Basit Kuver Masa Servisi Düzeni Nasıl Olur

Basit kuver nedir, basit kuver nasıl açılır, basit kuver nasıl olur, akşam yemeğinde masa düzeni nasıl olmalı, yemek masası çatal bıçak düzeni nasıl olmalı.

Basit Kuver Masa Servisi Düzeni Nasıl Olur

Bu yazıda; basit kuver nedir nasıl olur, evde akşam yemeği için masa düzeni ve sofra düzeni nasıl olur, masada çatal bıçak kaşık nasıl konulur hakkında bilgiler yer almaktadır.

  

Basit kuver evde ailece yemek yediğimiz akşam yemeklerinde kullanılan masa sofra düzenidir. Ev dışında basit kuver daha çok küçük restoranlarda ve bir-iki yıldızlı otellerde uygulanan bir masa servis düzenidir. Bu servis düzeni genellikle çorba, ana yemek ve tatlıdan oluşan menüler için kullanılmaktadır. Ancak tatlı seçmeli bir menü alternatifi olduğu için tatlı takımları kuverde yer almaz.

Basit Kuver masa servis düzeninde bulunması gerekenler şunlardır:

  • Masa örtüsü,
  • Peçete,
  • Su bardağı,
  • Menaj takımları,
  • Servis tabağı,
  • Ana yemek çatal, kaşık ve bıçağı,

 

Peki sofrada çatal, bıçak, kaşık ve diğer gereçler nasıl yerleştirilmelidir?

Masaya ilk olarak servis tabağı yerleştirildikten sonra, servis tabağının sol tarafına çatal sağ tarafına da bıçak yerleştirilir. Bıçağın kesin tarafı tabağa bakacak şekilde konulması gerekmektedir. Bıçağın hemen sağına da çorba kaşığı yerleştirilir.

Su bardağı servis tabağının üstüne ve bir miktar sağına yerleştirilir. 

Peçete için kesin bir kural yoktur. Zaman zaman bardak içerisine bazen de tabak üzerine yerleştirilmektedir. Ancak genel olarak tercih edilen yerleşim tabak üzerine konulmasıdır.

 

Basit Kuver Masa Sofra Servisi Düzeni

   

Top