B3 Vitamini (Niasin)

B3 vitamini (Niasin) faydaları nelerdir? Niasin nelerde var, hangi besinlerde bulunur? B3 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? B3 vitamini fazla olan besinler.

B3 Vitamini (Niasin)

B3 vitamini diğer ve daha çok bilinen adıyla Niasin. Niasin, vücudumuzda hücre çekirdeğini oluşturan nükleik asit üretiminde, karbonhidrat üretiminde, aminoasit üretiminde, yağ asidi üretiminde ve hücrenin enerji metabolizmasında aktif görev olan ve hayati öneme sahip bir vitamindir. Bunlara ek olarak niasin, kan dolaşımının düzenlenmesinde, merkezi sinir sisteminin çalışmasında, testosteron, östrojen, progesteron gibi cinsiyet hormonlarının üretiminde, beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarının denetlenmesinde aktif görev alan çok önemli bir vitamindir. Niasin eksikliğinde vücudumuzda sinir ve sindirim sisteminde yaşanan aksaklıklara bağlı olarak ishal, kusma, karın ağrısı gibi gastrointestinal bozukluklar oluşur. Deride lezyonlara ve yaralara bağlı olarak “pellegra” hastalığı görülür. Aşırı endişe, uykusuzluk, zihin bulanıklığı, halüsinasyon, depresyon vücutta gözlemlenen nörolojik semptomlardır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu niasin dışarıdan gıdalarla alınabileceği gibi vücudumuzda karaciğer tarafından triptofan aminoasidinden de üretilebilir. Ancak bu üretim çok verimli olmaz. Karaciğerde 1 mg niasin üretilmesi için 60 mg triptofan gerekmektedir.

Niasin son yıllarda kolesterol düşürücü bir ilaç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günlük olarak yüksek dozda verilen (3g) niasin toplam kolesterolü düşürücü etki gösterir. Kolesterol tedavisi dışında; migren, depresyon ve şizofreni gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Ancak burada önemli bir durum bulunmaktadır; niasin yüksek miktarlarda tüketildiğinde tehlikeli olabilmektedir. Yüksek dozda niasin alımı yapan bireylerde karaciğer bozuklukları, peptit ülser ve diyabet belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple niasinin gıdalar haricinde ki alımlarında dozaja dikkat edilmelidir.

Niasin içeren gıdalar; karaciğer, kırmızı ve beyaz et, balık eti, süt ve süt ürünleri, yumurta, domates, havuç, kuşkonmaz, avokado, brokoli, kültür mantarları, tam buğday ekmeği ve baklagillerdir.

B3 Vitamini (Niasin) İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 16’da görebilirsiniz.

 

B3 vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top