Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin sağlığa faydaları zararları nelerdir, biberiye nedir hakkında bilgi, biberiye neye iyi gelir neye faydası vardır, biberiye nasıl ve ne kadar tüketilmeli

Biberiyenin Faydaları Nelerdir? 

Bu yazımızda; biberiyenin sağlığa faydaları ve zararları nelerdir, biberiye nedir, biberiye hakkında bilgi, biberiye nasıl ve ne kadar tüketilmeli ve biberiye hakkında merak edilen pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

  Yemek Kulübüm Biberiyenin Faydaları Nelerdir

Biberiye Nedir, Biberiye Hakkında Bilgi

Biberiye (Rosmarinus officinalis), Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden, çalı görünümünde, mavi-mor çiçekler açan, iğneye benzeyen ince yapraklı ve dört mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. Biberiyenin anavatanı Akdeniz’dir. Milattan Önce, Antik Yunan döneminden itibaren çeşitli amaçlarla kullanılan biberiye, sağlık üzerine olumlu etkileri nedeniyle zaman içerisinde Avrupa’da ve dünyada da yetiştirilmeye başlanmıştır. Antik Yunan döneminde biberiye daha çok hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmıştır. Biberiye yüzyıllar boyunca; hafızayı güçlendirmek, sindirim sorunlarını gidermek amacıyla şifalı bitki olarak, kolonya ve parfüm şeklinde koku olarak, dekorasyon süs bitkisi olarak, hediyelik eşya olarak çeşitli şekillerde ve amaçlarda kullanılmıştır. Günümüzde biberiye çoğunlukla esans (koku), bahçelerde süs bitkisi ve yemeklerde tat ve lezzet verici baharat ya da çeşni olarak kullanılmaktadır. Biberiyenin bilinen bir diğer ismi de Kuş Dili Otu’dur.

 

Biberiye’nin Besin Değerleri

 YemekKulübüm - Besin Öğeleri Tablosu - Biberiye

Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri kurutulmuş Biberiye için  112.200'dür. Bu değer ile biberiye, antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelmektedir.

En yüksek antioksidan kapasitesine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

 

Biberiye’nin Sağlığa Faydaları

Son zamanlarda çoğunlukla yemeklerimize hoş bir aroma, koku ve lezzet vermek için kullandığımız biberiye yüzyıllardır geleneksel tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde, rahatsızlıkların giderilmesinde ve önlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Biberiye; içeriğinde bulunan birçok vitamin, mineral, flavonoid, fenolik bileşik ve uçucu yağlar baş ağrısından kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. En son yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda biberiye, adaçayı ile birlikte en yüksek antioksidan özelliğe sahip bitki olarak tespit edilmiştir.

 

Kanser : Biberiye’nin yapısında bulunan karnasol, karnosik asit ve rosmarinik asit yüksek antioksidan aktivite gösteren maddelerdir. Bu üç maddenin birlikte bulunduğu tek bitki biberiyedir. Karnasol; meme, yumurtalık ve barsak tümörlerinde kanserli hücrelerin büyümesini engelleyen ender maddelerden biridir. Karnosik asit ve rosmarinik asitte yüksek antioksidan özellikleri sayesinde vücutta bulunan serbest radikalleri bağlayarak kanserli hücre oluşumuna engel olurlar. Karnasol, kanserli hücrelerin büyümesini engellediği gibi lösemi, kolon kanseri, göğüs kanseri, prostat kanseri ve deri kanserinde ağrı tedavisinde de kullanılmaktadır.

 

Beyin Sağlığı (Hafıza) : Biberiye ilk olarak Antik Yunan döneminde hafızayı güçlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmaya başlanmıştır. Gelişen bilimle birlikte son yıllarda yapılan araştırmalarda yapısında bulunan karnosik asitin beyin ve sinir hastalıkları üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu tespit etmiştir. Karnosik asit beyin ve sinir hücrelerini koruyucu ve güçlendirici özellik göstermektedir. Bu özelliği ile hafıza kaybı, yaşa bağlı bunama ve yaşa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde oldukça etkili ve faydalı bir maddedir. Biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar beyni çok hızlı bir şekilde uyarırlar ve beynin konsantrasyonunu artırırlar. Konsantrasyonun artması ile birlikte zihinsel faaliyet hızlanır, hafıza güçlenir, yükselen stres seviyesi düşer.

 

Antioksidan Özellik, Karaciğer Sağlığı : Karaciğer, vücudumuzun kimyasal madde temizliğinden sorumlu organdır. Başka bir deyişle karaciğer vücudumuza ağız ya da kan yoluyla giren zararlı kimyasal maddelerin yok edilmesinden sorumludur. Karaciğer bu görevi yerine getirmek için antioksidan maddeler üretir. Üretilen bu antioksidan maddeler vücudumuzdaki zararlı kimyasal maddeleri yakalayarak vücudumuzdan atılmasına yardımcı olurlar. Karaciğer bu görevi yerine getirirken zaman zaman yetersiz kalabilir. Bu nedenle vücudumuza gıdalar yoluyla bol miktarda antioksidan madde almak hem karaciğerimizin işini kolaylaştırır hem de karaciğerimizin daha az yorulmasına engel olur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda en yüksek antioksidan kapasitesine sahip gıdalar listesinde biberiye ilk 10 gıda içinde yer almaktadır. Bu özelliği ile karaciğerin görevini yerine getirmesine yardımcı olurken karaciğerin daha az yorulmasına dolayısıyla siroz ve diğer hastalıklara engel olur. 

