Çörek Otu Nedir, Çörek Otunun Faydaları Nelerdir

Çörek otu nedir, çörek otunun faydaları yararları zararları nelerdir, çörek otu yağı nasıl kullanılır, çörek otu kullananlar nasıl tüketilir, çörek otu ile zayıflama

Çörek Otu Nedir, Çörek Otunun Faydaları Zararları Nelerdir?

Bu yazıda; çörek otu nedir, çörek otu hakkında bilgi, çörek otunun sağlığa faydaları zararları yan etkileri nelerdir, çörek otunun besin değerleri yapısında bulunan vitaminler mineraller nelerdir, çörek otu nasıl kullanılır hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Çörek Otu Nedir? Çörek Otu Hakkında Bilgi

Çörek otu Latince adı Nigella olan, düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından birçok farklı türü bulunan otsu, yıllık bir bitkidir. Genellikle kumlu, gevşek toprakları ve ılıman iklimleri sever. Anavatanının Güney ve Güneydoğu Asya olduğu düşünülmektedir. Günümüzde Hindistan, Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Amerika ve Türkiye’de yetişmektedir. Çörek otu bitkisinin tohumları 1-3 mm boyunda, susam tohumuna benzer, siyah renkli ve yağlıdır. Ancak yağlı olmakla birlikte yağ oranı, yağlı tohum olarak kullanılacak kadar yüksek değildir. 

Ülkemizde yapılan arkeolojik çalışmalarda Hitit dönemine ait imbikler içerisinde çörek otu bulunmuştur. Bu bulgular, onun binlerce yıl öncesinde bile, ne kadar değerli ve önemli olduğunun bir göstergesidir. Birçok toplumda ve kültürde şifa kaynağı olarak geleneksel tıp alanında çeşitli hastalıkların tedavisinde ve çeşitli rahatsızlıkların önlenmesinde kullanılmıştır. Peygamber efendimiz tarafından da faydaları övülen bu şifa kaynağı bitki yüz yıllardır birçok bilim adamı tarafından araştırılmıştır. 

Bu şifalı bitki, hak arasında siyah kimyon (black cumin), siyah susam, karaca, şevkerak, kara çörek olarak da bilinmektedir. 

Çörek Otunun Besin Değeri Ve Yapısında Bulunan Bileşenler

Yaklaşık olarak %21 protein (albumin), %38 karbonhidratlar ve %35 bitkisel yağlardan oluşan çörek otunun içeriğindeki aktif maddeler, nigellon, thymoquinone ve uçucu olmayan yağlardır. Diğer maddeler ise, linoelik asit (omega-6, omega-3), oleik asit, palmitik asit, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, çinko, bakır, magnezyum, selenyum, fosfor, vitamin A, vitamin B, vitamin B2, niasin ve vitamin C’ dir.

Özellikle nigellon ve thymoquinone etken maddeleri, bu bitkinin destekleyici özelliğiyle doğrudan alakalıdır. 

Çörek Otunu Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Binlerce bilimsel araştırmaya konu olan bu şifalı bitkinin astımdan kansere, sinir hastalıklarından parkinsona kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceği görülmüştür. İnsan sağlığı üzerine faydaları şu şekilde sıralanabilir: 

Kanser Üzerine Etkileri

Kanserli hücrelere olan etkisi üzerine yapılmış birçok bilimsel çalışmanın ortak sonucu; yapısında bulunan “thymoquinone” isimli kimyasal maddenin birçok kanserli hücre üzerinde etkili olduğudur. 

Meme Kanseri: Mississipi Üniversitesi’nde yapılan deneyler sonucunda meme kanserine neden olan kanser hücrelerini yavaşlatmada başarılı olduğu ortaya konmuştur. 2003 yılında ABD Jackson State Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada kanser hücreleri önemli oranda tedavi edilmiştir. 

Pankreas Kanseri: “The Kimmel Cancer Center” tarafından Prof. Hwyda Arafat önderliğinde yapılan araştırmaya göre, “thymoquinone” adlı kimyasal bileşen pankreas kanseri hastalarında kanserli hücrelerin gelişimini durdurmaktadır ve bu hücreleri öldürerek kanserli hücre sayısını azaltmaktadır. 

Kolon Kanseri: 2010 yılında Mısır’da yapılan ve sonuçları National Library of Medicine’da yayınlanan çalışmaya göre çörek otu, laboratuvar hayvanlarındaki kolon kanseri hücrelerinin sayısını önemli ölçüde azaltmıştır. 

Beyin Kanseri: “Thymoquinone” adlı bileşen, en ölümcül beyin kanseri türlerinden biri olan “glioblastoma” nedeniyle gerçekleşen hücre ölümünü yavaşlatmaktadır. 

Zengin Vitamin, Mineral Ve Antioksidan Kaynağıdır

Çörek otunun da antioksidan etkisinin olduğu bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir. Zaten kansere karşı önerilmesinin başlıca nedeni olarak bu antioksidan etkisi ve vücutta oksidadif stresi azaltarak kanser oluşumunu önlemesi gösterilmektedir. B1, B2 ve B3 vitamini, folik asit, kalsiyum, demir, bakır, çinko ve fosfor başta olmak üzere fitokimyasallar da dahil 100’den fazla kimyasal bileşen içerir. 

