Alıç Çayının (Ağacının) Faydaları Nelerdir?

Alıç çayının sağlığa faydaları ve zararları nelerdir, alıç bitkisi (ağacı, meyvesi) nedir alıç hakkında bilgi alıç çayı nasıl hazırlanır nasıl ne kadar tüketilmeli

Alıç Çayının (Ağacının) Faydaları Nelerdir?

Alıç çayının sağlığa faydaları ve zararları nelerdir, alıç çayı nasıl hazırlanır nasıl ve ne kadar tüketilmeli, alıç bitkisi (ağacı, meyvesi) nedir, alıç ağacı meyvesi ve çiçeği hakkında bilgi bu yazımızda yer alan konu başlıklarımızdır. 

 Yemek Kulübüm - Alıç Çayının Ağacının Faydaları Nelerdiri

Alıç Bitkisi (ağacı) Nedir, Alıç Bitkisi Hakkında Bilgi

Alıç ağacı (Crataegus laevigata-Crataegus oxyacanthaCrataegus monogyna) meyveleri hafifi ekşimsi kırmızı, koyu kırmızı koyu sarı renkte ve fındık büyüklüğünde olan, boyu 8-10 metreye kadar uzayabilen gülgiller familyasına ait bir bitkidir. Alıç ağacı ülkemizde dağlık, kayalık yerlerde, yamaçlarda, ormanlarda yabani şekilde büyüyen dikenli bir ağaçtır. Bilinen diğer isimleri; ekşi muşmula, barut ağacı ve yemişen’dir.

  

Alıç Çayının Sağlığa Faydaları

Alıç Ağacı meyvesi, çiçeği ve yaprakları yüksek miktarda C vitamini, antioksidan ve çeşitli flavonoidler içermektedir. Bu flavonoidler ve C vitamini Alıç ağacının faydalarını oluşturmaktadır.

En yüksek oranda C vitamini içeren gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Kalp ve Damar Sağlığı : Alıç ağacı meyvesi, çiçeği ve yaprakları genel olarak tüm kalp ve damar hastalıklarının iyileştirilmesinde geleneksel tıpta yaklaşık 2.000 yıldır kullanılmaktadır. Öncelikli olarak kalp kaslarındaki zayıflığın giderilmesi ve kalp kaslarının güçlendirilmesi tedavisinde kullanılagelmiştir. Yapraklarından ve çiçeklerinden yapılan çayı içen kişilerin kalp kasları zamanla güçlenir. Güçlenen kalp kasları, kalbin tüm vücuda daha güçlü bir şekilde kan pompalamasına yardımcı olur ve böylece vücuttaki tüm hücrelerin yeterli miktarda oksijen almasına, vücudun kolayca yorulmamasına ve daha güçlü fiziksel aktiviteler yapabilmesine imkan sağlar. Kalbin tüm vücuda yeterli düzeyde kan pompalaması neticesinde tüm hücrelere yeterli düzeyde oksijen gideceği için kalp ve damar hastalıklarına bağlı el ve ayaklardaki üşümeler, karıncalanmalar ve uyuşmalarda son bulur. Kalp ve damar hastalıklarının iyileştirilmesine bağlı olarak damar tıkanıklıklarına neden olan damar plaklarının oluşumunu engellemesi nedeniyle, hipertansiyonun azaltılmasında ve kalp krizi riskinin azaltılmasında oldukça faydalı bir bitkidir.

  

Diğer Faydaları: Alıç ağacı meyvesi, çiçeği ve yaprakları geleneksel tıpta çok uzun yıllardır sindirim sistemi ve böbrek rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde de sıklıkla kullanılanmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, sindirim sistemi ve böbrek hastalıkları dışında fayda sağladığı diğer rahatsızlıklar şunlardır;  

 • Solunum yolu hastalıklarının (Tonsilit-Anjin) iyileştirilmesi,
 • Kan dolaşımı bozukluklarının giderilmesi,
 • Kalp krizi riskinin azaltılması,
 • Kalp yetmezliğinin engellenmesi,
 • Kalp kaslarının güçlendirilmesi,
 • Kalp ritm bozukluklarının (arrhythmias) giderilmesi,
 • Hipertansiyonun düşürülmesi-dengelenmesi,
 • Damarlarda tıkanıklığa neden olan plak oluşumunun engellenmesi,
 • Damar sertliği,
 • Baş ağrısının giderilmesi,
 • Sinirsel kalp çarpantılarının azaltılması,
 • Sinir sisteminde yatıştırıcı özellik göstermesi,

