nedeniyle Amerikan yerlileri tarafından yüzyıllardır kabızlık giderici, bağırsakları temizleyici bir gıda maddesi olarak kullanılmaktadır. Diğer bir deyişle mushil olarak kullanılmaktadır. Akdiken meyvesi laksatif etkisiyle bağırsakları yumuşatır ve kolayca boşalmasına yardımcı olurken laksatif etkisi basur hastalarının tuvalete çıkmasını kolaylaştırır ve basur tedavisine yardımcı olur.

 

Akdiken Bitkisinin Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Akdiken bitkisi laksatif etkisi nedeniyle, 2002 yılına kadar A.B.D.’de birçok bağırsak çözdürücü ilaçların içeriğinde kullanılmaktaydı. Ancak Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) 2002 yılında ilaçlarda laksatif etkisi nedeniyle kullanımını tamamen yasakladı. FDA’nın araştırmalarına göre akdiken bitkisinin meyvesi aşırı miktarlarda tüketilmesi bağırsak dokusuna zarar vererek ishal ve karın ağrısına sebebiyet vermekte, bu durum daha sonra kanserojen etkiye dönüşmektedir. 

- Sağlıklı bireyler Akdiken meyvesinden yapılan çayı günde bir bardaktan fazla ve bir haftadan daha uzun süre tüketmemelidir.

- Hamile ve emziren kadınlar bu bitkinin meyvesini ve çayını tüketmemelidir.

- Sindirim sistemi hastalıkları olan kişiler (mide iltihaplanması, mide kanaması, ülser vb.) bu bitkinin meyvesini ve çayını tüketmemelidir.

- Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler akdiken meyvesini ve çayını tüketmemelidir.

- Bazı bireylerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle bu konuda uzman doktorlardan bilgi alınmadan akdiken meyvesi ve çayı kullanılmamalıdır.

- Kabızlığın azaltılması için kullanılan Akdiken bitkisi yanlış ve aşırı kullanımlarda boşaltım sistemi organlarına zarar verebilir, bağırsakların normal işleyiş düzenini bozabilir.

 

Akdiken Bitkisi Nasıl Kullanılmalı?

Akdiken bitkisinin meyvesi iki farklı şekilde kullanılabilir.

Taze Tüketim : Olgunlaşan Akdiken bitkisinin meyveleri taze olarak sabah kahvaltısından önce 4-5 adet yenilebilir. Taze meyvelerin olgunlaşmış olması çok önemlidir. Olgunlaşmamış meyvelerin tüketilmesi farklı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çay : Olgunlaşan meyveler toplandıktan sonra güneş altında kurutulur. Kurutulmuş meyvelerinden 2 su bardağı kaynamış suya 1 çay kaşığı konularak çay hazırlanır. Bu çay soğutulur ve sabahları 1 su bardağı içilir. Akdiken çayı günlük olarak 1 bardaktan fazla içilmemelidir.

  

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir, size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin, konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeksizin sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
 
 

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz. 

Top