Beden Kitle İndeksi (BKİ) Nedir?

Beden kitle indeksi (BKİ) nedir nasıl hesaplanır, boy kilo endeksi nasıl hesaplanır cetveli, ideal kilo hesaplama, vücut kitle indeksi nedir hesaplaması nasıl

Beden Kitle İndeksi (BKİ) Nedir?

Bu yazıda; beden kitle indeksi (BKİ) nedir, ideal kilo hesaplama formülü, vücut kitle indeksi hesaplama, ideal vücut kitle indeksi kaç olmalı, ideal boy kilo oranı ne olmalı,beden kitle indeksi hesaplama nasıl yapılır hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Beden Kitle İndeksi; vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanan ve yaklaşık olarak ideal kilo ağırlığını bulmak için kullanılan bir hesaplama yöntemidir. Bilinen bir diğer adı da vücut kitle indeksidir.

 

Beden Kitle İndeksi ne işe yarar

İdeal boy kilo hesaplama yöntemi, uzun yıllar boyunca yapılan bilimsel çalışmalar, araştırmalar ve gözlemler neticesinde bireylerin genel sağlık durumunun kendi kendilerine ön kontrol yapabileceği basit bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Bu formülasyon ile kişiler genel sağlık durumları hakkında kendileri de yorum yapabilir, buna uygun olarak önlem alabilir ve doktora gidebilirler. Hesaplanan BKİ’nin kırmızı bölgede çıkması durumu kesin bir hastalık habercisi olmadığı gibi yeşil bölgede çıkması da hasta olunmadığı anlamına gelmez. Ancak kırmızı bölgede çıkan bir vücut kitle indeksi sahibinin obeziteden kaynaklanan sağlık sorunları olabileceği, henüz bu sağlık sorunları yoksa da önlem alınmaması durumunda çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğinin haberini verir.

 

Beden Kitle İndeksini çok basit birkaç hesaplama ile tespit etmek mümkündür. Bu hesaplama için kilomuzu ve boyumuzu bilmemiz yeterlidir. 

Aşağıdaki tabloda göreceğiniz üzere kilonun (kg), boyun karesine bölünmesi ile (m2) ideal boy kilo hesaplaması yapılır ve Beden Kitle İndeksiniz (BKİ) bulunabilir.

 

Yemek Kulübüm - Beden Kütle İndeksi Hesaplama Tablosu

  

Beden Kitle İndeksiniz (BKİ);

Koyu mavi bölgede ise..... AŞIRI ZAYIFSINIZ (Kilo almalı ve acilen bir doktora başvurmalısınız)

Açık mavi bölgede ise...... ZAYIFSINIZ (Kilo almanız gerekiyor)

Yeşil bölgede ise............. SAĞLIKLISINIZ

Sarı bölgede ise.............. FAZLA KİLOLUSUNUZ (Kilo vermeniz gerekiyor)

Kırmızı bölgede ise.......... AŞIRI KİLOLUSUNUZ (Kilo vermeye başlamalısınız ve acilen bir doktora başvurmalısınız)

  

Yukarıda bahsettiğimiz BKİ hesaplama yöntemi size biraz zor ya da karmaşık geldiyse sizin için hazırlamış olduğumuz aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Bu tabloda yatay bölümdeki satırlardan ağırlığınızı ya da ağırlığınıza en yakın olan rakamı bulun. Dikey bölümdeki sütun bölümünden boyunuzu ya da boyunuza en yakın olan rakamı bulun. Daha sonra bulduğunuz bu her iki rakamı sağa ve aşağı doğru uzatıp tablo üzerinde kesiştirin. Boy ve kilonuzun kesiştiği rakam ve bölge size beden kitle indeksinizi verecektir. İster bulduğunuz rakama göre ister rakamın bulunduğu bölgenin rengine göre vücudunuzun sağlık durumunu ve ideal boy kilo oranınızı öğrenebilirsiniz.  

Yemek Kulübüm - Beden Kitle İndeksi Hesaplama Cetveli

Top