Campylobacter Zehirlenmesi

Campylobacter jejuni Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? C.jejuni hangi gıdalarda bulunur, C.jejuni gıdalara bulaşma yolları nelerdir?

Campylobacter jejuni ve Campylobacter Zehirlenmesi

Campylobacter jejuni bakterisi genel olarak oksijensiz ya da sınırlı miktarda oksijenin bulunduğu ortamlarda yaşayan bir bakteridir. Avrupa’da daha önce bakteriyel ishal hastalığının en büyük nedeni olmuştur. Campylobacter jejuni’nin neden olduğu hastalığa Campylobacteriosis denir. Bu hastalıklar ayrıca campylobacter mide iltihabı veya barsak iltihabı olarak da bilinir.

Campylobacter jejuni bakterisi ishale neden olur. İshal bazen sulu bazen yapışkan olabilir ve bazı durumlarda kan içerebilir. Campylobacter jejuni ilgili kontamine gıdanın tüketilmesinden 2-5 gün sonra ateş, karın ağrısı, mide bulantısı, baş ve kas ağrısı gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir. Hastalık 7-10 gün içerisinde kendi kendine son bulur ancak zaman zaman hastalığın kötüye gitme ve sürenin uzama durumu görülebilir. Campylobacter jejuni bakterisinin çok az miktarı bile barsaklarımızda ishale neden olabilir. Campylobacter jejuni zehirlenmesinin teşhisi dışkıdan alınan örneklerin analiz edilmesi ile yapılabilir.

Campylobacter jejuni zehirlenmesi her yaşta ve her bireyde görülebilir ancak 6 yaş altı çocukların, genç yetişkinlerin (14-30 yaş) etkilenme riski diğer yaş gruplarına göre daha yüksektir.

Campylobacter jejuni zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Tavuk eti ve tavuk yumurtası, çiğ süt, klorlanmamış sular. 

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top