Taze Balık Almanın Püf Noktaları

Balık alışverişi nasıl yapılır, taze balık almanın püf noktaları, balık alırken nelere dikkat etmeliyiz, balık nasıl alınır, balığın kalitesi nasıl anlaşılır

Taze Balık Almanın Püf Noktaları

Bu yazımızda; balığın kalitesi nasıl anlaşılır, balık nasıl alınır, balık alışverişi nasıl yapılır, taze balık alırken nelere dikkat edilmeli, balık almanın püf noktaları nelerdir sorularına cevap bulabilirsiniz.

 

Balık ve Deniz Ürünleri Alışverişi

Hepimiz balık alırken mutlaka taze olup olmadığını kontrol ederiz. Ancak taze olup olmadığını ilk görüşte kaçımız anlayabiliriz? Hem kolay hem zor bir iştir balık almak. Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki hem tazesini seçmek konusunda hem de yapacağımız yemeğe ya da pişireceğimiz yönteme göre dana eti almaktan daha kolay bir iştir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Taze Balık Nasıl Anlaşılır? yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Taze balık almanın püf noktaları

Alışverişimiz sırasında alacağımız balığın taze olması kadar önemli olan bir diğer husus da alışveriş yaptığımız işyerinin gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uyup uymadığıdır. Hepimizin bildiği gibi mikroorganizmalar bol proteinli gıdaları çok severler ve bol proteinli gıdalarda çok hızlı çoğalırlar. Deniz ürünleri de bol miktarda protein içerdikleri için mikroorganizmaların en sevdiği gıdaların başında gelirler. Balıkçıların ya da marketlerin satmış oldukları ürünler ne kadar taze olursa olsun işyeri gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uygun şekilde çalışmıyor veya çalışanlar hijyen kurallarına uymuyorlarsa sattıkları ürünlere çok miktarda mikroorganizma bulaşır. Mikroorganizma bulaşan bu ürünler daha kısa sürede bozulurlar ve tüketmemiz durumunda gıda zehirlenmesine neden olurlar.

 

Balık satış yerlerinin gıda güvenliği ve hijyen kontrolü 

Balık alacağımız işyerine girince, gözümüzle kısa bir süre içerisinde yapacağımız bazı kontroller bize bu işyerinin gıda güvenliği ve hijyeni hakkında bilgi verecektir.

 • Balık kesmek/temizlemek için kullanılan tezgahlar kesinlikle tahta olmamalı, mutlaka plastik ya da paslanmaz çelik malzeme olmalıdır. Tahta tezgah üzerinde bakterilerin çoğalması daha kolay olur.
 • Balıkların sergilendiği satış tezgahları plastik, mermer ya da paslanmaz çelik malzemeden yapılmış olmalıdır.
 • Satış tezgahında sergilenen balıklar mutlak surette buz üzerinde sergileniyor olmalıdır. Altında, etrafında buz olmadan satılan ürünler hava sıcaklığının etkisiyle çok çabuk ısınır ve üzerinde mikroorganizmaların çoğalması hızlanır.
 • İşyerinde çalışan tüm personel hijyen kurallarına uygun şekilde giyinmiş olmalıdır (önlük, eldiven, bone vb.).
 • Çalışan tüm personel balığın servis edilmesi ya da temizlenmesi sırasında farklı yüzey ve ekipmanlardan, temizlenen ürüne çapraz bulaşma olmaması için dikkatli ve bilinçli hareket ediyor olmalıdır.
 • Temizlenmiş ürünler kesinlikle kağıt ambalajlara sarılmamalıdır (kese kağıdı). Ürünler mutlak surette plastik ambalajlara konularak servis edilmelidir.
 • Kesme/temizleme tezgahının altında artıkların atılması için mutlaka çöp kovası kullanılıyor olmalıdır.
 • Kesilen ve temizlenen artıklar, zemine değil çöp kovasına atılıyor olmalıdır.
 • Temizleme tezgahının üzerinde ya da yanında mutlaka musluk olmalıdır. Temizleme işleminden sonra balığın içinde kalan artıkların temizlenmesi için ürünler leğen ya da kova içinde değil, akan suyun altında yıkanmalıdır.
 • Kesmede ve temizlemede kullanılan bıçaklar ve diğer tüm ekipmanlar kesinlikle ahşap malzemeden değil, plastik ya da paslanmaz çelik malzemeden yapılmış olmalıdır.
 • Dondurulmuş balıklar mutlak surette dondurucu dolaplarda satılıyor olmalıdır.
 • İşyerinin zemin ve duvarları kolay temizlenebilen ve açık renkli malzemeden yapılmış olmalı, duvar ve zeminlerde toz, çamur, su birikmesine neden olabilecek çukur ve delikler olmamalı.
 • Satış yapılan işyerlerinde Su Ürünleri Mühendisi, Veteriner Hekim ya da Gıda Mühendisi çalışıp çalışmadığını sorabilirsiniz. Bu uzman kişilerin çalıştığı işyerleri gıda güvenliği açısından daha dikkatli ve bilinçlidirler.

