B1 Vitamini (Tiamin)

B1 vitamini faydaları nelerdir? B1 vitamini içeren gıdalar neler, hangi besinlerde bulunur? B1 vitamini eksikliği belirtileri neler? B1 vitamini fazla olan gıdalar.

B1 Vitamini (Tiamin)

BVitamini diğer adıyla Tiamin. Bvitamini vücudumuzda karbonhidratların glikoza parçalanma reaksiyonu sırasında görev alır. Bu özelliğiyle nedeniyle tüketmiş olduğumuz karbonhidrat miktarına bağlı olarak Bvitamini tüketmemiz gerekmektedir. Yani ne kadar karbonhidrat tüketirsek o oranda Tiamin tüketmeliyiz. Tiamin ısı, ışık ve oksijenden kolayca etkilenebilen bir vitamin olmakla birlikte C vitamini kadar dayanıksız değildir. Tiamin eksikliğinde vücudumuzda karbonhidrat sindirimi istenilen derecede ve kalitede gerçekleşmez, aminoasitlerin vücutta kullanımından yeteri kadar faydalanılamaz. Bu durum kalp kaslarında zayıflamaya ve bir süre sonra kardiyovasküler hastalıklara sebebiyet verir. Tiamin eksikliğinde ortaya çıkabilecek diğer durumlar; iştahsızlık, yorgunluk, depresyon, kas ve sinir rahatsızlıkları ve en önemlisi Beriberi hastalığıdır. Tiamin suda çözünen bir vitamin olması nedeniyle çoğunlukla vücutta depolanmasa da kalp, beyin ve karaciğerde acil durumlarda kullanılmak üzere az da olsa depolanmaktadır.

Tiamin birçok gıda maddesinde az miktarda da olsa bulunmaktadır. Tiamin en çok tahılların kabuk kısımlarında bulunur. Kabuğu alınmamış tahıllar, tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, yulaf ürünleri, dana eti, yürek, karaciğer, böbrek, süt, yumurta ve baklagiller önemli Tiamin kaynaklarıdır.

B1 Vitamini (Tiamin) İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 14’de görebilirsiniz.

 

B1 vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top