Ananasın Faydaları ve Besin Değerleri

Ananasın faydaları nelerdir, ananas nedir, ananas nasıl yenir, ananasın besin değerleri kalorisi, ananas nerede yetişir nasıl soyulur, ananas nasıl saklanır

Ananasın Faydaları ve Besin Değerleri

Ananasın faydaları nelerdir konulu yazımızda; ananas nerede yetişir, ananas nasıl seçilir ve soyulur, ananas besin değerleri ve kalorisi nedir, ananas nasıl yenir, ananasın zararları ve yan etkileri neler, ananas nasıl saklanır ve ananas ağacı hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Ananas Hakkında Genel Bilgi

Ananas, ananasgiller (Bromeliaceae) ailesinin sıcak ülkelerde yetişen tropikal bir meyvesidir. Boyu 1-1,5 metre olan bu bitki kısa bir kök yapısına sahiptir. Meyve oluşumu sırasında ortalama 200 çiçek açar ve bu çiçekler bir araya gelerek meyveyi oluştururlar. Ananasın anavatanı Hawaii’dir, ancak Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde, Filipinler ve Kosta Rika’da büyük miktarlarda yetiştirilmektedir. Ananas tropikal iklimlerde yetişen bir meyve olması bakımından her mevsim yetiştirilebilmekte ve satılmaktadır.

 

Ananas’ın Besin Değerleri

Ananas az miktarda protein ve yok denecek kadar yağ içeriğine sahip harika bir meyvedir. Bünyesinde bol miktarda bulunan A vitamini ve C vitaminine ek olarak ananas, beta karoten, çeşitli flavonoid bileşikler, potasyum, manganez ve kalsiyum gibi, temel sağlık açısından önemli olan mineralleri de içermektedir. 100 gr ananas 17 miligram omega-3 ve 23 miligram omega-6 yağ asitlerini de içermektedir.

100 gram kabuğu soyulmuş ananasın içeriğinde bulunan temel besin bileşenleri ve değerleri şu şekildedir;

Ananasın besin değerleri 

Ananas’ın Sağlığa Faydaları

Bromelain Enzim Kompleksi: Ananasın yapısında bulunan ve sağlığımız için en önemli bileşen muhakkak ki bromelain enzim kompleksidir. Bromelain, tükettiğimiz gıdalardaki proteinlerin sindirilmesi için çalışan enzimlerin (bromelin A ve B) bir karışımıdır. Gıdaların yapısında bulunan proteinleri parçalayıp vücudun faydalanması için çalışan bir maddedir. Sağlığımız için daha bir çok etkisi ve faydası olan Bromelain enzimi eczanelerde gıda takviyesi olarak kapsül şeklinde satılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Ananas bol miktarda C vitamini ve bromelain içerdiğinden mikrobik enfeksiyonlara, soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı çok etkilidir. Suda çözünür antioksidan vitaminlerden olan C vitamini, serbest radikallerle savaşarak vücudu korurken, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hücrelerin yenilenmesi içinde çalışır.

Kemik sağlığına faydaları: Manganez, ananasın yapısında bulunan, kemik ve bağ dokularını kuvvetlendiren çok önemli bir mineralidir. Bir porsiyon ananas günlük mineral ihtiyacınızın %70 ’inden fazlasını karşılayabilir. Buna ek olarak kemik dokusunun içinde anormal derecede boşluklar oluşmasına neden olan osteoporoz tedavisinde de çok büyük yardımcıdır. 

Göz sağlığına faydaları: Sarı nokta hastalığı olarak bilinen ve bir retina problemi olan makula dejenerasyonu, daha çok 55 yaşından sonra görülen ve gerekli tedavi yapılmadığı takdirde görme kaybına yol açabilen bir göz hastalığıdır. Yaşlanma ve sigara kullanımı ile birlikte ortaya çıkan sarı nokta hastalığı üzerine yapılan araştırmalar A, C ve E vitaminleri ile beta karoten bakımından zengin bir beslenmenin bu hastalığa yakalanma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koymuştur. Bu vitaminleri bol miktarda içeren ananas sarı nokta hastalığına karşı oldukça etkilidir.

