Avokadonun faydaları nelerdir, avokado nasıl yenir?

Avokado nasıl yenir, avokado faydaları nelerdir, avokado besin değerleri vitaminleri mineralleri, avokado hakkında bilgi, avokado ağacı yetiştiriciliği

Avokadonun faydaları nelerdir, avokado nasıl yenir?

Bu yazımızda; avokado nasıl yenir, avokadonun faydaları nelerdir, avokadonun sağlığa zararları yan etkileri var mı, avokadonun besin değerleri neler, avokado ağacı ve yetiştiriciliği hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

 

Avokado Meyvesi

Avokado kabuk kısımları koyu yeşil, yenilen kısımları açık yeşil olan iri çekirdekli ve armuta benzeyen bir tropikal iklim ve sıcak Akdeniz iklimi meyvesidir. Dünya genelinde de Amerikan Armudu olarak adlandırılır. Avokado meyvesi olgunlaştıktan sonra toplanan bir meyve değildir. Ham olarak toplanan ve toplandıktan bir süre sonra olgunlaşan bir yapıya sahiptir.

Avokado meyvesinin tam olgunlaşması hasat zamanından sonra olur.  Satın alırken tüketilmek istenen zamana göre seçim yapılması gerekir. Hemen tüketilmek isteniyorsa yumuşak olanlar yani olgun olanlar tercih edilmeli. Hemen değil de birkaç gün sonra tüketilecekse sert olanlar yani henüz olgunlaşmamış olanlar tercih edilmelidir.

Meyvenin iç rengi krem ya da beyazımsı bir renktedir. Taze olarak salata, meyve veya yemeklerde kullanılan avokado meyvesi ile ülkemizin tanışması 1970 yıllarında ABD Tarım Bakanlığınca yetiştirilebilir olmasını test etmek amacı ile ülkemize gönderilmesi ile olmuştur.

 

Avokadonun Besin Değerleri

Avokado meyvesinin kalorisi büyük oranda yapısındaki yağlardan gelmektedir. Bu yağların çoğunluğu ise doymamış yağlardır. Birçok meyveye göre yüksek miktarda lif ve potasyum içermesi nedeniyle kilo kontrolünde kullanılabilecek harika bir yiyecektir. Avokado meyvesinin yapısında bulunan vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinin miktarları aşağıdaki gibidir.

 Avokadonun besin değerleri

  

Avokadonun Sağlığa Faydaları

Dünyada genelinle özellikle cilt sağlığı bakımından faydaları kesinleşmiş olan avokado hem bebeklerin hem yetişkinlerin güvenle tüketebileceği önemli bir meyvedir. 

Kalp ve damar sağlığına faydaları: Yapısındaki yağ asidi kompozisyonu kalp sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinin fazla olması kolesterol seviyesinin korunmasına yardımcı olurken damarlarda sertleşme ve tıkanıklık olmaması için çalışır. Yapısında bulunan yüksek folat ve potasyum bu konuda önemli rol oynar. Potasyum kan basıncı dengeleyici önemli bir unsudur. 

Mutluluğun Sırrı Avokado: Yüksek oranda potasyum ve C vitamini içermesinden dolayı üreme sisteminde oldukça pozitif etkileri mevcuttur. Aşk meyveleri listesinde ilk sırada yer alan Avokado afrodizyak etki yaratırken, cinsel güçte performans artışına yardımcı olur.  Bu alanda sorun yaşayan kişilerin günlük beslenme listelerinde mutlaka bu meyveye yer vermeleri gerekmektedir. 

Sindirim Sistemine Faydaları: Yüksek oranda lif içermesi ve doğal yağ asidi kompozisyonundaki denge nedeniyle bağırsaklarda sindirimi ve vücuttan atılması oldukça kolaydır. Sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıkların azaltılmasında ve dengelenmesinde oldukça etkilidir. 

Bağışıklık Sistemine Faydaları: C ve E vitamini bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Her iki vitamin bakımından zengin olan bu meyve bitkisel kaynaklı protein bakımından da zengin olması nedeniyle E ve C vitamininden vücudun daha fazla faydalanmasına imkan sağlar. Böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesine birçok meyveye göre daha çok katkı sağlar. 

Kansere faydaları: Yapısındaki vitamin, mineral ve diğer kimyasal bileşikler vücutta hücre yenilenmesinde önemli görevler alır. Yapılan birçok araştırmada bu özelliği nedeniyle kanser hastalarında pozitif etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Bununla birlikte prostat kanseri başta olmak üzere birkaç kanser türü üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. 

Cilt Sağlığına Faydaları: Olgun avokado püre haline getirildikten sonra cilde sürüldüğünde yapısındaki E ve C vitamini ile deriyi besler ve cilde yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. Cildi nemlendirip esneklik kazandıran bu meyve aynı zamanda deriyi UV ışınlarından korur. Kuruyan ciltleri nemlendirirken, yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkların azaltılmasında da etkilidir. Tüm bu özellikleri nedeniyle kozmetik sektörü tarafından da tercih edilip kullanılmaktadır. 

Saç Sağlığına Faydaları: Yapısında yer alan yağ asitleri ve proteinler ile kuru ve cansız saçları beslemede çok etkilidir. Zeytinyağı ile birlikte hazırlanan karışımı saçlara uygulandığında saçı besleyip saç diplerini güçlendirirken, rengine ve görüntüsüne de canlılık verir. Hücre yenileyici özelliği ile kırılan ve hasar görmüş saçları onarır. 

