Atatürk ün Sevdiği Yemekler, İçecekler, Tatlılar

Atatürk en çok hangi yemekleri tatlıları içecekleri severdi, Atatürk’ün sofrasından eksik olmayan yemekler, Atatürk’ün sabah kahvaltısı öğle akşam yemeği mezeleri

Atatürk ün Sevdiği Yemekler, İçecekler, Tatlılar

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 01

Bandırma vapuru ile Samsun’a ayak basarak istiklal mücadelesini başlatan, tüm zorluklara göğüs gererek yok olmak üzere olan bir milleti ayağa kaldıran, ülkemizin, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, dünya tarihinin en önemli devlet adamı, büyük devrimci, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ölüm yıl dönümünde saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

 

İşte Atatürk’ün en sevdiği yemekler, tatlılar ve içecekler;

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 03

Atatürk; sofra adabını ve yemek kültürünü çok iyi bilen, neredeyse hiçbir akşam misafiri olmadan sofraya oturmayan, yemekten ziyade sohbeti seven bir devlet adamıydı. Çok yemek yemenin vücuda zarar verdiğini söyler az yemek yerdi. Hiçbir yemeği ayırmadan yemesine karşın çok sevdiği bazı yemekler vardı ki sık sık yemek isterdi. 

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 04

Sabah kahvaltılarında genellikle çay ve kahve içer pek birşey yemezdi. Ancak il, ilçe ve köy ziyaretleri sırasında o yöreye ait sofraya ne konulur, ne ikram edilirse mutlaka her birinin tadına bakardı. Bu ziyaretleri sırasında Adana'da en çok yemekten hoşlandığı şeyler; Bamya dolması, patlıcan hünkâr beğendi, güveç, sini köftesi, domatesli pirinç pilavı, hanım göbeği tatlısıydı. Kırşehir'in su böreğini, Konya'nın sedirler saç böreğini çok sevmişti.

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 05

Selanik'li olması nedeniyle Rumeli'nin eşsiz hamur işi lezzetlerini çok severdi. Çocukluğunda annesinin yaptığı Ispanaklı Selanik Böreği en sevdiği hamur işlerinin başında gelirdi. 

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 06

Atatürk içki olarak rakı tercih eder bazen de bira içerdi. Sarhoşluktan hiç hoşlanmazdı. İçkinin yanında bol çeşit yemek ve meze olsun istemez az yerdi. Meze olarak en çok sevdiği yiyecekler; beyaz leblebi, zeytinyağlı fava, limonlu bakla ezmesi ve kavun idi.

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 07

Soğan, sarımsak, pastırma gibi kokulu yiyecekleri pek sevmezdi. O da her Türk gibi kuru fasulye pilava bayılırdı. Etli taze bamya yemeği, karnıyarık, haşlanmış kuşkonmaz en sevdiği yemeklerin başında gelirdi.

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 08

Tatlılarla arası pek iyi değildi. İl-ilçe ziyaretleri haricinde köşkte geçirdiği zamanlarda tatlı yediği pek nadir olmuştur. Yemiş olduğu tatlılar arasında en çok beğendikleri; İrmik helvası ve gül reçeli idi.

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 09

Öğlen yemeklerinde de çok fazla bir şey yemezdi. Bir-iki dilim ekmeği ayrana batırarak yerdi. 

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 10

Orta şekerli Türk kahvesi Atatürk'ün vazgeçilmez içeceğiydi. Her gün en az 10-15 fincan Türk kahvesi içerdi. 

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 12

Atatürk genellikle gece geç saatlere kadar çalışırdı. Uzun gece çalışmaları sırasında acıktığında peynirli omlet, sahanda yumurta yemekten hoşlanırdı.

 

Atatürk ün Sevdiği Yemekler 11

 

Kaynak: Prof. Dr. Tezcan, Mahmut, Atatürk'ün Beslenme Alışkanlığı (Yediği Ve Sevdiği Yemekler)

Top