Alkaloid Zehirlenmesi

Alkaloid Gıda Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Alkaloidler hangi gıdalarda bulunur? Gıdalarda bulunan toksik maddeler, zararlı kimyasallar nelerdir

Alkaloid Nedir?  Alkaloid Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Alkaloidler bitkilerde bulunan ve zararlı canlılara karşı bitkiyi koruyan, bitkiler için faydalı fakat insan metabolizması için fazlası zararlı olan acımtırak lezzette maddelerdir. Örneğin, Solanin ismi verilen alkaloid madde patateste bulunmakta ve patatese zarar veren böceklere karşı patatesin kendi üretmiş olduğu doğal bir pestisittir.

Solanin, güneş yanığı olan patateslerde kabuğun hemen altında bulunan yeşil tabakada ve filizlenmiş patateslerin filizlenen bölgelerindeki yeşil tabakada yoğun olarak bulunur. Bu patateslerin aşırı miktarda tüketimi sonucu solanin zehirlenmesi görülebilir. Baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik gibi belirtileri vardır. Genel olarak kendiliğinden iyileşen bir zehirlenme türüdür. 24-72 saat arasında vücutta belirtileri yok olur. Solanin pişirme, kızartma gibi ısıl işlemlerden etkilenmez.

Aynı şekilde domateste bulunan tomatin, çay ve kahvede bulunan kafein ve teobromin de birer Alkaloid’tir. Tomatin, kafein ve teobromin de aynı solanin gibi bitki için doğal pestisit görevi görmektedir. 

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top