Biotin (H vitamini)

H vitamini (Biotin) nedir? Biotinin faydaları nelerdir, nelerde bulunur? Biotin ne işe yarar, hangi gıdalarda bulunur? Biotin fazla olan besinler nelerdir.

Biotin (H vitamini)

Biotin, diğer adıyla H vitamini ya da bazı kaynaklardaki ismiyle B7 vitamini. Biotin, vücudumuz içerisinde yağ asitlerinden yağ oluşumu reaksiyonunda ve glikozdan glikojen oluşumu reaksiyonunda görev alır. Vücut hücrelerinin gelişiminde ve kan şekeri seviyesinin kontrolünde de görev almaktadır. Biotin gıdalarda ya serbest halde bulunur (bitkisel kaynaklı gıdalarda) ya da proteinlere bağlı olarak (hayvansal kaynaklı gıdalarda) bulunur. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu biotin gıdalardan alındığı gibi vücudumuz tarafından da barsaklarda üretilmektedir. Bu sebeple biotin eksikliği nadir rastlanılan bir durumdur. Biotin eksikliğinde, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, kas ağrıları, saçlarda ve saç derisinde zayıflama, saç dökülmesi, deride kuruma ve pullaşma ortaya çıkabilir. Biotin ısıl işlemlere dayanıksız bir gıda olması nedeniyle gıdanın depolanmasında ve pişirilmesinde dikkat edilmelidir. Yumurtanın beyaz bölümünde bulunan avidin isimli madde, yumurta beyazının çok tüketildiği durumlarda Biotin’in barsaklarda emilimini engeller. Bu sebeple yumurta beyazının çok yüksek miktarlarda tüketilmemesi tavsiye edilir.

En önemli Biotin kaynağı gıdalar; karaciğer, böbrek, süt ve süt ürünleri, ekmek ve bira mayası, beyaz ve kırmızı et, balık eti, kabuklu deniz ürünleri (ıstakoz, istiridye), karnabahar ve yumurta sarısıdır.

Top