 

UYARI: Balık alışverişi yaparken ürün tazeliğine dikkat ettiğimiz kadar satış yapılan işyerinin gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uyup uymadığını da kontrol etmeliyiz. Sokak aralarında seyyar arabalarda satış yapan balıkçılar yukarıda saymış olduğumuz hijyen kurallarını sağlayamadığı için seyyar satıcılardan alışveriş yapmamanızı tavsiye ederiz.

  

Balık alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta sıkça yapılan hileler ve tağşişlerdir:

Solungaçların kırmızı boya ile boyanması : Hile de sınır tanımayan bazı satıcılar tazeliğini kaybeden balıkların solungaçlarını kırmızı gıda boyası ile boyayarak tazeymiş görüntüsü vermekte. Balık alırken tazelik kontrolünü yalnızca solungaçlarına bakarak değil, tüm tazelik kriterlerine göre yaparsanız bu tuzaktan korunabilirsiniz.

Balıkların farklı isimler ile satılması : Bazı balıkların birbirlerine benzemesini fırsat bilen bazı satıcılar ne yazık ki müşterilerini aldatmaktan geri kalmıyorlar. Balıkların boylarına göre farklı isimler alması ve bazılarının birbirine benzemesi nedeniyle ortaya çıkan kafa karışıklıklarında bazı satıcılar fırsatı hiç kaçırmaz ve o balığı hemen pahalı fiyattan satar. Örneğin; pisi balığını kalkan diye, sarıkuyruğu akya diye, tekirin irisini barbun diye satabiliyorlar. Tüketiciler olarak bu gibi benzerlikleri iyi bilmeli ve fırsatçılara izin vermemeliyiz.

Dondurulmuş balığın taze diye satılması: Bazı balıkçılar avlanma sezonu başında fazla miktarda ve uygun fiyata aldıkları balıkları büyük soğuk hava depolarında dondurarak saklarlar. Avlanma sezonunun sonuna doğru bu balıkları soğuk hava depolarından çıkarırlar ve tezgaha koyarlar. Avlanma sezonunun sonlarına doğru balık az olduğu için fiyatı oldukça yüksek olur. Balıkçımızda bu ürünü en bol zamanda en uygun fiyata aldığı için fiyatı piyasanın biraz altında fiyatlandırarak müthiş bir kar sağlar. Dondurulmuş balıkları ilk çözündürüldüklerinde taze balıktan ayrıt etmek zordur. Ancak balığa temas ederseniz dondurulmuş balıkların taze balığa göre daha yumuşak olduğunu fark edebilirsiniz. Depodan çıkarılma süresine bağlı olarak da iç kısmı buzlu dış kısmı normal görünümlü olabilir.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top