Bebeklerde Katı Mamaya Geçiş

Bebeklerde katı mamaya geçiş nasıl olmalı, bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman ve nasıl olmalı

Bebeklerde Katı Mamaya Geçiş

Hızla büyüyen bebeğiniz sütle beslendikten sonra hala aç hissediyor, bir sonraki öğünü için sabırsızlanıyor, geceleri uyku düzeninden farklı olarak uyanıp karnını doyurmanızı istiyor… Tebrikler, artık anne sütünden ek gıdaya geçişe ihtiyaç duyan bir bebeğiniz var! Katı mamaya geçişin zamanlaması bebeğiniz için oldukça önem taşır ve kesin kurallarla belirlenmiş doğru bir zaman yoktur.


Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi bebeğinizin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi yönünde olsa da her bebeğin farklı bir gelişim sürecinden geçtiği göz önünde bulundurulduğunda bu süreci takip eden doktorunuza danışarak bebeğiniz için katı mamaya geçiş yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

 

Bebeğinizin Katı Mamaya İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Bebeğiniz her ne kadar kelimelerle kendini ifade edemiyor olsa da biraz dikkat ve gözlemle aslında sizlere çok fazla şey anlatır. Çocuk gelişimi ebeveynler için oldukça gözlem gerektiren bir süreçtir. Bu zamana kadar ağzına koyduğunuz şeyi direkt olarak dışarı atma refleksini göstermemeye başladıysa, çiğneme (diş etleriyle yapabildiği kadar) ve yutma davranışı gösteriyorsa, sütü daha kuvvetli bir şekilde emiyorsa, nesneleri kavrayıp ağzına götürebiliyorsa katı mamaya geçişin sinyallerini size veriyor demektir. Bu gibi sinyallerin doğru algılanması, bebeğinizin sindirim sisteminin ek gıdayı kaldırabilecek olgunlukta olması açısından oldukça önem taşır.

 

Bebeğiniz İçin Katı Mamaya Ne zaman Başlamalısınız?

Katı mama her ne kadar bir noktadan sonra kaçınılmaz olsa da geçiş keskin yapılmamalıdır. Bu noktada şöyle bir genelleme yapmak doğru olacaktır: Çocuğunuza karşı esnek olun, sert değişiklik ve katı tavırlardan kaçının. Buna bir anda anne sütünü kesmemek, yeni tanıştığı bir katı gıdayı reddeden bebeğinize ısrarcı ve zorlayıcı davranmamak, doyduğunu belli ettiğinde onu dinlemek ve daha fazla yemesi için çabalamamak gibi ılımlı tutumlar örnek gösterilebilir. Bu gibi tavırlar hem sevimli miniğinizle olan iletişiminizi hem de onun besinlere karşı algısını olumsuz etkileyecektir.


İlk olarak sizin de rahat ve stressiz olduğunuz bir zaman dilimini seçmenizin oldukça yararı olacaktır. Oluşabilecek bir besin alerjisini veya negatif bir reaksiyonu gözlemleyebilmek açısından gece saatlerindense öğlen saatlerini tercih etmek daha mantıklı olabilir. Bebeğinize her öğünde 20-30 dakika şans tanıyın ve işleri kolaylaştırmak adına ödül-ceza sistemi uygulamayın. Ortamda televizyon veya yüksek sesli müzik meraklı miniklerin dikkatinin dağılmasına yol açacağı gibi bilinçli bir şekilde yemeklerine engel olacak ve doyduklarını anlamalarını zorlaştıracaktır. Buna ek olarak çok aç olan bebekler hemen doymak adına inatla anne sütü isteyebilir ve yeni karşılaştıkları gıdaya bir şans vermek istemeyecek olabilirler. Bebek beslenmesi ile ilgili bilmediğiniz bir çok konuda Çocuklu Dünya uzmanlarının yazılarını okumak için hemen tıklayınız!

 

Katı Gıdaya Geçerken Bebek İçin İlk Etapta Hangi Besinler Tercih Edilmelidir?

Başlangıcı kolaylaştırmak adına ek gıda olarak yoğurt seçilebilir ancak daha sonra sindirimi kolay olan pirinç tahılı lapa haline getirilebilir veya sebze püresi yapılabilir. İlk önce meyveler, hatta havuç gibi tatlı olan sebzeler yerine yeşil sebzeleri bebeğinizle tanıştırın. Bu, damak tadı gelişimi açısından çocuğunuzu ömür boyu etkileyecek bir seçim olabilir. Rondo ve blenderde hazırlayıp biberon kullanmaktan kaçının, bunlar ileride doyup doymadığını anlayamayan ve yeme problemi olan bir çocuk sahibi olmanıza sebep olabilir. İnek sütü, yumurta beyazı, tuz, bal, baharatlar ve çay ilk 1 yıl bebeğinize verilmesi tavsiye edilmeyen gıdalardır. Ilık bir şekilde sunduğunuz gıdaları çocuğunuzun etrafı kirletmesi pahasına keşfetmesine izin verin ve onun gelişimine tanık olun!

Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU

Moorcroft, K. E., Marshall, J. L., & Mccormick, F. M. (2010). Association between timing of introducing solid foods and obesity in infancy and childhood: A systematic review. Maternal & Child Nutrition, 7(1), 3-26. doi:10.1111/j.1740-8709.2010.00284.x

 

Top