B6 Vitamini (Pridoksin)

B6 vitamini faydaları nelerdir? B6 vitamini ne işe yarar nelerde bulunur, Piridoksin eksikliği belirtileri, B6 vitamini hangi besinlerde bulunur, nelere iyi gelir.

B6 Vitamini (Pridoksin)

Bvitamini diğer adıyla Pridoksin. Bvitamini vücutta aminoasitlerin parçalanmasında ve üretilmesinde görevli olan enzimlerin yapısını oluşturan vitamindir. Bvitamini vücutta yeterli miktarda bulunmaz ise öncelikle proteinlerin aminoaside parçalanması, daha sonra da yağların yağ asitlerine, karbonhidratların glikoza parçalanması reaksiyonlarının gerçekleşmesinde aksaklıklar olur. Bvitamini kanda oksijen taşımakla görevli hemoglobinin üretilmesinde ve triptofan aminoasidinin üretilmesinde doğrudan görevlidir. Bunların yanında vücut içerisindeki hormon dengesinin sağlanmasında, nörolojik yapının devamlılığının sağlanmasında da önemli görevleri bulunmaktadır. Bu nedenlerle Bvitamini vücudumuz için hayati derecede önemli bir vitamindir. Bvitamini eksikliğinde kansızlık (Anemi), baş ağrıları, uykusuzluk, aşırı stres, depresyon durumu, ruhsal dengesizlikler ve aksaklıklar, bağışıklık sisteminde zayıflık, uykusuzluk, sinir sisteminde koordinasyon bozuklukları görülür. B6vitamini ısıya karşı dayanıklı olmasına karşın ışığa karşı aynı oranda dayanıklı değildir. Bu yüzden gıdaların depolanmasında gıdanın ışığa maruz bırakılması Bvitamini kaybına neden olabilir.

Bvitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıdalarda çokça bulunur. Karaciğer, kırmızı et ve et ürünleri, beyaz et, süt ve süt ürünleri, tahıllar, çiğ sebzeler, en önemli Bvitamini kaynaklarıdır.

B6 Vitamini (Pridoksin) İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 17’de görebilirsiniz.

 

B6 vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top