Sindirim Sistemi Sağlığı: Sindirim ve boşaltım sistemlerini uyarır ve düzenler. İshal, dizanteri, kabızlık ve hemoroid gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 

Hipertansiyonu Önler: Bilimsel araştırmalar sonucunda çörek otunun yükselen kan basıncı değerini düşürebilen, normale dönmesine yardımcı olan doğal bir gıda maddesi olduğu görülmüştür. 

Solunum Yolu Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır: 2010 yılında yapılan laboratuvar çalışmaları sonucunda astım hastalığına yönelik olumlu etkilerinin olduğu kanıtlanmış ve bu araştırma sonucu Phytomedicine dergisinde yayınlanmıştır. 

Ağrıları Dindirir: Çörek otu, akut bademcik iltihabı ve gırtlak dokusunun iltihaplanması nedeniyle görülen boğaz ağrılarına iyi gelir. Diş ağrısını dindirmeye yardımcıdır. Çörek otu yağının geleneksel olarak migrene karşı kullanıldığı da bilinmektedir. 

Parkinson Hastalığını Önler: Neuroscience Letters’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, thymoquinone özünün parkinsonu önlediği gözlemlenmiştir. 

Radyasyon Hasarı Ve Kimyasal Silahlara Karşı Korunma: Thymoquinone bileşeninin radyasyon yüzünden hasar gören beyin dokularını koruduğu yapılan bilimsel deneylerle ortaya konulmuştur. İran İslam Cumhuriyeti, Meşhed Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalarda kimyasal saldırıya maruz kalanların hırıltı dahil, karşılaştıkları semptomları azaltıcı hatta tedavi edici etkileri bulunmuştur. 

Diyabet Hastalığı: Tohoku J Exp Med Dergisinde yayınlanan laboratuvar çalışmalarının sonucuna göre, ülkemizde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde, fareler üzerinde yapılan deneyler sonucu çörek otu yağının kan şekerini düşürmede önemli rol aldığı ortaya konulmuştur. Aynı deney daha sonraki yıllarda Yeni Zelenda’da tavşanlar üzerinde yapılmış ve aynı sonuç alınmıştır. 

Epilepsi Nöbetlerini azaltır: Medical Science Monitor dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çocuklarda, halk arasında sara olarak bilinen epilepsi nöbetlerinin sıklığını azaltmaktadır. 

Cilt Hastalıklarında Etkilidir: Sedef inflamasyonuna, topikal olarak uygulanması durumunda epidermal kalınlığı arttırmayı ve patlamaları yatıştırmayı başardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: 2010 yılında laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre çörek otu yağı radyasyona maruz kalan canlılarda bağışıklık sistemini güçlendirerek zararlı ışınların vücuttaki olumsuz etkisini azaltmıştır. Bununla birlikte Almanya’da yapılan çalışmada alerjik astım ve egzama hastalarının tedavisinde çörek otu kullanılmıştır. 

Romatizma: 2007 ve 2011 yılında yapılan 2 farklı araştırmaya göre düzenli olarak çörek otu veya yağı tüketmek romatizmaya bağlı iltihabı azaltarak hastalığın belirtilerini hafifletmektedir. 

Ameliyat İzleri: Bu konuda yapılan çalışmalar, ameliyat sonrası operasyon yapılan bölgeye düzenli olarak çörek otu yağı sürmenin ameliyat sonrası oluşabilecek yara izlerini önemli oranda ortadan kaldırdığını göstermektedir. Ancak bu araştırmalar sadece laboratuvar hayvanlarıyla sınırlıdır ve insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olup olmadığı konusunda henüz yeterli bilgi bulunmamaktadır. 


Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Her hastalığa göre farklı uygulama çeşitleri mevcuttur. Geleneksel olarak dünyanın farklı bölgelerine göre yaygın uygulama şekilleri şunlardır:

Astım ve bronşiyal problemler (Uzak Doğu, Orta Doğu ve Malezya): Kahve içerisine bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılarak günde iki defa tüketilir. Aynı zamanda, her gece çörek otu yağı ile göğüs ovulur ve kaynar su içindeki yağının buharı nefesle içeri çekilir. 

Sırt ağrısı ve diğer romatizma çeşitleri (Orta Doğu ve Malezya): Az bir miktar çörek otu yağı hafifçe ısıtılır ve daha sonra romatizmalı alan yoğun bir şekilde sıvazlanır. Günde üç defa da yağdan bir çay kaşığı içilir. 

İshal (Hindistan ve Orta Doğu): Bir fincan yoğurt ile bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılır. Belirtiler kayboluncaya kadar karışımdan günde iki defa içilir. 

Kuru Öksürük (Orta Doğu ve Kuzey Afrika): Kahve içerisine bir çay kaşığı yağından karıştırılır ve günde iki defa alınır. Göğüs ve sırt çörek otu yağı ile ovulur. 

