Brucella Zehirlenmesi

Brucella Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Brusella nasıl bulaşır, Brusellosis hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur? Brusellosis öldürür mü?

Brucella ve Brucella Zehirlenmesi

Brucella cinsi oksijenli ortamda yaşayabilen kısa çubuk şeklinde ve B.melitensis, B.abortus, B.ovis gibi birçok alt türü olan bir bakteridir. Brucella cinsi bakterilerin neden olduğu hastalığa Brusellozis adı verilir. Bu hastalık en çok çiftlik hayvanlarında, hayvanlarla doğrudan temas eden veteriner, hayvan bakıcısı, hayvan sahibi, mezbaa işçileri gibi kişilerde sıklıkla görülmektedir. Brucella bakterileri çiftlik hayvanlarında düşük ve kısırlığa neden olurken insanlarda Brusellozis ve Malta Humması hastalıklarına neden olmaktadır. Veteriner, hayvan bakıcıları ve mezbaa işçileri için Brusellozis bir meslek hastalığıdır.

Brusellozis hastalığı daha çok çiftlik hayvanlarında görülmektedir. İnsanlara gıdalar aracılığı ile ağız yoluyla geçebildiği gibi çiftlik hayvanları ile uğraşan meslekleri icra eden kişilere temas yoluyla da bulaşmaktadır.Brucella bakterisinin güneş ışığına ve dezenfektan maddelere karşı oldukça hassastır bu nedenle kolayca tahrip olurlar. Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde çiftlik hayvanlarından elde edilen sütlerin iyi pastörize edilmemesi nedeniyle Brusellozis hastalığı sıklıkla görülmektedir. A.B.D. gibi gelişmiş ve süte yaygın olarak pastörizasyon işlemi uygulanan ülkelerde ise Brusellozis hastalığı neredeyse hiç görülmemektedir.

Brusellozis hastalığının belirtileri ilgili kontamine gıdanın tüketilmesini takiben 3-21 gün arasında görülmektedir. Hastalık belirtileri; ateş, terleme, üşüme, halsizlik, göğüs ve eklemlerde ağrılar, kilo kaybı, iştahsızlık, uzun dönemde depresyondur. Bazı depresyon durumlarının şiddetli olması nedeniyle intihar ile sonuçlanan vakaların olduğu bilinmektedir. Hastalık tedavi edilmezse yıllar boyunca kendi kendine tekrarlayabilir. Hastalığın belirgin bir aşısı olmamakla birlikte bazı ilaçlar ile tedavisi mümkün olabilmektedir. Ancak erken teşhis edilip tedavisi yapıldığı durumlarda bile hastalığın nüksettiği durumlar olabilmektedir.

Brucella bakterisinin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Özellikle hayvanlar ile temastan sonra ellerimizi çok iyi yıkamalı olası bulaşmaların ağır sonuçlara neden olmasını engellemeliyiz. Brucella bakterisi kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Brucella bakterilerinin bulunması muhtemel gıda maddeleri şunlardır:

Süt ve süt ürünleri özellikle peynir (iyi pastörize edilmemiş sütler), kırmızı ve beyaz et ve bu etlerin ürünleri (iyi pişirme ve ısıtma işlemi uygulanmamış etler).

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top