Arı sütünün faydaları ve kullanımı

Arı sütü faydaları nelerdir, arı sütü nedir, arı sütü nasıl kullanılır tüketilir, arı sütünün cilde faydaları, arı sütü çocuğa nasıl verilir, besin değerleri

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir? Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda; arı sütü nedir, arı sütünün faydaları nelerdir, arı sütü nasıl elde edilir, arı sütünün cilde faydaları nelerdir, arı sütü çocuğa nasıl verilir, arı sütü besin değerleri, arı sütü nasıl kullanılır, arı sütü nasıl saklanır hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü; evrendeki bütün doğal ilaçların hammaddesi, arıların bal haricinde ürettiği olağanüstü başka bir madde. İnsanlar yüzyıllar önce bu olağanüstü çalışkan ve verimli böceği keşfedip onun mucizevi ürünlerini çeşitli alanlar da kullanagelmiştir.

Arı sütü, kraliçe arıyı beslemek için 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgılayarak ürettikleri çok özel bir maddedir. Sütlerin en zorlu üretileni ve en değerlisi olarak da bilinir. Jel halinde akıcı kıvamda, kremsi-beyaz renktedir. Tadı ekşi ve kokusu fenolik keskin yapıdadır. İçeriğinde; binlerce çiçekten toplanan çiçek poleni, bal özü ve bal arılarının mide enzimleri bulunmaktadır.

Arı sütü üretimi, hem doğal bir süreçle, hem de aşılama metoduyla yapılabilir. Aşılama metodunda uygun mevsim şartları ve doğru besleme programı ile bir kovan 30 gün boyunca arı sütü üretebilir. Her iki üretim yöntemiyle de bir sezonda bir kovandan yılda 250-300 gram arı sütü elde edilir. Üretimi hiç de kolay olmayan bu olağanüstü besin ülkemiz yılda sadece 50 kilogram kadar elde edilir. En çok üretildiği ülke ise fonksiyonel gıdaların anavatanı Japonya’dır.

  

Arı Sütünün Besin Değerleri

Zengin enerji, besin ve hormon kaynağı olarak bilinen arı sütünün kompozisyonu coğrafik olarak ve iklimsel koşullara göre değişebilmektedir. Temek kimyasal yapısında farklı faktörlere göre değişiklik olmamakla birlikte, yapısında değişiklikler madde miktarları bazındadır. Arı sütü bünyesinde; vitamin B kompleksi (B1, B2, B3, B5, B6, B8 ve B9 vitaminleri), iz miktarda A, C, D ve E vitaminleri, bazı amino asitler, fosfor, çinko, magnezyum gibi birçok önemli mineral, çeşitli hormon ve enzimler bulunmaktadır. Ayrıca yapısında bulunan HDA’dan (Hidroksi desenik asit) dolayı antibakteriyel özelliğinin bulunduğu tespit edilmiştir. Tüm bu bilinenlere karşılık arı sütü yapısının %3′lük kısmı hala bilinememektedir. Bilim adamları tarafından yapılan birçok araştırma henüz bu %3’lük bölümü aydınlatamamıştır. Belki de bu keşfedilmemiş kısım birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Aşağıda besin değerleri tablosunu görebilirsiniz.

 Arı Sütünün Besin Değerleri

 

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütü dünya üzerindeki en üstün özelliklere sahip besin maddelerinden birisidir. Olağan üstü faydaları yapılan birçok araştırma ve birçok bilim adamı tarafından onaylanmış ve kabul görmüştür. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminden, hücre yenilenmesine, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden dokuların geliştirilmesine kadar vücudumuza binlerce faydası bulunmaktadır. İşte, arı sütünün vücudumuz için çok önemli faydaları:

Hücreleri yeniler: Yapısında bulunan özel bileşikler ve vitaminler vücuttaki ölü hücrelerin atılmasını ve yenilenmesi, hücre yaşamının ömrünün uzamasını sağlar. Başka bir ifadeyle yaşlanmayı geciktiren bir yaşam iksiridir. Bu özelliğini arılar üzerinde şöyle görebiliriz: Kraliçe arı, yaşamı boyunca daima arı sütüyle beslenir ve işçi arılara göre ortalama 50 kat daha uzun ömre sahiptir.

Üreme Organlarına İyi Gelir: Gebelikle ve üreme organları üzerine yapılan pek çok araştırmada arı sütünün kadınlarda doğurganlığı, erkeklerde sperm kalitesini artırdığını, her iki cins üzerinde de afrodizyak etkisi yaratarak cinsel performansı arttırdığı çok net bir şekilde ispatlamıştır.

Kalp Sağlığı: Kandaki kolesterol, toplam lipit, fosfolipit, trigliserid, β-lipoprotein seviyelerini dengeleyen arı sütü insülin benzeri peptidler içermesi nedeniyle hipoglisemik ve immünolojik etkisi gösterir. Bu etki damar tıkanıklığının önüne geçerek kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller, hipertansiyon ve hipotansiyon rahatsızlıklarını tedavi eder, kardiovasküler hastalıkların önüne geçer.

