Bakır (Cu) Minerali

Bakır minerali özellikleri ve faydaları nelerdir? Bakır minerali hangi gıdalarda bulunur, Bakır minerali görevi ve önemi nedir? Eksikliğinde görülen hastalıklar.

Bakır (Cu) Minerali

Yetişkin bir bireyin vücudunda bulunan bakır minerali miktarı 100-150 mg arasındadır. Bakır minerali vücutta enzimlerin çalışmasında görev almaktadır. Bakırın bu görevi yerine getirebilmesi için yüksek miktarlarda olması gerekmez. Az miktarda bakır mineralinin vücutta bulunması yeterlidir. Bakır minerali; bağ dokunun oluşumunda, antioksidanların korunmasında, kolesterol metabolizmasında, kalbin çalışmasının korunmasında, sinir sisteminin çalışmasında, saç, deri ve gözlerin renklendirilmesinde görev alır. Bakır eksikliği bireylerde nadiren görünür. Günlük beslenme planlarında bakır gıdalarla kolayca temin edilebilir. Bakırın fazla miktarda vücutta bulunması toksik etkilere neden olabilir. Vücutta bulunan yüksek bakır miktarı akut bakır zehirlenmelerine neden olur. 4-5 gram bakırın bir seferde vücuda alınması akut bakır zehirlenmesine ve çok hızlı bir şekilde ölüme neden olabilir. Bakır kaplarda saklanan asitli gıdaların bakır kabı bozması ve gıdaya kaptan bakır geçmesi neticesinde zaman zaman bakır zehirlenmeleri yaşanabilir.

Bakır minerali bakımından zengin olan gıdalar; karaciğer, sakatatlar, deniz ürünleri, susam, kuruyemişler, kuru baklagiller, yumurta ve yeşil sebzelerdir.

Top