Çocukların Yememesi Gereken Zararlı Yiyecekler

Çocuğun yememesi gerekenler, çocukların asla tüketmemesi gereken yiyecekler, çocukların uzak durması gereken gıdalar, çocuklar için zararlı olan tehlikeli yiyecekler

Çocukların Yememesi Gereken Zararlı Yiyecekler

Gıda Mühendisi ve Sağlıklı Beslenme Koçu Mithat Taş, çocuğun yememesi gerekenler, çocukların asla tüketmemesi gereken yiyecekler, çocukların uzak durması gereken gıdalar ve çocuklar için zararlı olan tehlikeli yiyecekler hakkında bizlere önemli bilgiler verdi. 

Hepimiz bir zamanlar çocuktuk. Hangimiz rengarenk şekerlemeleri, çikolataları cipsleri sevmedik, yemedik ki. Her çocuk bunları sever elbette. Şekerlemeleri, cipsleri hep çocuklar için zararlı yiyecekler olarak biliriz ama gerçekten öyle mi. Ya da bu yiyecekler ne kadar zararlı. B yiyeceklerin haricinde hangi gıdalardan çocukları uzak tutmalıyız. Bu ve bunun gibi soruların cevaplarını Gıda Mühendisi ve Sağlıklı Beslenme Koçu Mithat Taş’a sorduk. O da bizim için cevapladı. İşte merak edilen soruların cevapları.

 

Çocukların yememesi gereken yiyecekler nelerdir?

Öncelikle şöyle bir ayrım yapmakta fayda görüyorum. Çocuklar için gıdaları kategorize edeceksek 3 gruba ayırabiliriz.

  • Kesinlikle tüketilmemesi gereken gıdalar
  • Uzak durulması gereken yiyecekler, ki, ara sıra tüketebilirler
  • Sağlıklı olan yiyecekler, mutlaka tüketilmesi gerekenler.

 

Çocukların kesinlikle tüketmemesi gereken yiyecekler şunlardır.
 

Salam/Sosis: Endüstriyel olarak üretilen salam ve sosislerin içerisine raf ömrünü uzatmak ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için nitrit ve nitrat tuzları konulmaktadır. Özellikle merdiven altı üretilen bu ürünler nitrit ve nitrat tuzları kontrolsüz bir şekilde kullanılmakta. Bu maddelerin vücuda sıklıkla alınması zamanla kansere neden olabilmekte, böbreklere zarar vermektedir. 

Patates Kızartması: Patates kızartmasını tüm uzmanlar tüketilmemesi gereken bir yiyecek olarak söylemekte ancak ben burada şu ayrımı yapmak istiyorum. Evde hazırlanan patates kızartmaları yüksek miktarda bir sağlık riski oluşturmamaktadır. Çünkü evimizde taze patatesleri, ayçiçek, mısır özü ya da zeytinyağı ile kızartıyoruz. Kızartmada kullanılan yağlar genellikle ya yeni ya da 1-2 kez kullanılmış oluyor. Ancak ev dışında sarılan patatesler dondurulmuş oluyor. Dondurulmuş ürünler bir ön kızartma işleminden geçiyor. Bu kızartma işleminde palm yağı veya türevleri kullanılıyor. Palm yağı türevleri kolayca trans forma dönüşebilmekte ve zamanla kansere neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra palm yağı ciddi bir obezite nedenidir. Tüm bunlara ek olarak ev dışında hazırlanan patates kızartmalarında akrilamid oluşma oranı daha yüksektir. Bu nedenle dışarıda satılan patates kızartmalarından çocuklar kesinlikle uzak durmalıdır. 

Alkollü İçecekler: En az 15 yaşına kadar tüm çocuklar alkol ve alkollü içecek tüketiminden korunmalıdır. Alkol kullanımı beyinsel, sinirsel ve psikolojik gelişmeyi olumsuz etkileyen bir faktördür.

