B2 Vitamini (Riboflavin)

Riboflavin nedir, faydaları nelerdir? Riboflavin nelerde var, hangi besinlerde bulunur? B2 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? B2 vitamini fazla olan besinler.

B2 Vitamini (Riboflavin)

Bvitamini diğer adıyla Riboflavin. Riboflavin vücudumuzda gerçekleşen kimyasal olaylarda aktif görev alan enzimlerin yapısını oluşturan en önemli vitaminlerdendir. Riboflavin eksikliğinde vücudumuzda gerçekleşmesi gereken kimyasal tepkimelerde aksamalar olur. Dolayısıyla vücudumuzun normal işleyiş düzeni bozulur. Riboflavin ısıya karşı dayanıklı olmasına karşın ışıktan kolayca etkilenebilen bir vitamindir. Riboflavin eksikliğinde vücutta enzim oluşumu azalır, deride yara oluşumu hızlanırken yaraların iyileşme süresinde uzama, mikroplara karşı antikor oluşumunda azalma, ağız, burun ve genital bölgelerde yağlı iltihaplar, sinir sisteminde bozukluklar, göz damarlarında genişleme, gözde yanma ve görme zorluğu yaşanır. Gebelik döneminde az tüketilmesi bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Riboflavin tahıl ürünlerinde az bulunur. Süt ve süt ürünleri, bira ve ekmek mayası, protein kalitesi yüksek olan gıdalar, (yumurta, kırmızı et, balık), karaciğer, domates ve yeşil yapraklı bitkiler önemli Riboflavin kaynaklarıdır.

B2 Vitamini (Riboflavin) İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 15’de görebilirsiniz.

 

B2 vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top