Grip ve Burun Tıkanıklığı (Genel): Her bir burun deliğine 3-4 damla yağından akıtma, burun tıkanıklığını giderebilir. 

Saç Beyazlaması (Genel): Yağı ile düzenli bir şekilde saçlara masaj yapılması, saçların erken beyazlamasını önleyebilir. 

Saç Dökülmesi (Hindistan ve Orta Doğu): Saç derisinin tamamına limon sürülür ve yaklaşık 15 dakika beklenir. Yıkanıp saçların tamamı kurulandıktan sonra çörek otu yağı ile saç derisine masaj yapılır

Baş Ağrısı (Genel): Alın ve kulaklara yakın yüz kısımları yağı ile ovulur ve kafa bandajlanır. Aynı zamanda bir çay kaşığı çörek otu kahvaltıdan önce alınabilir. 

Sağlıklı Cilt (Hindistan): Bir çorba kaşığı çörek otu yağı ile bir çorba kaşığı zeytin yağı karıştırılır. Bu karışım ile yüz ovulur ve en az bir saat böyle beklenir. Sabunla yıkanır ve durulanır. 

Yüksek Tansiyon (Hindistan): Kahvaltıdan önce her sabah iki diş sarmısakla birlikte herhangi bir içeceğe bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırarak tüketilir.

Uyuşukluk ve yorgunluk (Türkiye): Her sabah bir bardak saf ve taze portakal suyu ile bir çorba kaşığı çörek otu tüketimine 10 gün boyunca devam edilir. 

Hafıza  (Orta Doğu): 100 mg kaynatılmış nane içerisine bir çay kaşığı yağından karıştırılır ve 15 gün içmeye devam edilir. 

Kas Ağrıları (Genel): Ağrıyan yerler çörek otu yağı ile ovulur. 

İktidarsızlık (Genel): 200 gr zeytin yağlı öğütülmüş çörek otu tohumu, 100 gr günlük, 50 gr çörek otu yağı, 50 gr zeytin yağı, 200 gr saf bal güzelce karıştırılır. Her öğünden sonra bir çorba kaşığı alınır. 

Uyku Bozukluğu (Genel): Balla karıştırılmış herhangi bir sıcak içeceğe bir çay kaşığı çörek otu yağı ilave edilip akşamları içmeye devam edilir. 

Diş Ağrısı Ve Diş Eti İltihabı (Genel): Önce sirke ile birlikte çörek otu tohumları pişirilir. Sonra üzerine yağı ilave edilir. Diş ağrısı ve diş eti iltihabını gidermek için bu karışımla ağızda gargara yapılır. 

Ülserler (Yaralar) (Endonezya ve Hindistan): Ateş üzerinde çörek otu tohumları kavrulur. Süsen kökü yağı ile veya kına bitkisi yağı ile karıştırılır ve merhem haline getirilir. Daha sonra cerahatlı yaralar üzerine yayılır. Sonra sirke ile muamele edilerek yıkanır.

 

Çörek Otunun Zararı Ve Yan Etkisi Var Mıdır? 

Gıdalarla birlikte tüketilen çörek otu genel olarak güvenli kabul edilmekle birlikte takviye olarak kullanımı, özellikle hamilelik ve emzirme döneminde sadece doktor kontrolünde yapılmalıdır. Çörek otu yağı cilt üzerinde kullanıldığında bazı kişilerde kontakt dermatite yol açabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve cildin pullanması kontakt dermatit belirtileri arasındadır. Yüksek dozlarda çörek otu yağı tüketimi böbrek veya karaciğer tahribatına neden olabilir. Aşırı şekilde çörek otu tüketimi bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürdüğü için kabızlık veya ishale neden olabilir. Eğer tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü ilaçlar kullanılıyorsa ve ek olarak çörek otu tüketilirse ilaçların etkisi artmış olur. Bu şekilde kullanımdan kaçınılmalı ve doktora danışılmalıdır. 

Çörek otunun kan şekerini düşürme özelliği vardır. Bu sebeple kan şekeri sorunu olanlar da mutlaka doktora danışmalıdırlar. Ağızdan içerek alınması gereken çörek otu yağının kokusunun hoş, parlak ve sarı renkli, akıcı ve sade olmasına dikkat edilmesi gerekir aksi durumda içilmemelidir. Bununla birlikte çörek otu tohumları alınırken büyük olmaları önemlidir.

 

Çörek Otu Tohumu Mu? Çörek Otu Yağı Mı?

Bazı görüşlere göre çörek otu tohumunun lifli yapısının sindirilemediği, bu durumun etkinliğini azatlığı savunulmaktadır. Bu durumda yağının daha faydalı olduğu söylenir. Bazı görüşlere göre ise tohumundaki lifli yapının tohumda bulunan etken maddeleri vücuda yavaş yavaş ama etkili bir biçimde verdiği ve aşırı dozları engellediği belirtilmektedir. Ancak her iki durumu da kanıtlayan yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Top