D Vitamini

D vitamini nedir, faydaları nelerdir? D vitamini içeren gıdalar neler, nelerde bulunur? D vitamini eksikliği belirtileri neler, eksikliğinde görülen hastalıklar.

D Vitamini

D vitamini gıdalarda, D vitamini olarak ya da Provitamin D halinde bulunmaktadır. Genellikle bitkisel kaynaklı gıdalarda provitamin D, hayvansal kaynaklı gıdalarda D vitamini halinde bulunur. Provitamin D, vücudumuzda deri altında depolanarak güneş ışığında bulunan UV ışınları yardımı ile D vitaminine dönüştürülür. D vitamini depolama şartlarına dayanıklı bir vitamindir. Kolay bozulmaz. D vitamini vücudumuzda kemiklerin gelişiminden sorumludur. Eksikliğinde çocuklarda raşitizm, ileri yaşlarda osteomalazi hastalığı meydana gelir. Bunlara ek olarak D vitamini, vücutta kalsiyum ve fosforik asidin barsaklarda emiliminde, kan ve dokulara dağılmasında, diş ve kemiklerin oluşumunda etkili bir vitamindir.

D vitamini bitkisel kaynaklı gıdalarda az bulunmakla birlikte esas kaynakları hayvansal gıdalardır. En önemli D vitamini kaynağı balık yağı ve balık karaciğeridir. Bunların dışında D vitamini yumurta, süt, tereyağı, peynir, ıspanak ve lahana da bulunur.

D Vitamini İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini Tablo 5 – 10’da görebilirsiniz.

 

D vitamini en çok hangi gıdalarda var

Top