Çinko (Zn) Minerali

Çinko minerali özellikleri ve faydaları nelerdir? Çinko minerali hangi gıdalarda bulunur, Çinko minerali görevi ve önemi nedir? Eksikliğinde görülen hastalıklar.

Çinko (Zn) Minerali

Yetişkin bir bireyin vücudunda 1-4 gram arasında çinko minerali bulunmaktadır. Çinko vücudumuzda kimyasal reaksiyonlarda görev alan enzimlerin önemli bir parçası olmakla birlikte saç, deri, tırnak, kemik, karaciğer, böbrek, pankreas, kan ve erkeklerde testiste bulunan önemli bir mineraldir. Çinko enzimlerle birlikte, protein sindiriminde ve üretiminde, karbonhidrat sindirimi ve üretiminde ve diğer kimyasal reaksiyonlarda görev alır. Bunun dışında gözlerin karanlığa adapte olmasında da çinko görev alır. Yetişkin bir kadın birey günlük ortalama 12 mg çinkoya ihtiyaç duyarken yetişkin bir erkek birey 15 mg çinkoya ihtiyaç duymaktadır. Çinko yetersizliğinde vücutta yaraların iyileşmesinde gecikmeler, tat ve koku duyarlılığında bozulma, bağışıklık sisteminin çalışmasında düzensizlik, erkeklik organlarının gelişememesi, karaciğer ve dalak büyümesi gibi problemler yaşanabilir. Çinkonun yüksek miktarda tüketilmesi durumunda çinko zehirlenmesi yaşanabilir.

Çinko mineralince zengin olan gıdalar; tahılların kabukları (tam buğday ekmeği, kepekli ekmek), kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuru baklagiller, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlardır. Hayvansal kaynaklı gıdalardan çinko emilimi, bitkisel kaynaklı gıdalara göre daha fazla olmaktadır.

Çinko İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Çinko minerali en çok hangi gıdalarda var

Top