Cipsler: Yağ ve yüksek miktarda serbest glikoz içermeleri nedeniyle obezite, diyabet ve yüksek kolesterolü tetikleyen ve bu hastalıklara yakalanma riskini yükselten yiyeceklerdir.


Gazlı, Şekerli ve Asitli İçecekler: Yüksek miktarda şeker içermeleri nedeniyle diyabet riskini arttırlar. Yüksek oranda asit içermeleri nedeniyle vücudun ve sindirim sisteminin pH dengesini bozarlar.


Boyalı Şekerlemeler/Jelibonlar: Çocuklara kısa süreli bir keyif vermenin dışında vücut sağlığı bakımından hiçbir faydası olmayan yiyeceklerdir. İçeriğindeki yüksek şeker diyabet riskini arttırmakta, renk vermekte kullanılan katkı maddeleri astımdan, deri dökülmesine halisülasyon görmekten, sinir bozukluğuna birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Diş çürükleri, hipertansiyon, kronik yorgunluk vb. birçok sağlık sorununa neden olabilirler. 

Hazır Meyve Suları: Hazır meyve suları yüksek miktarda serbest glikoz ve früktoz içermesi nedeniyle diyabet riskini yükselten gıdalardır. 

Kahve Kreması: Kahvenin tadını yumuşatmak için kullanılan bir üründür. İçerisinde mısır şurubu, işlenmiş şekerin yanı sıra dipotasyum fosfat, mono ve digliserid, sodyum alümino silikat gibi katkı maddeleri bulunmaktadır. Normalde biz yetişkinlerin de kullanmaması gereken çocuklar kesinlikle uzak tutulmalıdır. 

Kahve: 10 yaş altında çocukların kesinlikle kullanmaması bir gıda maddesidir. 10 yaş üzeri çocuklarında sıklıkla tüketmemesi gerekir. 

Hazır Çorbalar ve Toz İçecekler: Üretilmeleri sırasında birçok gıda katkı maddelesinin kullanıldığı bu ürünler birçok farklı sağlık sorununa neden olabilir.

GDO ve Yoğun Miktarda Katkı Maddesi İçeren Yiyecekler: Bu sınıfa giren gıdaların artık zararlarını tek tek saymaya gerek yok sanırım.

 

Çocukların uzak durması gereken, ara sıra tüketebilecekleri gıdalar 

Poğaça/Kurabiye: Ev yapımı bile olsalar, poğaçalar ve kurabiyeler çocukların sıklıkla tüketmemesi gereken yiyeceklerin başında gelir. Her gün kahvaltı yerine tüketildiklerinde diyabet riskini arttırır, insülin direncine neden olurlar. 

Çikolata: Yalnızca çocukların değil, biz yetişkinlerinde en sevdiği şey değil mi. Tablet halinde satılan çikolatalar şeker içermeleri dışında ciddi sağlık sorunu oluşturacak potansiyelde değildirler. Bu nedenle sıklıkla tüketilmemeleri gerekir. Ama mutlaka yemeklerden sonra tüketilmeli, aç karnına tüketilmemelidirler. 

Tütsülenmiş Balıklar ve Et Ürünleri: Bu ürünler tütsüleme işleminin uygulanmasına göre farklı miktarlarda kanserojen madde içerebilmektedir. Tütsüleme işleminin doğru yapıldığından emin olduğunuz yerlerden alınan gıda ürünlerinden 10 yaş üzeri çocuklar sınırlı miktarda tüketebilirler. 

Bisküviler, gofretler ve snackler: Hiçbir çocuk bu gıdalara karşı koyamaz. Sınırlı miktarda tüketilmelerinde ciddi sağlık sorunları olmaz. Ancak unutulmaması gereken bir şey var. Bu yiyecekler kesinlikle aç karnına değil, yemeklerden sonra tüketilmelidirler. 

İşlenmiş Gıdalar: Gıdalar ne kadar çok işlenirse sağlığımız için o kadar çok zararlı olabilmektedir. O nedenle daha az işlenmiş gıda daha sağlıklı bir yaşamdır.

 

Top