Kansere faydaları: Queensland Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü tarafından bağırsak, akciğer, yumurtalık ve cilt kanseri türlerinde tümörlü kanser hücrelerinin büyümesini engelleyici etki gösterdiği tespit edilmiştir.

Ağız ve diş sağlığına faydaları: Yetersiz ve dengesiz beslenmenin ilk etkileri diş etlerinde görülmektedir. Özellikle yetersiz C vitamini alımı diş etlerinin çekilmesine, ağız içinde bulunan bakterilerin hızlıca yayılmasına sebep olur. Buffalo Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 60 mg’dan daha az (yaklaşık 1 ananas) C vitamini alan kişilerin almayan kişilere oranla 1,5 kat daha fazla diş eti iltihabına yakalanma riski olduğu, diş çürüklerinin arttığı görülmüştür.

Kilo vermeye yardımcı: Yapılan bir araştırmaya göre ananasın yapısında bulunan bromelain enzimi yağların sindirimi için kullanılan lipaz enzimi ile birlikte çalışarak da vücutta yağların yakılmasını hızlandırdığı görülmüştür. Bu özelliği ile özellikle basen bölgesinde selülit oluşumunu önleyicidir. Buna ek olarak iştahı keserek kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Kalp ve damar sağlığına faydaları: Sağlığımız için tehdit oluşturan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Yapısında bulunan potasyum minerali ile yüksek tansiyonun düşürülmesine ve kontrol altında tutulmasına, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Sindirim sistemine faydaları: Lif bakımından oldukça zengin olan ananas bağırsakların daha sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böylece kabızlığa da iyi gelir. Yapısında bulunan Bromelain maddesi bağırsaklardaki bazı bağırsak kurtlarının dökülmesinde de etkili olduğu görülmüştür. 

Cildi güçlendirir: C vitamini içeren ananas vücudun kolajen sentezlemesini kolaylaştırarak, cildin daha esnek olmasını sağlar, cildin yaşlanma sürecini geciktirir. Bu özelliği ile deride meydana gelen enfeksiyonları önlerken, akne oluşumun karşı da etkilidir. Ayrıca cilt çatlakları ve kuruması için de oldukça faydalıdır.

Saç dökülmesini engeller: Ananas içerdiği antioksidanlar yardımıyla saç dökülmesine engel olur. Ayrıca içerdiği B vitamini ile saç köklerini beslerken saçın parlamasına da yardımcı olur. 

Diğer faydaları

 • Manganez içeriği sayesinde bademcik iltihabı, selenyum zehirlenmesi ve karaciğerin temizlenmesi gibi konularda tedavi edici özelliktedir.
 • Böbrek taşını düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Vücuttaki burkulma, ezilme ve morarmaların kolaylıkla iyileşmesine yardım eder. 
 • Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.
 • Anemiye (kansızlığa) iyi gelir.
 • Kas ağrılarının azaltılmasına yardımcıdır.
 • Boğaz ağrısı, bronşit ve astım hastalığına da iyi gelmektedir. 

 

Ananasın Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

 • Doğadaki tüm maddeler gibi ananas da fazla tüketildiğinde sağlığımız için zararlı olur. Bununla birlikte zararlı olduğu durumlar şunlardır;
 • Yüksek potasyum içermesi nedeniyle kalp ilacı kullanan kişilerin tüketmemesi gerekir.
 • Kanın pıhtılaşmasını azalttığı için kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin tüketmemesi gerekir.
 • Yüksek miktarda şeker içermesi nedeniyle diyabet hastalarının tüketmemesi önerilir.
 • Antibiyotik ve antidepresan ilaçlarla etkileşime geçebilir.
 • Ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıkları bulunanlar kişilerin tüketmesi tavsiye edilmez.
 • Fazla miktarda tüketildiğinde dudaklarda, diş etlerinde ve dilde yumuşaklık ve hassaslığa neden olabilir.
 • Aşırı ananas tüketimi kadınlarda mentrüasyonu uyarabilir. Hamilelik döneminde aşırı tüketimi düşüklere neden olabilir.
 • Yüksek miktarda lif içermesi nedeniyle aşırı tüketimi ishale neden olabilir.