 

Bağışıklık Sistemi Sağlığı : İçeriğinde bulunan fenolik bileşikler, flavonoidler, antioksidan maddeler, vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Özellikle antioksidan kapasitesinin çok yüksek olması bağışıklık sisteminin işleyişine oldukça yardımcıdır. Güçlü bağışıklık sistemi üst solunum yolu hastalıklarından, kansere kadar birçok hastalığın vücudumuzda gelişmesinin önüne geçer, sağlığımızın korunması için çalışır. 

 

Sindirim Sistemi Sağlığı : Biberiye yüzyıllar öncesinden itibaren hafızayı güçlendirici özelliği ile birlikte çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Hazımsızlık başta olmak üzere gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde ve kabızlığın önlenmesinde kullanılagelmiştir. Yapısında bulunan anti-inflamatuar özellikteki maddeler sayesinde de sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

 

Migren ve Diğer Ağrılar : Biberiye yüzyıllardır migren, baş ağrısı, çeşitli kas ve eklem ağrılarının dindirilmesi için kullanılan bir bitkidir. Biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar vücudumuzda ortaya çıkan birçok bölgesel ağrının ve migrenin geçirilmesinde etkin rol oynar. Migren ve baş ağrısı için düzenli biberiye tüketiminin faydası olmakla birlikte aniden ortaya çıkan ağrıların geçirilmesinde biberiyenin yapısındaki uçucu yağların solunum yoluyla vücuda alınması ağrının azaltılmasında veya yok edilmesinde oldukça etkilidir. Solunum yolu ile vücuda alınan biberiye, sinüzitten kaynaklanan baş ağrısının ve migrenin geçirilmesinde oldukça etkilidir. Vücutta meydana gelen kas ve eklem ağrıları, kas krampları ve spazmlar için biberiye yağının deri üzerinden problemli bölgeye uygulanması rahatsızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Hatta biberiye yağının deri üzerinden uygulanması romatizmal ağrıların giderilmesinde bile oldukça etkilidir.

 

Solunum Yolu Hastalıkları : Biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar ve antioksidan maddeler solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde oldukça etkilidir. Uçucu yağlar solunum yolunu açarak rahat nefes almamıza yardımcı olurken antioksidan maddeler ve vitaminlerle birlikte solunum yolu iltihaplarının yok edilmesinde ve iyileşmesinde aktif görev alır. Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde, boğaz ağrısı ve boğaz şişliğinin giderilmesinde biberiye oldukça etkilidir. Astımlı hastalarda astımın belirtilerinin hafifletilmesinde de oldukça faydalıdır.

 

Ağız Sağlığı : Biberiye çayını gargara yapmamız durumunda ağız kokusunu giderebilir ve ferah bir nefesimiz olmasını sağlayabiliriz. Biberiye çayı gargarası ağız içinde bulunan aft ve yaraların iyileşmesine, diş eti hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olurken ağız içinde bulunan bakterilerin yok edilmesini sağlayarak ağız sağlığımızın korunmasına yardımcı olur.  

 

Biberiyenin Diğer Faydaları: Biberiye birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan oldukça yararlı bir bitkidir. Yukarıda detaylı şekilde anlattığımız hastalıkların dışında geleneksel tıp alanında da birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

- İştahı keser, kilo kontrolüne ve diyete yardımcıdır,

- Saç ve saç derisi sağlığının korunmasına yardımcı olur, saç dökülmesini engeller, saçın parlak bir görünüm kazanmasını sağlar,

- Saçlarda kepek oluşumunu önler,

- Kan dolaşımını hızlandırır, beyin başta olmak üzere vücudun tüm hücrelerine daha fazla oksijen taşınmasını sağlar,

- Vücutta ve deride oluşan iltihapların kapanmasına yardımcı olur,

- Cildin kendini yenilemesine yardımcı olur

- Deri üzerinde yağ birikimini ve sivilce oluşumunu önler,

- Deri hücrelerinin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile cildin gençleşmesine ve cildin erken yaşlanmamasına yardımcı olur.

- Deri altında biriken yağların yakılmasına yardımcı olur, basen ve selülit oluşumunu engeller,

- Cildin parlak bir görünüm kazanmasını sağlar,

- Vücuttaki alerjik reaksiyonların şiddetini azaltır,

- Stres azaltıcı etki gösterir,

- Antiseptik özellik gösterir.