Enerji Kaynağı: Kişiye zindelik verir, stres ve sinirlilik hallerini doğal antidepresan etkisiyle yok eder. Büyüme – gelişme çağında olan çocuk ve gençler ve sporcular için bedensel ve zihinsel gelişimi önemli ölçüde destekleyicidir. Hamilelik döneminde bebeğin anne karnındaki zihinsel gelişiminde etkin bir rol oynar. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Antioksidan, antialerjik ve antibiyotik etkiye sahip olan arı sütü vücuttaki bakteri ve mikropları yok ederek, solunum yolu hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın daha hızlı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 

Mevsimsel Alerjilere İyi Gelir: Özellikle polenlerin fazla olduğu bahar aylarında, alerjik reaksiyonlara karşı çocuklarda burun tıkanıklığı, hapşırma ve gözlerde meydana gelen rahatsızlıkların azaltılmasında belirgin rol oynar. 

Kanserle Mücadele Eder: Oxford üniversitesi başta olmak üzere dünya genelinde birçok üniversitede yapılan araştırmalarda arı sütünün kanserli tümör gelişimini yavaşlattığı, kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişmesini yavaşlattığı, kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği, kanserli bireylerde yaşam süresini uzattığı ispatlanmıştır. Kemoterapi ve radyoterapi uygulanan lösemili çocuklarda kandaki beyaz küre, nötrofil ve lenfositlerin artmasına yardımcı olduğu görülmüştür. 

Cilt Sağlığını Korur: Hücre onarıcı ve yenileyici özelliği ile cildin daha diri kalmasını, parlak görünmesini sağlarken kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olur. Antibiyotik ve antioksidan özelliği ile ciltteki sivilce, akne ve diğer toksik maddelerin temizlenmesine de yardımcı olur. 

Diğer Faydaları: Yukarıda detaylı bir şekilde anlattığımız faydalarına ek olarak şu faydaları da bulunmaktadır. 

• Diyabet hastalarında kapanmayan yaraların daha hızlı kapanmasına ve iyileşmesine, kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcıdır.

• Hafızayı güçlendirerek unutkanlığı azaltma özelliği ile Alzheimer hastalarına oldukça faydalıdır.

• Karaciğer ve böbrek başta olmak üzere tüm iç organların deformasyonunu önler.

• Mide ve bağırsak ülseri, astım, bronşit ve tüberküloz hastalıkları tedavisinde çok iyi sonuçlar verir.

• Böbrek ve idrar yolu rahatsızlıklarını önleyici ve düzenleyici özelliktedir.

• Anemi (kansızlık) ve ağır kan kayıplarında organizmanın yeterli kan üretimini sağlar.

 

Arı Sütünün Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Arı sütünün iki kullanım şekli vardır. Birincisi saf olarak, ikincisi ise balla veya sütle karıştırılarak alınabilir. Saf olarak alınması halinde dil altına konur ve yaklaşık beş saniye kadar dil altında bekletilir ve sonra yutulur. Balla karışması halinde dil altında bekletmeye gerek kalmaz. Bal ile karıştırılarak alındığı zaman kana karışması ve faydasını göstermesi daha hızlı olur. Arısütü; saf veya balla karışmış olarak, her iki şekilde de sabah ve akşam olmak üzere aç karnına alınmalıdır. Fakat olumlu sonuçlar elde etmek için kesinlikle 1 aydan daha az kullanılmamalıdır. Kullanma nedenine bağlı olarak 30-40 günlük kürler şeklinde alınabilir. Ayrıca arı sütü, bir yaşından itibaren her yaşta alınabilir.

 

Arı Sütünün Zararları, Yan Etkileri Nelerdir?

Arı sütü içeriğinde binlerce çiçekten toplanan çiçek poleni, bal özü ve bal arılarının mide enzimleri bulunmaktadır. Bu maddeler çok güçlü ve kararlı bileşikler oldukları için özellikle alerjik bünyeye sahip bireylerde ciddi alerjik ve anafilaktik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle arı zehrine veya arı ürünlerine alerjisi olanların uzak durması gereken bir besindir. Günlük alınması gereken doz miktarı kişiden kişiye değişse de 800 mg üzerine çıkılmamalıdır. Yetişkinler için günde 500 mg, çocuklar için günde 250 mg tedavi amacıyla hastalarda günlük 2 grama kadar alınabilir.

 

Arı Sütü Nasıl Saklanır?

Arı sütü raf ömrü çok kısa olan bir gıdadır ancak depolama süresini, soğutma veya dondurma yöntemiyle uzatmak mümkündür. Saf arı sütü, ışık ve oksijen teması olmaksızın 0-5°C’de buzdolabında 3 ay, derin dondurucularda (–18°C) 5 ay kadar bozulmadan saklayabilirsiniz. Bu sürelerin aşılması durumunda ürün bozulmasa bile antibiyotik özelliği azaldığı için istenilen faydayı elde edemezsiniz. Buna ek olarak mutlaka koyu renkli cam kavanozlarda muhafaza edilmesi gerekmektedir. 

 

Hazırlayan: Gıda Müh. Ayşen Baş

Kaynak: Faydalanılan Kaynaklar

UYARI: Bu sayfada yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için bu sayfada verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
Top