  

Ananas Nasıl Yenir?

Ananas meyve olarak tüketilebileceği gibi meyve suyu şeklinde de tüketilebilir. Ananasın meyve olarak farklı tüketimleri şu şekilde olabilir.

 • Çeşitli malzemelerle soteleyerek et yemeklerine lezzetli soslar hazırlamada kullanılabilir.
 • Tavada biraz kızartıp üzerine karamel sos dökerek harika bir tatlı hazırlanabilir.
 • Kek, cheesecake, pancake, pasta ve tartlarda; hem iç malzeme olarak hem de süsleme malzemesi olarak kullanılabilir.
 • Çiğ olarak nefis kanepeler hazırlanabilir.
 • Suyu sıkılarak ister tek başına ister başka meyve suları ile karıştırılarak ister alkollü içecekler ile karıştırılarak tüketilebilir.
 • Meyvenin asitliği yüksek olduğu için aç karnına ve sabah kahvaltılarında tüketilmemesi daha iyi olacaktır.
 • Konserve, gazlı içecek, kurutulmuş vb. diğer formların yerine taze olarak tüketilmesi daha faydalıdır.

 Ananaslı Tarifler

Ananas nasıl saklanır?

Ananas tropikal bir meyve olması nedeniyle oda sıcaklığında rahatça saklanabilir. Ancak asitlik seviyesi yüksek olan bu meyve oda sıcaklığında muhafaza edildiğinde asitliği daha da hızlı yükselerek daha hızlı bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle buzdolabında saklamak daha uygun bir saklama yöntemidir. Asitlikte yaşanan bu hızlı yükseliş genel olarak tatta değişikliğe neden olmaz.

Ananas oda sıcaklığında 4-5 gün, buzdolabında 8-10 gün, derin dondurucuda 6 ay muhafaza edilebilir. Soyulmuş, doğranmış, dilimlenmiş ananaslar buzdolabında 2-4 gün saklanabilir.

  

Ananas Nasıl Seçilir?

Ananas alırken taze olup olmadığını birkaç özelliğini kontrol ederek anlamamız mümkün.

 • Üst kısımda bulunan yapraklardan birini çektiğinizde yaprak kolayca elinize geliyorsa bu ananasın olgun olduğunu ve çok taze olmadığı anlamına gelir. Ayrıca bu yaprakların kuru ve sarı değil, yeşil ve taze olması gerekir.
 • Olgunlaşmış meyveler alt kısmından küflenerek bozulmaya başlar. Alt kısmında pamukçuk şeklinde beyazlıklar görüyorsanız bunlar küflendiğinin göstergesidir.
 • Meyveyi yanlardan hafifçe sıktığınızda hafif bir yumuşaklık hissediyorsanız olgun ve yenilecek kıvamda olduğunu gösterir.

 

Ananas Nasıl Soyulur?

Taze ve olgunlaşmış ananas şu şekilde soyulmalıdır.

1. Ananasın üst ve alt kısımlarını tırtıklı bıçak ile kesip atın.

2. Kabuklarını yukarıdan aşağıya doğru keserek temizleyin.

3. Dilimlemeden önce iki parçaya ayırarak, ortada bulunan daire kısmını atın.

4. Temizlenen ananası dilediğiniz şekilde doğrayıp tüketin. 

Ananaslı Tarif Ekle

Hazırlayan: Gıda Müh. Ayşen Baş

Kaynak: Faydalanılan Kaynaklar


UYARI: Bu sayfada yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için bu sayfada verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
Top