B9 Vitamini (Folik Asit)

B9 Vitamini Folik asit nedir? Folik Asit’in faydaları nelerdir, nelerde ve hangi besinlerde bulunur? Folik asit içeren gıdalar hangileri, Folik asit eksikliği.

B9 Vitamini (Folik Asit)

Folik asit nelerde var? Folik asit içeren yiyecekler nelerdir? Folik asit hangi besinlerde bulunur? B9 Vitamini Folik asit nedir? Folik Asit’in faydaları nelerdir, eksikliğinde neler olur? 

 

B9 vitamini diğer ve daha çok bilinen adıyla Folik Asit. Folik asit, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretiminde, vücut hücrelerimizin çekirdeğini oluşturan nükleik asit üretiminde ve bazı aminoasitlerin birbirine dönüştürülmesinde görev alan hayati derecede önemli bir vitamindir. Folik asit vücudumuza girdiğinde barsaklarda hemen emilerek karaciğere gönderilir ve önemli ölçüde burada depolanabilir. Yüksek ısı, oksijen ve ışık bu vitaminin bozulmasına gıdalarda kayıplar yaşamasına neden olur. Sütün pişirilmesi sırasında kaynayan sütte bulunan folik asitin %30’u zarar görür. Buna karşılık UHT sütlerde folik asit kaybı %10’u geçmez. Folik asit yetersizliğinde vücutta megaloblastik kansızlık (anemi), makrositik kansızlık (anemi),  pellegra benzeri deride açık yaralar meydana gelebilir. Özellikle kadınların gebelik döneminde folik asit eksikliği meydana gelmektedir. Bu nedenle gebe olan kadınların beslenme planlarında bol miktarda folik asit içeren gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Gebelik döneminde yeterli miktarda folik asit tüketmeyen kadınların bebeklerinde büyüme geriliği gözlemlenir.

En önemli folik asit kaynağı olan gıdalar; karaciğer, balık, kırmızı ve beyaz etler, ıspanak, portakal, maydanoz, brokoli, marul, muz, yer fıstığı, böbrek, tam buğday ekmeği ve yumurtadır.

Folik Asit (B9 Vitamini) İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 18’de görebilirsiniz.

 

Folik Asit en çok hangi gıdalarda var

Top