Daha hızlı kilo nasıl verilir

Hızlı kilo vermenin yolları nelerdir? Daha hızlı kilo nasıl verebilirim? Hızlı kilo verme yöntemleri nelerdir? Nasıl hızlı kilo verilir, verebilirim?

Hızlı kilo vermenin yolları nelerdir? Daha hızlı kilo nasıl verebilirim? Hızlı kilo verme yöntemleri nelerdir? Nasıl hızlı kilo verilir, verebilirim?

 

Her kadın fazla kilolarından kurtulmak ve daha ince görünmek ister. Daha ince görünmek için daha az yemek ya da hızlı kilo verdirdiğini iddia eden maddeleri tüketmek çözüm değildir. Hızlı kilo vermenin en doğru ve sağlıklı yolu yemek miktarını biraz azaltmak ve bol bol spor yapmaktır.

 

Daha hızlı nasıl kilo verebilirim?

Daha hızlı kilo vermek için öncelikle hızlı kilo verdirdiğini iddia eden diyetleri ve gıda takviyelerini unutun. Diyet yaparken, zayıflarken amaç her zaman sağlıklı beslenme olmalıdır. Bunu unutmayın. Sağlıklı bir şekilde daha hızlı kilo verebilmenin elbette bir yolu vardır. Bu yol her gün gıdalarla aldığımız kaloriden daha fazlasını harcayabilmektir. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

30-40 yaş arasındaki kadınların günlük enerji ihtiyaçları yaşam biçimlerine göre (az hareketli-çok hareketli) 1.800-2.000 kcal arasında değişmektedir. Bu enerji ihtiyacı vücudun normal işleyişi ve günlük yapılan işlere göre hesaplanmaktadır. Başka bir ifade ile vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu toplam enerji miktarı 1.800-2.000 kcal’dir. Yaşa göre bireylerin günlük ihtiyaç duyduğu enerji miktarlarını öğrenmek için bu tabloya göz atabilirsiniz.

 

Zayıflama egzersizleri yapın

Daha hızlı kilo verebilmek için 1.800-2.000 kcal’den daha az alacak şekilde bir diyet yapmak ve spor yaparak vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarını arttırmak gerekir. Vücut spor yaparak daha çok enerji harcar. Spor yaparken vücudun ihtiyaç duyduğu enerji eğer günlük diyette tüketilen gıdalar ile karşılanmazsa metabolizma vücuttaki fazla yağları tüketmeye başlar ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi depolanmış yağlardan karşılar.

Burada hatırlatmamız gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Gıdalarla, vücudun ihtiyaç duyduğu günlük enerji ihtiyacının yarısından daha az enerji almak oldukça sakıncalı olabilir. Başka bir ifadeyle diyet yapıyor bile olsanız her gün 900 ila 1000 kcal arasında enerji mutlaka gıdalarla alınması gerekir. Uygulanan diyet programında 900 kcal’nin altında günlük enerji alımı vücudun anormal derecede yorulmasına ve metabolizmanın aksamasına neden olabilir. Nasıl bir diyet programı uygularsanız uygulayın ancak günlük tükettiğiniz enerji miktarı 900 kcal’nin altında olmamasına özen gösterin.

 

Hızlı kilo verdiren gıdaları tüketin

Acı ve baharatlı gıdalar da vücut metabolizmasını hızlandırarak daha hızlı kilo vermeye yardımcı olmaktadırlar. Özellikle acı kırmızı biber ciddi oranda metabolizma hızlanmasına katkı sağlar. Daha hızlı kilo verebilmek için diyet listesinde her gün 1 adet acı kırmızı biber olması faydalı olabilir. Ancak acı biber metabolizmayı hızlandırıyor diye aman fazla tüketmeyin. Fazlası sindirim sistemine zarar verebilir.

Diyet yaparken amaç fazla kilolardan yani vücuttaki yağ kütlesinden kurtulmaktır. Bu nedenle genellikle diyet listesinden yağlı gıdalar ve yağlar çıkarılır. Oysa ki vücutta ki özellikle göbekte ki yağlanmanın tek nedeni yağlı gıdalar değildir. Vücudumuza aldığımız aşırı miktarda protein ve karbonhidrat vücut tarafından enerji olarak kullanılamazsa vücudun belirli bölgelerinde yağa çevrilir ve yağ olarak depolanır. Başka bir deyişle vücudumuzdaki yağların sebebi sadece tükettiğimiz yağlı gıdalar değil, aynı zamanda proteinli ve karbonhidratlı gıdalardır. Bu nedenle proteinli ve karbonhidratlı gıdaları da gereğinden fazla tüketmemek gerekir. Bunun için her besin öğesinden içeren dengeli beslenme listeleri hazırlanmalıdır.

 

Daha hızlı kilo vermenin bir diğer yolu da çay-kahve gibi içeceklere ilave ettiğimiz şekeri tamamen kesmektir. İlk başlarda çok tatsız bir durum gibi gelebilir ama alıştığınız zaman hem çayın hem de kahvenin daha keyifli olduğunu göreceksiniz.

 

Hazırlayan: Gıda Danışmanım

Top