C Vitamini (Askorbik Asit)

C vitamini Askorbik Asit nedir, faydaları nelerdir? C vitamini içeren gıdalar neler, nelerde bulunur? C vitamini eksikliği belirtileri neler, görülen hastalıklar.

C Vitamini (Askorbik Asit)

C vitamini diğer adıyla Askorbik Asit. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu antioksidan olan bir vitamindir. Antioksidan bir madde olması nedeniyle ısı, ışık ve oksijen ile kolayca bozunabilir. Vücudumuza yüksek miktarlarda alınması durumunda vücudumuzda depolanmaz. Vücudumuza aldığımız C vitamini vücudun ihtiyacı kadar olan miktarı kullanıldıktan sonra fazla geleni idrar ile vücuttan atılır. Bu sebeple vücutta depolanmayan C vitamini gıdalarla sürekli alınması gereken bir vitamindir. C vitamininin vücuttaki en önemli görevi bazı aminoasitlerin üretilmesinde görev almak, folik asidin aktif hale gelmesine yardımcı olmak, vücudun bazı minerallerden daha yüksek fayda sağlamasına yardımcı olmak, antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerin yakalanması ve inaktif hale getirilmesini sağlamaktır. C vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek en önemli hastalık İskorbüt hastalığıdır. İskorbüt hastalığı diş etlerinde şişme, çekilme ve diş eti kanamalarına neden olan bir hastalıktır. İskorbüt hastalığı dışında, vücudumuza yeterli C vitamini almazsak açık yaraların iyileşmesi, kemik kırılmalarında kemiğin kaynaması daha uzun zaman alır, kalp atışlarında düzensizlik, eklemlerde ağrı, vücutta yorgunluk, iştah azalması, deride kuruluklar ve çatlamalar meydana gelir, bakteriyel hastalıklara karşı vücut direnci düşer.

C vitamini bitkisel kaynaklı gıdalarda bolca bulunur. Hayvansal kaynaklı gıdalarda en çok sütte bulunan C vitamini kırmızı et ve balık etinde de az miktarda bulunmaktadır. Bitkisel kaynaklı gıdalar arasında C vitamini en çok turunçgillerde (limon, portakal, mandalina, greyfurt vb.) bulunur. Bulunduğu diğer gıdalar, sivri biber, çarliston biber, kapya biber, maydanoz, kuşburnu, elma, asma yaprağı, kivi, kara lahana, karnabahar, ıspanak, kızılcık, çilek, lahana, domates, şeftali, ahududu, böğürtlen ve taze fasulyedir.

C Vitamini İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 13’de görebilirsiniz.

 

C vitamini hangi gıdalarda bulunur

Top