Citrinin Zehirlenmesi

Citrinin Toksini Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Citrinin toksini hangi gıdalarda bulunur? Gıdalardaki mikotoksin maddeler nelerdir?

Citrinin Nedir? Citrinin Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Aspergillus ve Penicillium cinsiküflerin birçok türü tarafından üretilen sarı renkli bir toksin maddedir.Penicillium citrinum küfü dünya üzerinde özellikle pirinç ekimi yapılan alanlarda bulunur. Çin, Japonya, Bruma, İtalya ve A.B.D’de üretilen pirinçlerde sıklıkla tespit edilir. Penicillium citrinum küfü uygun şartlarda depolanmayan pirinç tanelerinin üzerinde çoğalmaya başlayarak citrinin toksinini üretir. Penicillium citrinumküfünün büyümesi, çoğalması ve toksin üretmesi aşamalarında pirinç kabuğundaki renk pigmentleri beyazdan sarıya dönmeye başlar. 17. yüzyıldan beri “Sarı Pirinç Sendromu” olarak bilinen citrinin toksini zehirlenmesi akut olarak kardiyak beri beri hastalığına neden olmaktadır. Citrinin toksini de okratoksin gibi böbrekleri etkileyen güçlü bir toksindir ancak okratoksin citrinin’den daha güçlü ve etkili bir zehirdir.

Citrinin zehirlenmesinin ilk belirtileri göğüs bölgesinde ve bacakların arka bölgelerinde kısmi felç, çarpıntı ve kusma olarak ortaya çıkar. Bu belirtileri takiben solunum sisteminde düzensizlikler, kardiyovasküler bozukluklar, felç, vücut ısısında düşme, koma ve nefes alamama neticesinde ölüm görülebilir.

Citrinin toksinini gıdalardan uzaklaştırabilmemiz veya yok edebilmemiz çok mümkün değildir. Bu sebeple citrinin bulunması muhtemel gıdaların fark edilmesi durumunda tüketilmemesi gerekir.

Citrinin bulunması muhtemel olan gıdalar;

Pirinç başta olmak üzere sulu arazide yetiştirilen tahıllar ve tahıl ürünleri, yer fıstığı, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir ve toprak üzerinde kurutulmuş diğer tüm gıdalar.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top