Bacillus cereus Zehirlenmesi

Bacillus cereus Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? B.cereus hangi gıdalarda bulunur, Gıdalara toksin üreten bakteriler nelerdir? Hastalık yapan bakteriler.

Bacillus cereus İntoksikasyonu Nedir? Bacillus cereus Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Bacillus cereus bakterisi genel olarak oksijensiz ya da sınırlı miktarda oksijenin bulunduğu ortamlarda yaşayan ve zorlu ortamlarda “spor” form oluşturabilen bir bakteridir. Bacillus cereusbakterisi çubuk şeklindedir ve ismi de bu şeklinden gelmektedir. Birçok türü olan Bacillus’un Bacillus  anthracistürü hayvanlarda şarbon hastalığına neden olur. İnsanlarda en tehlikeli olan türü Bacillus cereus’tur. Bacillus cereus, ısıya dayanıklı olması ve spor yapması özelliği ile toprakta yaşayabilmektedir.

Bacillus cereus’un üretmiş olduğu toksin maddenin neden olduğu hastalık belirtileri ilgili gıdanın tüketilmesinden 30 dakika-18 saat sonra ortaya çıkmaktadır. Bacillus cereus zehirlenmesinin belirtileri; sulu ishal, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmadır.

Bacillus cereus zehirlenmesinin iki tipi bulunmaktadır. İlki ishal tipi zehirlenmedir. İshal tipi zehirlenme karın ağrısı ve mide bulantısı sonrasında sulu ishal olarak seyreder. Bu tip zehirlenmede kusma nadiren görülür. İshal tipi zehirlenme ilgili gıdanın tüketilmesinden 6 saat sonra ortaya çıkabilir ve 24 saat boyunca sürebilir. DiğerBacillus cereus zehirlenmesi tipi ise kusma tipi gıda zehirlenmesidir. İlgili gıdanın tüketilmesinden 30 dakika sonra belirtiler ortaya çıkabilir ve 18 saat boyunca belirtiler görülebilir. Bu tip zehirlenmede kusma sıklıkla görülür, zaman zaman karın ağrıları sonrası ishalde görülebilir.

Bacillus cereus zehirlenmesinin teşhisi hastanın dışkı ve kusmuğundan örnekler alınarak bakteri tespiti ile yapılmaktadır. Kusma tipi Bacillus cereus zehirlenmesinin belirtileri daha hızlı ortaya çıktığı için tüketilen gıdalar ve belirtiler eşleştirildiğinde kolayca tespit edilebilir.

Bacillus cereus zehirlenmesi tüm insanları yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksınız etkilemektedir. Bacillus cereuszehirlenmesini engellemenin en önemli yolu gıdaların hazırlanmasında ve saklanmasında çapraz bulaşmanın önüne geçmektir. Kontamine olmuş gıdalar çok iyi pişirilmez ise zehirlenmeye neden olurlar. 

Bacillus cereus zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Etler (özellikle tavuk eti ve ürünleri), süt, peynir, sebzeler, balıklar, bakliyatlar, hububatlar ve tahıllar (özellikle pirinç yemekleri) çiğ meyve ve sebzeler, makarna, patates, soslar, pudingler, çorbalar, börekler salatalar ve kontamine (bulaşmış) olmuş çiğ gıdalar.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top