6-12 aylık Bebeklerde Beslenme

6 7 8 9 10 11 12 aylık bebek bebeklerin beslenmesi nasıl olmalı, bebek beslenmesinde nelere dikkat edilmeli, bebeklerin günlük menüsünde hangi yemekler olmalı.

6-12 aylık Bebeklerde Beslenme

Bu yazıda; 6 aylık bebek belenmesinde ek gıdalar, bebekler için beslenme menüsü, bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Bebekler altı aylık oldukları andan itibaren ek gıdalar ile beslenmeye başlanabilir. Ancak anne sütüyle beslenmeye de devam edilmelidir. Altıncı aydan itibaren bebeğe; inek sütü, yoğurt, meyve suyu, sebze ve meyve püresi, pekmez, yumurta, çeşitli çorbalar, köfte, tavuk ve balık verilmeye başlanabilir. Bu dönemde bebek henüz bu gıdaları daha önce yemediği ve tanımadığı için ek gıdalar bebeğe alıştırarak ve aralıklarla verilmelidir.

Bu dönemde ek gıda verilmeye başlanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli durum, alerjik reaksiyonlardır. Bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların alerjik gıdalar olmaması çok önemlidir. Bunun yanında bebeğinize ilk verdiğiniz gıdaların alerjik bir durum yaratıp yaratmadığını da gözlemliyor olmalısınız. Bu nedenle ek gıdaların birkaç gün ara ile verilmesi çok önemlidir.

 

Ek gıdalar başlangıçta 1-2 kaşık ve bebek açken verilmelidir. Ek gıdanın miktarı zaman içerisinde arttırılmalıdır. Farklı ek gıdalar aynı gün verilmemeli, her bir ek gıda birkaç gün ara ile verilmeye başlanmalıdır. Örneğin bebeğinize ilk kez yoğurt ve yumurta verecekseniz bu iki gıdayı aynı gün vermeyin. Bir tanesini bugün veriyorsanız diğerini bir iki gün sonra verin. Gıdaların iki üç gün arayla verilmesinin nedeni, bebek görülebilecek olası alerjik reaksiyonların kolayca tespit edilebilmesi içindir.

 

Bebeğinize bu dönemde vereceğiniz ek gıdalar tamamen doğal olmalıdır ve yemeklerin hazırlanması sırasında gıda güvenliği ve hijyen konusunda son derece dikkatli olunmalıdır. Bebeğin bağışıklık sisteminin henüz tam olarak gelişmemiş olması bir tek bakteriyle bile hastalanmasına neden olabilir.

Bu dönemde bebeğinize verdiğiniz ek gıdalara baharat, tuz, şeker, salça, soğan gibi aroma verici maddeler ilave etmeyin. Bu hem bebeğinizin damak tadının gelişmesi için hem de gelişiminin sağlıklı olması için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Bu dönemde bebekler için en önemli olan ve en çok ihtiyaç duyulan besin öğeleri C vitamini ve Demir mineralidir. C vitamini bağışıklık sistemini destekleyen bir vitamin olması ve vücutta depolanamaması nedeniyle sürekli alınması gereken bir besin öğesidir. Demir minerali de kansızlık hastalığı oluşmaması için ihtiyaç duyulan en önemli besin öğesidir. Bu iki besin öğesinin bir diğer önemli tarafı da birbirlerini destekliyor olmalarıdır. Vücutta yeteri miktarda bulunan C vitamini bağırsaklarda demir minerali emilimini arttırma özelliğindedir. Aynı şekilde C vitamini ve demir minerali birlikte tüketilmeleri durumunda da gıdalarda bulunan demir ve C vitamininden en yüksek seviyede fayda sağlanır.

Tüm bunların yanı sıra bebeğinizin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenip beslenmediğini bilmek için büyümesini ve gelişimini yakından takip etmelisiniz. Yeterli ve dengeli beslenen bebekler standart bir gelişim gösterirler. Bunun için; doğumdan 48 saat sonra, 15.günde, 41. günde, 2.ayda, 3.ayda, 4.ayda, 6.ayda, 9.ayda ve 12.ayda kilosunu, boyunu ve boyun çevresini ölçüp bebek gelişim-büyüme grafiği hazırlamalısınız. Doktorunuzdan alacağınız bu grafik tablosunu doktorunuz ile birlikte takip ederek bebeğinizin gelişiminin ve büyümesinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Top