Daha Fazla Balık Yemek için 7 Neden!

Neden balık yemeliyiz, balık yemenin önemi ve faydaları nelerdir, balık tüketiminin bilinmeyen faydaları neler, haftalık ne kadar balık tüketmeliyiz?

Daha Fazla Balık Yemek için 7 Neden!

Bu yazıda; neden balık tüketmeliyiz, haftada ne kadar balık yemeliyiz, balık yemenin sağlığımıza faydaları nelerdir hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Daha fazla balık tüketmek daha fazla sağlık demektir.

Daha sağlıklı bir yaşam için haftada iki kez balık tüketmeliyiz. Çok zahmetli olduğunu ya da ekonomik olmadığını düşünenler içinse en kötü ihtimalle haftada en az bir kez balık tüketmelerini tavsiye ederiz. Peki üzerine basarak vurguladığımız daha fazla balık tüketiminin sağlığımıza ne gibi faydaları vardır; İşte size 7 neden!

  

1 – Kanser riskini düşürmeye yardımcı olur

Balıklarda bol miktarda bulunan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, bazı kanser hastalığı risklerini %30 ila %50 arasında azaltmaktadır. Omega 3 ve 6’nın haricinde balıklarda bol miktarda bulunan Selenyum minerali de yine kanser hücreleri ile savaşma özelliğine sahiptir.

 

2 – Depresyonla mücadele eder

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, vücudumuzda depresyon ile mücadele eden Seratonin hormonunun seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.

 

3 – İnflamasyonun düşürülmesine yardımcı olur

Omega 3 ve 6 yağ asitleri, vücudumuzda meydana gelebilecek artrit gibi iltihaplanma rahatsızlıklarına (inflamasyon) karşı koruyucu ve önleyici etki gösterir, vücudun inflamasyon döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur.

 

4 – Kardiovasküler (Kalp ve Damar) Sağlığını olumlu yönde etkiler

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri damarların elastikiyetinin korunması ve gelişmesine, kandaki kötü kolesterol (HDL) seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu iki etki kan ve damar hastalıklarının önlenmesi, kan ve damar sağlığının korunması için çok önemlidir.

 

5 – Alzheimer ve Kişilik Bölünmesi gibi hastalıklarla mücadele eder

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, haftada en az bir kez balık tüketen 45 yaş üstü kişilerde, tüketmeyenler kişilere oranla Alzheimer ve Kişilik Bölünmesi gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

 

6 – Gözün görme yeteneğini geliştirir

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri göz hücrelerinin, hücre zarını güçlendirerek göz yapısının ve gözün görme kabiliyetinin güçlenmesini destekler.

 

7 – Diyabet ile mücadele eder

Bol miktarda balık tüketen kişilerin kan şekeri seviyesi, tüketmeyen kişilere oranla daha düşük olduğu ve düzenli balık tüketen kişilerin diyabete yakalanma riskinin daha düşük olduğu yapılan çeşitli araştırmalarda görülmüştür.

 

Top