Alkali su nedir, yararları ve zararları nelerdir

Alkali su nedir, alkali suyun yararları faydaları zararları nelerdir, alkali su zayıflatır mı, alkali su nasıl yapılır, evde alkali su yapımı nasıl olur

Alkali su nedir, yararları ve zararları nelerdir?

Bu yazıda; alkali su nedir, alkali suyun faydaları zararları nelerdir, pH nedir, pH ne demek, karbonatla limonla alkali su nasıl yapılır, evde alkali su yapımı nasıl olur, alkali su zayıflatır mı hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Söz konusu sağlık olunca vazgeçilmez konuların başında su tüketimi gelir. Peki, tüketeceğimiz suyun kalitesini neye göre belirleyeceğiz? Bunun için elbette birden fazla kriter var. Ama son zamanların ilgi odağı olan konu, suyumuzun alkali olup olmadığı, sağlıkla olan ilişkisi ve zayıflamaya ne kadar yardımcı olduğudur. Ama öncelikle alkali nedir, pH ne anlama gelir bunlara bir göz atalım:

 

pH ne demek?

pH, herhangi bir maddenin hidrojen potansiyeli anlamına gelir ve 1 ile 14 arasındaki bir sayı ile ifade edilir. Bir maddenin pH derecesi 1 ve 7 arasında ise o madde asidik bir maddedir. pH değeri küçüldükçe yani 1’e yaklaştıkça asitlik miktarı da artıyor demektir. pH derecesi 7 ve 14 arasın olan maddeler alkali (bazik) olarak ifade edilir ve alkalilik derecesi 14’e yaklaştıkça artar. pH 7 değeri nötrdür, yani ne asidik ne bazik. İlk okul veya orta okul yıllarında turnusol kağıdı ile yaptığımız deneylerin temelinde de pH değeri vardır.

 

pH değerinin sağlığımız ile ilgisi nedir?

pH değerinin vücudumuz için önemi oldukça yüksektir. Her organın, vücut sıvısının ve kanın kendine özgü bir pH aralığı vardır. pH seviyesindeki her küçük değişiklik vücutta önemli problemlere sebep olabilir. Kısacası pH değeri, sağlığımız üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Alkali su nedir?

Bir suyun alkali olabilmesi için, yukarıda da bahsettiğimiz gibi pH değerinin 7’nin üzerinde olması gerekir. Doğadaki içilebilir su kaynaklarının büyük çoğunluğunun pH değeri 6,5 ile 8,5 arasında değişkenlik göstermektedir. Suyun alkali derecesini etkileyen birden fazla faktör vardır. Bunlardan ilki sudaki hidroksil ve hidrojen iyonlarıdır. Bilindiği gibi suyun kimyasal formülü H2O’dur. Ancak suda bu molekülü oluşturan iyonlar, yani hidrojen (H+) iyonları ve hidroksil (OH-) iyonları çeşitli sebeplerle serbest halde bulunabilir. Sudaki hidroksil iyonları, hidrojen iyonlarından fazla ise su alkalidir, hidrojen (H+) iyonları hidroksil (OH-) iyonlarından fazla ise su asidiktir.

Bir diğer etken de suyun içinde bulunan minerallerdir. Kalsiyum, magnezyum, bikarbonat gibi minerallerce zengin bir su da alkali özellikler taşımaktadır.

 

Alkali suyun faydaları ve zararları nelerdir?

Su, başlı başına birçok metabolik reaksiyonun olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla su tüketimi metabolizmayı hızlandıran önemli bir unsurdur. Günlük koşuşturma içinde beslenmeye ayırdığımız zamanın kısalması bizleri, kısa sürede doyurucu gıdalar tüketmeye iter. Bizi kısa sürede doyuran fast food tarzı gıdalar ise genellikle asitliği yüksek içeriklerden oluşmaktadır. Belki de alkali su tüketiminin günümüzde bu denli önemsenmesi de bundan kaynaklanmaktadır.

Alkali su, vücutta asit-baz dengesini korumaya yardımcı olabilen ve organların çalışması için gerekli olan pH dengesinin sağlanmasına destek olan önemli bir faktördür. Örneğin böbrekler, pH değeri 5’in altında olan üreyi süzemez, dolayısıyla alkali su, bu değerin 5’in üstünde kalmasına yardımcı olarak ürenin böbreklerden süzülmesine katkıda bulunur. 

Ancak uzmanlar, pH değeri 10’un üzerinde olan suların tüketilmesini önermemektedirler. Bu değerin üzerindeki sular çeşitli rahatsızlıklarla birlikte mide bulantısına yol açabilir. Alkali su tüketmek isteyen bireylere de kademeli olarak alkali seviyesinin yükseltilmesini tavsiye etmektedirler. Kronik bazı hastalıklara sahip kişilerin de doktor kontrolünde tüketime karar vermesi gerekmektedir.

 

Alkali su zayıflatır mı?

Alkali maddelerin yağ çözücü özelliklerinin olduğu bilinmektedir. Ancak tek başına alkali su tüketmek vücut yağlarından kurtulmak anlamına gelmez. Yani alkali su, vücudumuzdaki yağları parçalayıp boşaltım sistemi aracılığı ile vücuttan atılmasını sağlamaz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi, pH değeri sebebiyle böbreklerden süzülemeyen sıvılar, vücutta yağ olarak depolanabilmektedir. Alkali su, pH dengesini ayarlayarak bu sıvıların yağ olarak depolanmasına engel olur ve dolayısıyla zayıflamayı destekler. Buna ek olarak su tüketimi metabolizmayı hızlandırır, sindirime yardımcı olur ve tokluk hissi oluşturarak kilo kontrolüne destek olur.

 

Evde alkali su nasıl yapılır?

Alkali su elde edebilmek için suyun alkali minerallerce zengin olması gerekmektedir. Bizlerde evlerimizde bu maddelerle suyumuzu zenginleştirip alkali su hazırlayabiliriz. Bunun için, karbonat (yemek sodası) her evde bulunan ve bu iş için en uygun maddelerden birisidir. İki litre suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyerek alkali su elde edebilirsiniz. Ancak tansiyon hastalarının, karbonatın yüksek sodyum içeriğinden dolayı tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bireyler de alkali suya geçişte kademeli bir yol izlenmelidirler. Bir tatlı kaşığı karbonata tek seferde değil, günlük kademeli olarak artırarak ulaşmanız en sağlıklı yol olacaktır.

 

Limonlu su tüketiminin faydaları nelerdir?

Limonlu suyun alkali özellikte olup olmadığı bir kenara, sayısız faydası sebebiyle özellikle aç karnına tüketimi önerilmektedir. Limonlu su vitaminlerin yanında kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir. Yüksek potasyum içeriği, potasyum eksikliğinden kaynaklanan depresyon, anksiyete gibi sorunlara karşı koruyucu özelliktedir. Karaciğer enzimlerinin üretilmesine ve karaciğerin temizlenmesine destek olur. Vücudun belli bölgelerinde taş oluşumunun önlenmesine (safra kesesi, böbrek gibi) yardımcı olur. İçeriğindeki askorbik asit ile güçlü bir antioksidan özelliği gösteren limonlu su, bu özelliği ile cilde de iyi gelir. Ayrıca antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini de güçlendirir. Tansiyonu dengeleme özelliğinden dolayı yüksek tansiyonlular için tüketimi önerilirken, düşük tansiyonlular için doktor kontrolü ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Hazırlayan: Gıda Müh. Hayri Yılmaz

Kaynak: Faydalanılan Kaynaklar

Top