  

Biberiye’nin Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki Biberiye ve Adaçayı bitkisi, şifalı diye tabir ettiğimiz bitkiler arasında en güvenilir ve vücudumuz için en faydalı iki bitkidir. Adaçayı, biberiye bitkisine göre daha güçlü ve etkilidir. Bu nedenle adaçayının fazla tüketilmesi önerilmez. Biberiyenin sağlıklı bireylerde her hangi bir yan etkisinin veya zararının olduğu bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bilimsel olarak da biberiyenin kullanım miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak yine de sağlıklı bireylerin biberiyenin tüm faydalarına rağmen aşırı miktarlarda tüketmesi çeşitli sağlık sorularına neden olabilir. Özel durumu bulunan bireyler için kullanım önerileri şunlardır:

- Yüksek tansiyon hastaları doktoruna danışmadan biberiye, biberiye çayı tüketmemelidir.

- Epilepsi hastaları doktoruna danışmadan biberiye, biberiye çayı tüketmemelidir.

- Sinirsel sağlık sorunları yaşayan kişiler doktoruna danışmadan biberiye, biberiye çayı tüketmemelidir.

- Hamile ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan biberiye, biberiye çayı tüketmemelidir.

- Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan biberiye, biberiye çayı tüketmemelidir.

  

Biberiye Nasıl Kullanılmalı?

Biberiye bitkisini birçok farklı şekilde kullanmak mümkündür.

Baharat: Yapraklarını taze veya kurutulmuş olarak yemeklerinize ve salatalarınıza farklı lezzetler elde etmek için kullanabilirsiniz. Taze biberiye yapraklarını buzdolabında cam kavanoz içerisinde birkaç hafta saklamak mümkündür. Kurutulmuş biberiye yapraklarını da cam kavanoz içerisinde uygun şartlarda (nemsiz, kuru ve ışıksız ortam) bir yıla kadar saklamak mümkün.

 

Çay : Biberiye’nin kurutulmuş yaprakları çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Her bir çay bardağı için bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını çaydanlığa koyun ve yaprakların üzerine kaynamış su döküp 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Bilinenin aksine bitki çayları hazırlanırken kaynatmak doğru değildir. Bitki yaprakları üzerine kaynar su dökmek daha doğrudur. Biberiye acımtırak bir bitkidir. Tatlandırmak ve acısını almak için bal, pekmez, limon, tarçın gibi başka gıdalar kullanabilirsiniz. Hazırladığınız biberiye çayını sıcak olarak tüketebilir ya da oda sıcaklığına soğutarak gün içerisinde birkaç sefer yudumlamak için cam şişede muhafaza edebilirsiniz.

 

Yağ : Biberiye yağı deri ve saç için kullanılmaktadır. Biberiye yağı yoğun miktarda fenolik bileşikler ve uçucu yağlar içerdiği için aktarlarda ve eczanelerden satın alınabilecek biberiye yağının ağız yoluyla doğrudan tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kas ve eklem ağrılarının, kas krampları ve spazmlarının, romatizmal ağrıların ortadan kaldırmak için biberiye yağı problemli bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır. Ayrıca bayanlarda selülitli bölgelere, basenlere ve yağlı bölgelere biberiye yağının masaj yaparak uygulanması, selülit, yağ ve basenlerin azalmasına, cilt üzerindeki çatlakların iyileşmesine, cildin pürüzsüz görünümüne kavuşmasına olanak sağlar. Biberiye yağı, badem yağı ve/veya zeytinyağı ile zenginleştirilerek saç diplerine masaj yaparak uygulandığında saç derisindeki kepek oluşumunun önüne geçilir, saç derisinin ve saç hücrelerinin yenilenmesine, saç derisinin yağlanmasının önüne geçilmesine imkan sağlanır, saçın güçlenmesine ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

 

Nefes Açıcı Buhar Banyosu : Solunum yolu hastalıklarının, migren ağrısının ve baş ağrısının giderilmesi için biberiye ile hazırlanan buhar banyosu ideal bir uygulamadır. Biberiye buhar banyosu için, bir tencere içerisine iki yemek kaşığı kadar kuru biberiye koyun ve suyu bir dakika kadar kaynatın. Taze biberiye kullanmak isterseniz 3-4 dal koymanız yeterli gelecektir. Kaynayan suyu ocaktan indirdikten hemen sonra başınızın üzerine kuru bir havlu alın ve tencereden yükselen biberiye buharını içinize çekebileceğiniz şekilde tencere üzerine eğilin. Havlu tenceren çıkan buharın odaya yayılmasını ve buhardan maksimum seviyede faydalanmanızı sağlayacaktır. Bu işleme 10-15 dakika kadar devam edin. Bunaldığınızı hissettiğiniz anda başınızı tencereden kaldırın. Bu sırada biberiye buharının dağılmaması için tencerenin üzerine havluyla ya da tencerenin kapağıyla kapatabilirsiniz.

  

Yemek Kulübüm - Biberiyeli Tarifler

 

Yemek Kulübüm - Biberiyeli Tarif Ekle

 

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir, size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
 
  

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

 

Top