Clostridium botulinum Zehirlenmesi

Clostridium botulinum Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? C. botulinum hangi gıdalarda bulunur? C. botulinum toksini dünyanın en güçlü zehirleri arasında.

Clostridium botulinum İntoksikasyonu Nedir? Clostridium botulinum Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Clostridium botulinum bakterisi oksijensiz ortamlarda yaşayan, çubuk şeklinde, zorlu ortamlarda “spor” form oluşturabilen ve sporları ısıya dayanıklı bir bakteridir. Clostridium botulinum bakterisinin yedi farklı alt tipi bulunmaktadır ve tüm alt tipler nerotoksin üreterek zehirlenmeye neden olur. Clostridium botulinum bakterisi nerotoksin üreterek neden olduğu zehirlenmeye Botulizm adı verilir. Botulizm insanlarda dört farklı şekilde görülebilir: Gıda Botulizmi, Bebek Botulizmi, Yara Botulizmi ve Sınıflandırılamamış Botulizm.

Gıda Botulizmi Clostridium botulinum bakterisinin gıdalarda bulunması sırasında üretmiş olduğu nerotoksinin gıda ile tüketilmesi sonucu meydana gelir ve en ciddi gıda zehirlenmesi tipidir. Clostridium botulinum bakterisinin üretmiş olduğu nerotoksin sinir sistemini doğrudan etkileyerek kas felcine neden olan bir toksin türüdür. Bu sebeple vücutta kalıcı hasarlara neden olmakla birlikte büyük oranda ölümlere de neden olmaktadır. Clostridium botulinum bakterisinin üretmiş olduğu nerotoksin sinir sistemini doğrudan etkilediği için ilaç ve kozmetik sektöründe de seyreltilmiş halde kullanılır. Kozmetik sektöründe Botulinum toksininin kullanıldığı ve en çok bilinen uygulama Botoks’tur.

Gıda kaynaklı botulizmin belirtileri ilgili kontamine gıdanın tüketilmesinden 4-36 saat sonra görülmeye başlanır. Botulizm zehirlenmesinin erken belirtileri halsizlik, baş dönmesi, çift görme, konuşma ve yutkunmada zorluk çekme, nefes alıp vermede zorlanma, kaslarda halsizlik ve zayıflıktır.

Botulizm, hastanın dışkısından ya da hastanın tükettiği gıdadan alınan örneklerin analiz edilmesi ile tespit edilebilir. Botulizm zehirlenmesi her yaş ve cinsiyette tüm bireylerde görülebilir.

Clostridium botulinum bakterisinin organizma ve sporları doğada dağılmış olarak bulunabilir. Bunlar hem işlenmiş topraklarda hem de orman topraklarında, akarsu ve göllerin dip çamurunda, balık ve memelilerin barsak sistemlerinde, yengeç ve diğer kabukluların iç organları ve solungaçlarında bulunmaktadır. Clostridium botulinum bakterisini yok etmek için gıdalarımızı en az 75°C'de 10-15 dakika ısıtmalıyız. 75°C ve üzerinde tüm sıcaklıklarda Clostridium botulinum bakterisi ölür.

Clostridium botulinum zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Asit oranı düşük olan tüm gıdalar ve özellikle ev yapımı konserve gıdalar (mısır, fasulye, bezelye, biber, kuşkonmaz, mantar, ıspanak, ton balığı, patlıcan vb.), tütsülenmiş ve tuzlanmış balık, tütsülenmiş et ve sosis.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top