Avokado Yağının Faydaları: Meyve olarak tüketilemediği durumlarda hazır olarak satılan avokado yağının kullanılması birçok bakımdan oldukça faydalı olabilir. Meyvenin sağladığı faydalara ek olarak avokado yağı şu hususlarda etkilidir. 

 • Kolesterolü ve kan basıncını dengeler.
 • Damar tıkanıklığı sorununa yardımcı olur.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Vücudun serbest radikalleri temizlemesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Cildin nemlenmesi, kırışıklıkların önlenmesi, yenilenmesi ve canlılığının korunmasına yardımcı olur.
 • Kırık ve kuru saçların bakımında kullanılabilir.

 

Avakadonun Zararları

Sağlık açısından son derece faydalı olan bu meyveyi her yaşta birey güvenle tüketebilir. Ancak her gıda maddesi gibi aşırı tüketilmesi olumsuz etkilere neden olabilir. Bununla birlikte aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat edilmelidir.

 • Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi sınırlandırılması ve bu konuda uzman hekim görüşü alınmalıdır.
 • Yüksek miktarlarda tüketilmesi alerjiye, alerjik astıma neden olabilir. Özellikle hassas bünyeli kişilerin kullanımına dikkat etmesi gerekir.
 • Ciddi karaciğer problemi yaşayan kişiler tüketmeden önce uzman bir doktordan görüş almalıdır.
 • Kan inceltme ilacı kullanan kişiler avokado tüketmeden önce mutlaka uzman bir doktordan görüş almalıdır.
 • Kalp ve damar sağlığı ile ilgili ilaç kullanan kişiler tüketmeden önce uzman bir doktordan görüş almalıdır. 

avokado nasıl soyulur 

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado ağaçtan toplandıktan sonra olgunlaşmaya başlayan yani olgunluğunu hasattan sonra tamamlayan bir meyvedir. İlk toplandığında sert bir meyve olan avokado iç kısmı acı olduğundan yenilmez bir tada sahiptir. Oda sıcaklığında kese kâğıdının içinde elma ya da bir adet muz ile birlikte bekletirseniz yumuşaklığını daha hızlı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir diğer yöntem de pirinç çuvalına bırakarak olgunlaşmasını beklemektir ancak bu yöntem evlerde uygulanabilir değildir.

Avokadonun olgunlaşma süresi ortalama 3 ile 5 gün arasında gerçekleşir. Olgunlaştıktan sonra çok fazla bekletilmeden tüketilmelidir. Bu sürede çok bekletilirse iç kısımlarında kararma olacak ve bozulmaya başlayacaktır. Avokadoyu tek başına tüketmek oldukça zordur. Bu nedenle çeşitli yöntemler ve tarifler geliştirilmiştir. Bu yöntem ve tarifleri görmek için avokadolu tarifler köşemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

avokadolu tarifler

avokadolu tarif ekle 

Avokado Nasıl Soyulur?

Keskin bir bıçak yarımı ile avokadoyu ortadan ikiye kesin. Bıçak çekirdeğe gelecektir. Çekirdeğin etrafında bıçağı döndürerek avokadoyu tamamen ikiye kesin. Daha sonra iki elinizle meyveyi ortadan ikiye ayırın. Çekirdeği çıkarmak için bıçağınızı enlemesine saplayarak ya da bir kaşık ile ortadan çıkarın. Tam olgunlaşmış olan meyvenin çekirdeğini ise iç kısmına enine ve boyuna çizikler atarak kaşık yardımı ile çekirdek çıkarılabilir. Çekirdeğini çıkardıktan sonra bir kaşığı etli bölüm ile kabuk arasından daldırıp etli dölümü kolayca sıyırabilirsiniz.

 

Avokado Ağacı Yetiştiriciliği

Avokado ağacının anavatanı Meksika’dır. Çoğunlukla Meksika gibi Orta Amerika ülkelerinde yetiştirilen avokado ağacı kış donlarının olmadığı sıcak Akdeniz iklimlerinde de yetiştirilebilir. Örneğin ülkemizde Antalya-Mersin civarında bu ağaç yetiştirilmektedir. Ağaç yetiştiriciliği için güneye bakan ve soğuk rüzgarlar almayan alanların seçilmesi önemlidir. Buna ek olarak şiddetli rüzgarların olmadığı ani sıcaklık değişimlerinin olmadığı, kumlu ve alüvyonlu toprakların ve alanların seçilmesi ağaç yetiştiriciliğinde önemlidir. Fidanı soğuk tehlikesinin kalktığı ilkbahar mevsiminde mart veya nisan ayının ortalarında dikilebilir. Ancak ani soğukların olmaması gerektiği unutulmamalıdır. Don tehlikesi olmayan bölgelerde ise sonbaharda da dikim yapılabilir.

Yaprağı oval, mızrak veya yuvarlak gibi karışık şekillerde olabilir. Minik yeşilimsi çiçekler salkımların uç kısımlarında yer alır. Tam olarak açılmış avokado çiçeği 1 cm genişliğinde 7 mm uzunluğunda olur. Meyve iriliği bakımından 200-600 gr değişiklik gösterir. Kabuk yapısı düz veya pürüzlü olabilir. Meyvelerin iç kısımları krem ya da beyazımsı olmaktadır. Her meyvede oldukça büyük bir adet çekirdek yer alır.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir, size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Yemek Kulübüm, siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin, konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeksizin sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlar sorumlu değildir.

Top