Arsenik Zehirlenmesi

Arsenik Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Gıdalara Arsenik bulaşma yolları nelerdir, Kansere neden olan ağır metaller ve kimyasal maddeler nelerdir?

Arsenik Zehirlenmesi Nedir, Nasıl olur?

Arsenik doğada hem doğal olarak hem de yapay olarak bulunabilir. Doğal olarak doğada bulunan arsenik toprakta, kayalarda ve kaynak sularında bulunur. Yapay olarak ise doğaya kömür santrallerinden, metal döküm işi yapan fabrikalardan ve tarım ilaçlarından bulaşır. Doğada yapay olarak bulunan arsenik su kaynaklarına bulaşması neticesinde vücudumuza girer. Gıdalarla ve su ile vücudumuza aldığımızda vücudumuzda doku ve organlarda birikmekir. Özellikle, böbrek ve karaciğerde biriken bu zehirli madde deri ve merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Vücutta arsenik birikmesi sonucu siroz, sarılık, anemi, kangren, deride hiperkeratozis hastalıklarına ve kansere neden olur.

Sürekli olarak vücuda alınması durumunda arsenik; deri kanseri, akciğer kanseri ve böbrek kanserine neden olur. FAO ve WHO tarafından ilan edilen içme sularında arsenik miktarı limiti maksimum 0,01mg/litre’dir. Şehir şebekelerinden dağıtılan suda bulunan miktarının 0,01 mg/litreyi geçmemesi gerekir.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top