Clostridium Zehirlenmesi

Clostridium perfringens Gıda Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Clostridium perfringens hangi gıdalarda bulunur? C.Perfringens nasıl bulaşır, tedavisi nedir.

Clostridium perfringens ve Clostridium perfringens Gıda Zehirlenmesi

Clostridium perfringens bakterisi oksijensiz ortamlarda yaşayan, çubuk şeklinde, zorlu ortamlarda “spor” form oluşturabilen ve sporları ısıya dayanıklı bir bakteridir. Clostridium perfringens doğada; toprakta, çamurda, kanalizasyon atıklarının olduğu alanlarda geniş ölçüde bulunur ve sıklıkla evcil hayvanların barsaklarında rastlanır.

Clostridium perfringens bakterisinin neden olduğu gıda zehirlenmesine “Perfringens Gıda Zehirlenmesi” denir. Nadir olarak görülmekle birlikte ciddi bir zehirlenmedir. Perfringens zehirlenmesinin belirtileri, ilgili kontamine gıdanın tüketilmesinden 8-22 saat sonra ortaya çıkmaktadır. Şiddetli karın ağrısı ve ishal temel belirtileridir. Kontamine gıdada Clostridium perfringens bakterisinin sayısı çok yüksek miktarda ise ishal çok şiddetli olur. 1-2 hafta boyunca sürebilen bu durumlarda vücudun yüksek miktarda su kaybetmesi sonucu hastalık ölüm ile neticelenebilir.

Perfringens zehirlenmesi hastanın dışkısından ya da hastanın tükettiği gıdadan alınan örneklerin analiz edilmesi ile tespit edilebilir.

Clostridium perfringens bakterisinin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Clostridium perfringens bakterisi kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Clostridium perfringens zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

İyi ve doğru şekilde pişirilmemiş, yetersiz ısıtma işlemi yapılmış gıdalar, kantin, yemekhane, hastane, askeri birlik, hapishane gibi yüksek sayıda hazırlanan ve uzun süre bekletildikten sonra servis edilen gıdalar, et ve et ürünleri.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top