Melek Tepe - Bağırsak Depresyon İlişkisi

Bağırsaklarımız ve depresyon arasında nasıl bir ilişki bağlantı var,

Melek Tepe - Gıda Mühendisi

Bağırsak Depresyon İlişkisi

Dünyada ve Türkiyede ne yazık ki antidepresan kullanımı giderek artmaktadır. 2012 verilerine göre Türkiye de antidepresan satışlarında %2,5 kat artış yaşanmaktadır. İlaçlarla depresyon düzelseydi son 50 yıl içinde Amerika da depresyon 6 kat artmazdı.

ABD’li uzmanlar beyin dışında en fazla nöron sindirim sisteminde bulunduğunu probiyotiklerle depresyon takıntı gibi birçok nöropsikiyatrik hastalıkları tedavi edilebileceğinin mümkün olacağını kanıtladılar.

Amerika da yapılan bir araştırma ekibi 4 hafta sürecek probiyotik takviye deneyi için 40 sağlıklı denek belirledi ve deneklerin çoğu genç yetişkin kadınlardan oluşuyordu. Deneklerden 20 tanesi her gün içeriğinde sağlıklı bakteri bulunan probiyotik gıda takviyesi alırken  diğer 20 deneğe plasebo verildi.( plasebo, farmakolojik olarak etkisiz ilaç,insanların gerçek ilaç içtiğini sanarak kendi kendilerini iyileştirme güçlerini ortaya çıkarmalarına  plasebo etkisi denir.)  dört haftanın sonunda deneye başlamadan önce ruh hali kötü, agresif olan ve probiyotik takviye alan deneklerin ruh hallerinde iyileşme ve düzelme olduğu görüldü. Özellikle kötü ruh haliyle birlikte gelen negatif düşüncelerin azalması olası depresyon belirtilerinin önüne geçildiği rapor edildi.

Peki nasıl oluyor da bağırsaklardaki probiyotiklerle depresyonun önüne geçilebiliyor?

Bağırsaklarda bulunan hormonların çoğu beyinde de mevcut. Psikolojik durumlarda ishal olmak, kabızlık, gaz  olması da bunun bir işareti. Mutluluk hormonu olarak bilinen seretoninin  % 95 i bağırsaklarda probiyotikler tarafından, % 5 i beyinde yapılıyor.

Probiyotikler, sindirim sisteminde belirli sayıda bulunan ve tüketildiğinde bireyin bağırsaklarındaki bakterilerin sayıca dengesini sağlayarak sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını koruyan canlı mikroorganizmalardır. İlk probiyotik bakteriler normal doğumla annenin doğum kanalından alınır.

Yetişkin bir insan bağırsaklarında bulunan probiyotik miktarı yaklaşık olarak 100 trilyon civarındadır ve bunların toplam ağırlıkları neredeyse 1,5 kg kadardır. Çok küçük miktarlardaki birkaç mg toksik maddelerin vücudumuza neler yapabileceğini düşünürsek 1,5 kg lık probiyotik kitlenin neler yapabileceğine şaşmamalı.

Depresyondan korunmanın yolu bağırsaklara yatırım yapmaktan dolasıyla probiyotikleri artıracak beslenme şeklinden geçer. Depresyondan uzak durmak için ayrıca glutensiz beslenmeli ,karbonhidratlardan ,şekerden uzak durulmalı, işlenmiş gıdalar değil doğal gıdalar tüketilmeli.

Bağırsaklardaki probiyotikleri artıran seretonin salgılatan dolayısıyla depresyondan koruyan gıdalar: 

  • Yoğurt
  • Kefir
  • Turşu
  • Zeytin
  • Peynir
  • Ayran
  • Keçi sütü
  • Bitter çikolata

Antibiyotik gibi bazı ilaçların kullanımı ve yanlış beslenme sonucu (işlenmiş gıdaların tüketilmesi ya da lif bakımından zengin olan gıdaların az tüketilmesi) probiyotikler zarar görmekte ve imha edilebilmektedir. Ayrıca uzun süre devam eden ishal,  stres, alkol ve uyuşturucu kullanımı probiyotik oranın azalmasına neden olmaktadır.

Sağlıkla beslen, sağlıkla kal

 

Hazırlayan: Gıda Müh. Melek Tepe

Top