Başarılı bir diyet için diyette kararlı olmak

Diyette başarılı olmak için neler yapılmalı? Diyette başarının sırrı nedir, diyette başarılı olmanın sırları ve yolları nelerdir? Diyette azimli ve kararlı olmak.

Başarılı bir diyet için diyette kararlı olmak

Diyet yapmaya karar verdiniz ve zayıflamak istiyorsunuz ama diyette nasıl başarılı olunur bilemiyorsunuz. Öncelikle diyette başarılı olmak için diyette başarı nelere bağlıdır bunu bilmemiz gerekir. Başarılı bir diyet programı ile sağlıklı bir şekilde zayıflamak için hazırladığımız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Diyette başarılı olmak için 10 altın kural

Kararlı olun

Diyet yapmaya başlarken kararlı olmak çok önemlidir. Zayıflamak isteyenlerin en büyük problemi kararlı olamamaktır. Ben diyete başlıyorum dedikten birkaç gün sonra genellikle bir çok diyet bozulur. Sabırlı ve kararlı olmak en önemli ve en temel kuraldır. Diyete başladığınız ilk haftalar kilo kaybetmemişseniz bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Genellikle ilk haftalar vücudun belli bir düzene alışması için geçen bir süredir ve kilo vermiyor olmanız çok normaldir.

 

Diyete bakış açınızı değiştirin

Diyete başlamadan önce beyninizi buna hazırlamak çok önemlidir. En başında, başlarken kendinize diyete başlıyorum şeklinde değil de artık sağlıklı besleneceğim şeklinde telkinlerde bulunarak kendinizi hazırlayın.

 

Kontrollü olun

En önemli kurallardan biride iradenize hakim olmaktır. “Bir çikolatayla diyet bozulmaz, bir şekerden birşey olmaz” şeklinde ki düşünceleri kafanızdan atın. Az ama sık yemek gerçekten de önemlidir. Çünkü bu söylemde ki esas mantık, beyninize hiçbir zaman gerçekten aç olduğunuzu düşündürmemektedir. Çok aç olduğunuzu düşündüğünüz zamanlarda yemeğe fazla yüklenirseniz kan şekeri seviyeniz aniden yükselecek ve kilo kontrolünü kaybedeceksiniz.

 

Öğün atlamayın

Bütün bir gün boyunca hiç bir şey yemeyip akşam da bütün açlığınızı gidermek sağlıklı bir yöntem değildir. Diyet yaparken beyninizi, vücudun aç kalmadığına ikna etmek çok önemlidir. Bu nedenle sabah kahvaltısı ve ara öğünlerde dahil hiçbir öğünü atlamayın. Özellikle de kahvaltı yapmanın son derece önemli olduğunu unutmayın.

 

Kendinize karşı dürüst olun

Davetlerde ve arkadaşların yanında diyet yaptığımızdan bahsedip, nasıl da kontrollü olduğumuzu göstermeye çalışırken yalnız kaldığımız anlarda ağzımıza attığımız lokmalar için kendimize karşı dürüst olalım. Tükettiğiniz her yiyeceğin bir kalorisi olduğunu unutmayın. Ağzınıza attığınız her bir lokmaya bu düşünce ile bakın ve tabiri caizse yediğiniz her bir lokmayı sayın.

 

Arada küçük kaçamaklar da olmalı

Herkesin yemekten çok zevk aldığı ama zayıflama listesinde yasak olan gıdalar ve yiyecekler vardır. Örneğin; tatlı ve çikolata. Bu yiyeceklerden tamamen uzak kalmak bu yiyeceklere karşı dayanılmaz bir arzu oluşturur ve bu arzu zamanla krize dönüşüp diyetinizi bozmanıza neden olabilir. Diyet yaparken düşkün olduğunuz yiyeceklerle küçük porsiyonlarda küçük kaçamaklar yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.

 

Kendinizi şartlandırmaktan vazgeçin

Diyet yapmak eziyet çekmek değildir. Beslenme listenizde sevdiğiniz yiyecekler de dahil her türlü yiyecek ve gıda mutlaka olmalı. Sevdiğiniz yiyeceklerden uzun süre uzak kalmak diyetinizi bozmanıza neden olabilir. Bu nedenle diyet listesi hazırlarken yasak gıdalar listesi yapmayın. Neyi seviyorsanız ve sağlıklı beslenmeniz için hangi gıdalar gerekiyorsa o gıdaları listenize dahil edin. Ancak bu sağlıksız gıdalara listenizde yer verin anlamına gelmesin. Unutmayın zayıflama amacımıza ulaşmak için en önemli kural sağlıklı beslenmedir.

 

“Bir kibrit kutusu beyaz peynir” diyetlerini boş verin

Beslenme programınızda belirlediğiniz miktarlara illa da gramı gramına uymak zorunda değilsiniz. Tabi bu dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz anlamına da gelmesin. 50 gram olması gereken bir gıda 70-80 gram oluyorsa bu problem yaratmaz ancak 50 gram olması gereken bir gıda 150-200 gram oluyorsa bu ciddi bir sorundur.

 

Kalorisi düşük diye daha fazla yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor

Diyetlerde yapılan en büyük hatalardan birisi de düşük kalorili yiyeceklerin sınırsız bir şekilde yenilmesidir. Adı üzerinde bu yiyecekler düşük kalorilidir, sıfır kalorili değillerdir ve tüketim miktarları dengelenmelidir.

 

Mutlaka bir diyet listeniz (beslenme planınız) olmalı

Diyet yapmaktaki asıl amaç aslında sağlıklı beslenmek olmalıdır. Bu nedenle diyete başlarken sevdiğiniz ve kaçamak yapacağınız gıdalar da dahil bir beslenme planı oluşturmalısınız. Bu beslenme planında günlük olarak tüketeceğiniz kaloriyi ve gıdaları net bir şekilde biliyor olmalısınız.

  

Hazırlayan: Gıda Danışmanım 

Top