B12 Vitamini

B12 vitamini faydaları nelerdir? B12 vitamini nelerde var, hangi besinlerde bulunur? B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? B12 vitamini fazla olan gıdalar.

B12 Vitamini

B12 vitamini diğer adıyla Kobalamin. Yapısında Kobalt minerali bulunan ve Kobalt minerali eksikliğinde eksikliği yaşanan bir vitamindir. B12 vitamini Bvitamini gibi vücudumuzda hayati görevler üstlenmiştir. Aynı Bvitamini gibi proteinlerin aminoaside parçalanması, yağların yağ asitlerine, karbonhidratların glikoza parçalanması reaksiyonlarının gerçekleşmesinde önemli görevleri bulunmaktadır. B12 vitamininin vücudumuzda en önemli görevi eritrosit (kırmızı kan hücresi) üretiminde ve vücudun gelişiminin devamında aktif rol oynamasıdır. B12 vitamini ısıya karşı dayanıklı bir vitamindir ancak bulunduğu gıdaya uygulanan pişirme yöntemi önemlidir. Yüksek sıcaklıkta uygulanan kızartma işlemlerinde B12 vitamini kaybı çok yüksek seviyelerde olurken, haşlama yöntemiyle pişirilen gıdalarda B12 vitamini kaybı çok az olur. B12 vitamini ısıya karşı dayanıklı olmasına karşın asidik ortamlar bozunmasına neden olabilir. Örneğin B12 vitamini ve C vitamini barsaklarda aynı anda bulunuyorsa vücut barsaklarda bulunan B12 vitaminini yüksek oranda emilimini yapamaz. B12 vitamini eksikliğinde vücudumuzda meydana gelebilecek durumlar şunlardır: Kronik yorgunluk, depresyon, sürekli uyku hali, sindirim sistemi bozuklukları, sinir sistemi bozuklukları, hafızada zayıflama, unutkanlık, hafızada gerileme, karaciğer büyümesi, yürüme bozuklukları, kansızlık (Anemi).

B12 vitamini çoğunlukla hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunmaktadır. Bitkisel kaynaklı gıdalardan yalnızca soya ve spirulinada bulunur. Vücudumuz için hayati öneme sahip olan B12 vitamininin bitkisel kaynaklı gıdalarda az miktarda bulunması vegan ve vejeteryan beslenme tarzını benimseyen kişilerde hayati sağlık sorunlarına yol açabilir. Hayvansal B12 vitamini kaynağı olan gıdalar; et ve et ürünleri arasında özellikle sakatatlar (böbrek, karaciğer vb.), süt ve süt ürünleri ve yumurtadır.

B12 Vitamini İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 19’da görebilirsiniz.

 

B12 vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top