  

Alıç Çayının Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Alıç ağacının insan vücuduna etkilerinin belirlenmesi amacıyla çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmış olmasına karşın bu bilimsel çalışmalar neticesinde insan sağlığına faydaları üzerine henüz kesin bir karara varılmış değildir. Ancak bu bilimsel çalışmalar neticesinde meyvesi, çiçeği ve yapraklarının ciddi bir yan etkisinin olmadığı kanaati hakim olmuştur.

Sağlıklı bireylerin alıç ağacı meyvesi, çiçeği ve yapraklarından elde edilen çay ve diğer gıdaları aşırı şekilde tüketmesi sonucunda mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, çarpıntı gibi yan etkiler görülmekle birlikte düzenli ve az miktarlarda tüketilmesi durumunda ciddi herhangi bir yan etki tespit edilmemiştir. Alıç hakkında yapılan bilimsel çalışmalarda günlük tüketim limiti kesin olarak belirlenebilmiş değildir. Bu nedenle alıç ağacı meyvesi, çiçeği ve yapraklarından hazırlanan çaydan günlük olarak 2 su bardağın fazla, reçel, marmelat gibi şekerli gıda ürünlerinden günlük olarak 3 yemek kaşığından fazla tüketilmemesini tavsiye ederiz. 

 • Gebe ve emziren kadınların doktor tavsiyesi olmadan alıç ağacından elde edilen gıdaları tüketmemelerini,
 • Kalp ve damar hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan alıç ağacından elde edilen gıdaları tüketmemelerini,
 • Herhangi bir hastalık nedeniyle düzenli ilaç kullanan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan alıç ağacından elde edilen gıdaları tüketmemelerini tavsiye ederiz.

  

Alıç Ağacı Yaprağı ve Çiçeği Nasıl Kullanılmalı?

Alıç ağacının yaprağı, çiçeği ve meyveleri ayrı ayrı ya da birlikte kullanılarak değerlendirilebilir. Genel olarak yaprağı ve çiçeği çay olarak tüketime daha uygundur. Dalından toplanmış alıç ağacı yapraklarını ve çiçeklerini kurututtuktan sonra ister ufalayarak isterseniz bütün halde cam kavanozlarda bir yıl kadar muhafaza edebilirsiniz. Kurutulmuş alıç ağacı yaprağını ve çiçeğini kaynamış suyun içine atarak alıç çayı hazırlamanız mümkündür. Her bir çay bardağı için 1 çay kaşığı kurutulmuş (ufalanmış) alıç yaprağı veya alıç çiçeğini kaynar suyun içine bıraktıktan sonra 10-15 dakika bekletin ve sıcak ya da ılık olarak tüketin. Alıç çayı hazırlarken dilerseniz meyvelerini de kullanabilirsiniz. Bunun için alıç meyvelerinin de kurutulmuş olması gerekmektedir. Kurutulan alıç meyveleri kuşburnuna benzer bir haldedir. İki çay bardağı alıç çayı hazırlamak için bir çay kaşığı kurutulmuş alıç meyvesi kullanabilirsiniz. Alıç ağacının yaprağını, çiçeğini ve meyvesini karıştırarak da alıç çayı hazırlamak mümkün.

Alıç ağacının meyvesini ve çiçeğini farklı olarak reçel ve marmelat halinde hazırlayarak da tüketmeniz mümkündür. Marmelat ve reçel şeklinde hazırlanan meyvelerinden günlük 3 yemek kaşığından fazla tüketilmemesi uygun olacaktır. Her ne kadar alıç ağacı ile ilgili genel olarak ağır yan etkiler tespit edilmiş olmasa da günlük olarak 2 su bardağından fazla alıç çayı içilmemesi daha uygun olacaktır. Alıç çayının faydasının artması için ara öğünlerde veya sabah kahvaltıdan önce tüketebilirsiniz.

  

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir, size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
  

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top